یک گام دیگر به سوی نامیرا شدن انسان

0

یکی از رویاهای بشر فرار از مرگ و متوقف کردن فرایند پیری است و همواره برای رسیدن به این مهم در تلاش بوده است. عده ای به داروهای حکیمان و کیمیاگران روی آورده و عده ای هم در پی یافتن چشمه جوانی راهی سرزمین های دور شده اند …

حالا پس از گذشت هزاران سال دانشمندان به نتایجی رسیده اند که معتقدند میتوانند در فرایند پیری تاخیر ایجاد کنند و مانع از پیر شدن انسان شوند!

دانشمندان در تازه ترین تحقیقاتشان برروی نوعی کرم میکروسکوپی نشان داده اند که با استفاده از روش جدید طول عمر کرمهای یاد شده دو برابر شده است.

این کرم ها که Caenorhabditis elegans نام دارند به دلیل سادگی بیولوژیکی ساختار بدنشان در بسیاری از تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می گیرند.

دارویی که توانسته عمر این کرم ها را دو برابر کند متشکل از ۵ گیاه است و یکی از آنها انتی بیوتیکی به نام rifampicin است. دیگری یک عامل تقویت کننده سیستم ایمنی بدن به نام rapamycin و داروی بعد متفورمین است که دارویی است که برای درمان دیابت نوع دوم به کار می رود.

کشف داروی ضد پیری

کشف داروی ضد پیری

با اینکه عمر کرمهای یاد شده توسط این ترکیب گیاهی دو برابر شده هیچ عوارضی هم در کرمها برجای نگذاشته که جای امیدواری دارد تا انسان را یک قدم دیگر به نامیرا شدن نزدیک کند.

همانطور که می دانید سالهای اخیر شمار جمعیت مسن جهان بالا رفته و اگر این روند ادامه یابد جهانی پیر خواهیم داشت که خودش معزل بزرگی است.

تا کنون تلاش های دیگری نیز در زمینه علم پزشکی و فرار از مرگ صورت گرفته است. هر کدام راهکار ویژه ای پیش گرفته اند و باید دید در آینده کدام یک از آنها می تواند رویای دیریه انسان را برآورده سازد.

یکی از تلاش هایی که حدود یک قرن است رویای زندگی طولانی را به افراد بخشیده. فریز کردن یا مرگ انجمادی است. بدین صورت که انسان های نزدیک به مرگ را با تخلیه خون و جایگزین کردن مواد ضد یخ در دستگاه های مخصوص می خوابانند و پس از آن در دمای پایین منحمد می کنند که به این فرایند سرمازیستی میگویند.

نامیرا شدن انسان

نامیرا شدن انسان

این زندگی در محفظه یخی تا زمانی ادامه دارد که علم بتواند این افراد را به زندگی بازگرداند! متاسفانه هنوز راهی برای بیدار کردن این افراد پیدا نشده و علم کنونی نمیتواند این مسافرین زمان را زنده کند.

احتمال میرود در آینده علم بشری بتواند اقدامی برای زنده کردن افراد سرما زی انجام دهد. در واقع اینها مسافران یک طرفه ای هستند که همه امیدشان به آینده است. این کار هزینه زیادی در بر دارد و برای نگهداری هر فرد در این شرایط به کلی تجهیزات نیاز است.

اشتراک:

نظرات بسته اند