هنگام عقد قرارداد ملکی حتما کد رهگیری دریافت کنید

1

متاسفانه همچنان برخی از مشاوران املاک تهران و یا دیگر شهرهای کشور، با دور زدن قوانین مشاورین املاک و بدون صدور کد رهگیری در معاملات و با بی اهمیت نشان دادن این موضوع در دریافت کمیسیون و عقد قرار داد سوء استفاده ی مالی کرده و خریدار و یا فروشنده ی ملک نیز با خوشحالی از پرداخت نکردن 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده که با دریافت کد رهگیری به وی تعلق خواهد گرفت، خود را در طوفان مشکلات قانونی احتمالی بعدی قرار می دهد.

در صورتی که مدتی ست به طور اکید به افرادی که در معاملات املاک حضور پیدا می کنند، چه به عنوان کسی که قصد خرید ملک را دارد و چه فروشنده، تاکید شده تا بدون دریافت کد رهگیری اقدام به هیچ معامله ای در دفتر املاک نکنند، اما هنوز معاملات بسیاری بدون کد رهگیری انجام می پذیرد.

دریافت کد رهگیری هنگام خرید و فروش یا رهن و اجاره ملک

دریافت کد رهگیری هنگام خرید و فروش یا رهن و اجاره ملک

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، محمد رضا رضایی کوچی در این خصوص می گوید: متاسفانه برخی مشاوران املاک با دادن قول فروش و یا اجاره خانه با رقم بالاتر به صاحبان مسکن با هدف کسب کمیسیون بیشتر بازار را درگیر آشفتگی می کنند.

وی می افزاید: در حال حاضر برخی از قراردادهای اجاره مسکن بدون کد رهگیری منعقد می شود که این نیز تخلف محرز دیگر اتحادیه ی مشاوران املاک است و در صورت مشاهده قابل پیگیری می باشد.

کوچی خاطر نشان می سازد: درصورتی که افراد در حین عقد قراردادهای مسکن کد رهگیری دریافت نکنند خود را از حقوق قانونی محروم کرده و نمی‌توانند در دستگاه قضا اعاده دادرسی کنند؛ شاید مردم در حین عقد قراردادهای اجاره مسکن با عدم دریافت کد رهگیری ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده را نپردازند، اما باید بدانند که تبعات این موضوع بسیار بیشتر از چیزی است که به ذهن می‌رسد و حتی هزینه‌های مالی آن نیز بسیار زیاد است.

دریافت کد رهگیری هنگام خرید و فروش یا رهن و اجاره ملک

دریافت کد رهگیری هنگام خرید و فروش یا رهن و اجاره ملک

وی ب اشاره به این موضوع که صدور و دریافت کد رهگیری برای تامین امنیت معاملات است، عنوان ساخت: عدم ارائه ی کد رهگیری در عقد قرارداد خرید و فروش یا رهن و اجاره مسکن تخلف محرز مشاوران املاک بوده که باید از سوی وزارت راه و شهرسازی و همچنین سازمان تعزیرات حکومتی مورد برخورد واقع شود.

وی متذکر شد: متاسفانه ضعف نظارت ها، دامنه ی فعالیت های مشاوران املاک سودجود را در کشور افزایش داده، به گونه ای که تاثیر گذاری آن ها بر بازار مسکن بسیار زیاد دیده شده است.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. شیما جان فدا در

    والا ما که کد رهگیری هم گرفتیم . سند هم تک برگ کردیم. باز هم سرمون کلاه رفت و خونه ماله یک کسه دیگه ای بود.