در مورد زلزله به نکات زیر توجه داشته باشید

2

به وقوع پیوستن زلزله ی دیشب در مرز غربی کشور با عراق، تمام ایران را در سوگ فرو برده و همه ی ایرانی ها در غم از دست رفتن جان باختگان این حادثه هستند.
اما دیجیاتو در همین راستا ضمن ابراز همدردی با بازماندگان زلزله ی استان کرمانشاه، به نکاتی درباره ی زلزله اشاره کرده است.

نکاتی درباره زمین لرزه

نکاتی درباره زمین لرزه

چرا زلزله رخ می دهد؟

اساسا زلزله زمانی به وقوع می پیوندد که دو بلوک زمین یکباره و با انرژی زیاد روی بلوک دیگر رفته و سایشی بارها بزرگتر از حرکات معمول خود داشته باشد.

زلزله در نزدیکی سطح زمین ویرانگرتر است

زلزله ها در سطوح مختلفی از زمین به وقوع می پیوندند. اما هر چه قدر زمین لرزه به سطح زمین نزدیک تر باشد، شدت تاثیرات آن روی سطح زمین بیشتر خواهد بود.

سالیانه 500 هزار زمین لرزه در سراسر کره زمین

شاید باور کردنی نباشد، اما مرکز لرزه نگاری آمریکا، سالیانه چیزی بالغ بر 500 هزار زمین لرزه را در سراسر کره ی زمین تشخیص داده و ثبت می کند. طبیعی ست که بسیاری از این زمین لرزه ها اصلا توسط مردم عادی احساس نشده و بزرگی آن ها به اندازه ای نیست که روی سطح زمین نمودی داشته باشد.

زلزله با جان انسان ها کاری ندارد

این مطلب درست است که زمین لرزه به عنوان یکی از بلایای طبیعی تا به حال جان انسان های زیادی را گرفته و مردم بسیاری را یک شبه عزادار و سیاه پوش ساخته است. اما زمین لرزه ها به خودی خود قابلیت صدمه زدن به انسان ها و موجودات روی کره ی زمین را ندارند. در واقع این ساختمان ها و سازه های روی زمین هستند که طی وقوع زلزله آوار شده و جان بشر را می گیرند.
در نهایت به این نتیجه می رسیم که این خود ما هستیم که با بی مبالاتی و بی فکری و با ساختن ساختمان هایی که در مقابل زمین لرزه ها مقاوم نیستند، بستر را برای از دست دادن جان خود و عزیزانمان آماده می کنیم.

اشتراک:

2 دیدگاه

  1. الهه کاویانی در

    واقعا این روزها همه مون عزادار مردمی هستیم که در غرب کشور دارن با عذابی بزرگ دست و پنجه نرم می کنن. عذاب از دست رفتن عزیزانشون. عذاب خونه های خراب و عزاب بی سرپناهی و سرمایی که هر روز داره بیشتر می شه