طرح ترافیک جواب نداد، شهرداری به دنبال ال آر تی برای عبور از ترافیک تهران است

2

محدوده ی طرح ترافیک و منع عبور و مرور خودروها با پلاک های مغایر در ساعات طرح زوج و فرد، نتوانست آن قدرها که انتظار می رفت و می باید در کاهش ترافیک تهران موثر بوده و همچنان شاهد خیابان ها با حجم ترافیک قفل در پایتخت هستیم.

در نمایشگاه مطبوعات امسال، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از طرح ال آر تی به عنوان طرح جدید شهرداری برای حل معضل ترافیک خبر داد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، محسن پور سید آقایی گفت: مشکل شهر تهران کمبود فضا نیست، مشکل تردد تعداد بسیار زیاد خودروهاست و اگر به این مشکل غلبه نکنیم، هر چه تهران گسترش پیدا کند باز هم ترافیک پایتخت باقی خواهد ماند. برخلاف تصور عموم، ظرفیت خیابان های تهران برای گسترش حمل و نقل عمومی کافی است.

محسن پور سید آقایی

محسن پور سید آقایی

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورها به واسطه دریافت عوارض‌های سنگین برای استفاده از بزرگراه‌های شهری و همچنین هزینه‌های بالای پارکینگ میزان ترافیک کاهش یافته است. در همه جای دنیا به جای ایجاد محدودیت، از طریق قیمت‌گذاری مشکل را حل می‌کنند و و بدین‌ ترتیب مردم را به استفاده از حمل و نقل عمومی سوق می‌دهند.

این مقام مسئول توضیح داد: در اتوبان امام علی یک خط کامل بسته شده است، اما هر ۱۵ دقیقه یک اتوبوس تردد می‌کند؛ این نشان می‌دهد از ظرفیت ایجادشده به‌درستی استفاده نمی‌شود و همین امر موجب نارضایتی مردم شده است. البته راه حل، جمع کردن این روش نیست بلکه باید اتوبوس‌های بیشتری وارد خط شوند.

وی به سیستم حمل و نقل عمومی جدید LRT و مونوریل اشاره کرده و هزینه ی ساخت این سیستم جدید را چیزی کمتر از یک چهارم هزینه ی ساخت مترو برآورد نمود.

طبق آن چه از سوی شهردای و سازمان کنترل ترافیک تهران به گوش می رسد، به احتمال زیاد به زودی شاهد تغییرات عمده ای در سیستم حمل و نقل عمومی پایتخت خواهیم بود.

به نظر می رسد، اولین قدم حذف خطوط بی آر تی خیابان ولیعصر و بازگشت به فرمول قبلی تردد خودروها در هر دو خط خیابان ولیعصر خواهد بود.

البته این موضوع نیز به احتمال زیاد چاره ی درستی برای حجم ترافیک ورودی ساعت های پیک عصر در خیابان ولیعصر نمی تواند باشد.

اشتراک:

2 دیدگاه

  1. رویا زمانی کاوه در

    به راه افتادن اسنپ، تپسی و کارپینو تاثیر خیلی خوبی دارن. من خودم از موقعی که اسنپ و اینا روی گوشیم دارم خیلی جاها به جای این که ماشین ببرم، برای رهایی از دنبال جای پارک گشتن و اینا، یه اسنپ میز نم و راحت می رم

  2. به طور کلی اگر به فکر حذف ماشین های دودزا باشن بیشتر از هر طرحی پاسخ گو خواهد بود