مصاحبه سی اس وب با یک کارشناس سئو

1

گزارشگر سی اس وب به سراغ کارشناس سئو که به عنوان یک فریلنسر تمام وقت فعالیت می کند رفته و با وی مصاحبه ای انجام داده که آن را از نظر می گذرانیم.

گزارشگر سی اس وب: سلام لطفا خودتان را معرفی کنید.
کارشناس سئو: سلام، بنده سیما شهسواری هستم، 31 سال دارم و سه سال است که به عنوان کارشناس سئو و کارشناس تولید محتوا فعالیت می کنم.

گزارشگر سی اس وب: زمینه ی تحصیلی شما چیست و تا چه مقطعی ادامه تحصیل داده اید؟
کارشناس سئو: بنده در رشته ی ریاضیات محض تحصیل کرده و دارای مدرک لیسانس هستم.

گزارشگر سی اس وب: چطور از ریاضیات محض به سراغ تولید محتوا و سئو رفتید؟
کارشناس سئو: در واقع سوال بسیار خوب و به جایی ست. شاید رشته ی تحصیلی من هیچ ارتباطی با کاری که سه سال است انجام می دهم نداشته باشد. اما من به علت علاقه ای که به ترجمه داشته و تسلط نسبی ام به زبان انگلیسی توانستم در ترجمه ی متون موفق بوده و همان طور که می دانید ترجمه حرفه ای می تواند در زمینه ی تولید محتوا و تولید متن های سئو تاثیر مستقیم و به سزایی داشته باشد.

گزارشگر سی اس وب: بسیار خب، شما تولید محتوا و سئو را به عنوان یک دورکاری انجام می دهید. علت این که ترجیح دادید از خانه و بدون حضور در شرکت این شغل را پیش ببرید چیست؟
کارشناس سئو: البته سه سال است که من فریلنسینگ را انتخاب کرده و با کار در منزل به عنوان کارشناس سئو به کسب درآمد مشغول هستم. پیش از آن کارمند شرکتی بوده و زمانی که فرزندم به دنیا آمد برای رسیدگی به وی و امور منزل، ترجیح دادم که شغلی را انتخاب کنم تا بتوانم در کنار آن وظایف مادری خود را نیز انجام دهم.

گزارشگر سی اس وب: این طور که شما می گویید، باید کار خیلی سختی باشد که با حضور کودک خود در خانه بخواهید روی کار هم تمرکز کرده و وظایف شغلی خود را به نحو احسن انجام دهید.
کارشناس سئو: دقیقا هم همین طور است. مدیریت زمان بین وظایف شغلی ام و اموری که در منزل به عهده دارم، کار دشواری ست. به خصوص زمانی که فرزندم از خواب بیدار شده و ده ها خواسته از من خواهد داشت.
البته در خانه ی ما همه یاد گرفته اند که به ساعات کاری و حیطه ی شغلی من احترام بگذارند. حتی پسرم که با وجودی که 4 سال بیشتر ندارد، به لپ تاپ من دست نزده و سراغ میز کار من نمی رود. به تازگی وقتی به او می گویم که در حال حاضر کار دارم و باید پروژه ام را به پایان برسانم درک کرده و سعی می کند کارهایش را مستقلا انجام دهد. به راستی من برای موفق بودن در کارم نیازمند همراهی و درک متقابل اعضای خانواده ام هستم.

گزارشگر سی اس وب: آیا شما ساعات کاری مطابق با ساعات کاری یک کارمند معمولی دارید؟
کارشناس سئو: نه به هیچ وجه اینطور نیست. من تصور می کنم که بیشتر فریلنسرها نیز ساعات کاری مطابق با ساعات کار اداری نداشته باشند و یا حداقل در مورد من به هیچ وجه اینطور نیست. من برای این که بتوانم تمرکز درستی روی کارم داشته و از طرفی دیگر ساعات بیشتری به پسرم اختصاص دهم، کار را از ساعت 5 یا حداکثر 5:30 صبح شروع کرده و معمولا تا 10 صبح ادامه می دهم. اینجا زمانی ست که پسرم بیدار شده و من چند ساعتی از کار فاصله گرفته و به وی می پردازم. پس از صرف ناهار دوباره در ساعت 13 شروع به کار کرده و تا 17 ادامه خواهد داشت. معمولا یکی دو ساعتی هم شب به فعالیت روی پروژه ها می پردازم.
البته این قانونی نیست که هر روز دقیق اجرا شود، گاهی اوقات در هفته این زمان بندی به هم خورده و کار طور دیگری پیش می رود.

گزارشگر سی اس وب: روزهای تعطیل اوضاع به چه منوال پیش می رود؟
کارشناس سئو: راستش را بخواهید من تقریبا روز تعطیل ندارم. و روزهای تعطیل نیز به نوعی درگیر پروژه ها هستم. فکر می کنم این ویروسی ست که تمام فریلنسرها با آن درگیر بوده و نمی توانند خط قرمز درستی میان کار و ساعات زندگی خصوصی شان قائل شده و با وارد شدن کار به محیط خانه اختلاط همیشگی میان این دو حیطه به وجود می آید.

گزارشگر سی اس وب: با تمام این تفاصیل، درآمد شما از این حرفه راضیتان می کند؟
کارشناس سئو: حقیقت ماجرا این است که دستمزد من و همکاران من قابل مقایسه با افرادی که به صورت تمام وقت بیرون از خانه کار معادلی انجام می دهند نیست و طبیعتا ما مبالغ کمتری دریافت می کنیم. اما حساب سرانگشتی و در نظر گرفتن هزینه های رفت و آمد و وقتی که برای تردد به محیط کار بیرون از منزل باید گذاشت و البته خستگی های راه های دور، می توان گفت دستمزدی که ما می گیریم عادلانه و رضایت بخش است.

گزارشگر سی اس وب: در آخر سوالی که از شما داریم، این است که آیا پیوستن به جامعه ی فریلنسرها را به هم نسلان و هم دوره ها خود پیشنهاد می کنید؟
کارشناس سئو: من به افرادی که شرایط کار در بیرون از منزل را داشته و محدودیتی از این بابت ندارند و از شرایط کاری خود هم راضی هستند به هیچ وجه توصیه نمی کنم که شغل فعلی شان را رها کرده و به دورکاری روی بیاورند. بالاخره قرار گرفتن در محیط کاری بیرون از خانه و ارتباط با افراد مزیت هایی دارد که بر هیچ کس پوشیده نیست. اما کسب درآمد با کار در خانه حالا از هر طریقی که باشد، گرفته از ترجمه متون، طراحی سایت، تولید محتوا و … به خصوص برای بانوانی که شرایط کار در بیرون از منزل را نداشته و یا برای آقایانی که به فکر داشتن شغل دوم و منبع درآمد جانبی هستند بسیار مناسب خواهد بود. علاوه بر این کار در منزل به شما این امکان را می دهد که در آن واحد با چندین کارفرما کار کرده و درآمد خود را به میزان قابل توجهی گسترش دهید.

اشتراک:

۱ دیدگاه