گام های راه اندازی کافی شاپ حرفه ای کدامند؟

0

کافه داری از جمله مشاغلی بسیار انعطاف پذیر از لحاظ پیداه سازی ایده ها و سود آوری است. تقریبا هر ایده ای را می شود در کافی شاپ اجرا کرد و همچنان مشتری های خاص خود را داشت. در یک کلام اگر کافی شاپ داری سودمند و جذاب نبود این همه مشاور راه اندازی کافی شاپ در تهران چه می کردند؟

توجه داشته باشید که کارآفرینی به همین سادگی ها هم نیست و نیاز به پشتکار و مهمتر از همه هدف دارد! بدون هدف هیچ کاری به سرانجام نخواهد رسید و حتی قویترین ها هم بی هدف میانه راه کم می آورند.

هدفتان را مشخص کنید
اگرچه این کار هیچ هزینه ای ندارد اما مهمترین و نخستین گام تاسیس یک کافی شاپ موفق است. تا میتوانید روی این مورد فکر کنید و هدفتان را بنویسید و حتی میتوانید برای رسیدن به هدف بازه زمانی تعریف کنید. مثلا بگویید در ۶ ماه اول باید به چه چیزی برسم یا اینکه پس از یک سال کجای مسیر باشم …

داشتن هدف از آنجایی مهم است که وقتی مشکلات و خستگی کار فشار می آورند؛ اندیشیدن و تکرار کردن هدف در ذهن و یا سخن گفتن در مورد آن با همکاران یا مشاور راه اندازی کافی شاپ شما را مصمم تر از گذشته میکند و با جدیت بیشتری کار را دنبال خواهید کرد. در واقع چون هدف دارید و ارزیابی میکنید که به نتایجی رسیده اید انگیزه تان بیشتر می شود. اما بدون داشتن هدف با اولین سختی ها پا پس میکشید!

رسالت کافی شاپتان را مشخص کنید
اینکه برای رسیدن به هدفتان قرار است چه کاری بکنید تا به سود آوری برسد بسیار مهم است. از همان آغاز کار خودتان را از سایر رقبا متمایز کنید و رسالت خودتان را داشته باشید تا اینکه دائم در حال رقابت مخرب و یا تقلید باشید. اگر دنبال مشتریان ثابت و پر و پا قرص هستید بهتر است خلاقیت داشته باشید و ایده های خودتان را جسورانه پیش ببرید البته مشورت با همکاران هم توصیه می شود و در نهایت سعی کنید تقلیدی در کارتان نباشد و ایده ناب را اجرا کنید.

مشورت با حرفه ای ها
در هر کاری مشورت با افراد ماهر خوب است و ضرری ندارد. بی شک کسی که چند سال کافه داری کرده یا مشاور کافی شاپ است بیشتر از شما که در آغاز راهید تجربه این کار را دارد. بهتر است در مورد هر چیزی که قرار است اجرا شود با چنین فردی مشورت کنید و ایده های تان را با او در میان بگذارید شاید راهی که شما رفته اید را آنها قبلا رفته باشند و نتیجه ای نداشته؟

حتی اگر چنین فردی هم نیافتید میتوانید به سراغ کافه دارها بروید و به بهانه های مختلف با آنها گفتگو کنید و ایده هایتان را در خلال گفتگو بیان کنید و واکنش و نظرش را بشنوید.

راه اندازی کافی شاپ

راه اندازی کافی شاپ

مکان کافی شاپ
تا کنون فقط فکر کردن و حرف شدن کارتان بوده و هنوز به مرحله اجرا نرسیده اید. اما از حالا به بعد باید بسیار دقت کنید که هر خطای هر چند کوچک هم هزینه روی دستتان خواهد گذاشت.

یافتن مکان مناسب برای کافی شاپ بسیار مهم است و باید دقت کنید و اصلا عجله نکنید! اگر اینجای کار را اشتباه کنید باید خودتان را برای شکست آماده کنید. معیارهای بسیاری را در برای انتخاب مکان مناسب کافی شاپ باید درنظر گرفت و تطابق داد.

بعنوان مثال باید فضایی که برای این کار انتخاب میکنید جادار و از لحاظ بهداشتی و مقررات کافه داری مناسب و استاندارد باشد. در محله ای پر تردد باشد که به خوبی رونق بگیرد، اجاره آن سنگین نباشد و مهمتر از همه سابقه خوبی داشته باشد!

داشتن سابقه خوب یعنی اینکه اگر این مکان قبلا کافی شاپ بوده؛ کسب و کاری خوش نام بوده باشد. در غیر این صورت اگر شما نیز کافه تان را در ان مکان دایر کنید مشتری ها گمان میبرند که همان کافه با همان کیفیت و همان قیمت های نجومی دوباره راه اندازی شده و از شما فراری می شوند …

مکانی که برای کافه انتخاب می کنید جای پارک مناسب داشته باشد! امروزه کمتر کسی بدون ماشین شخصی بیرون میرود یا قرار کافی شاپ میگذارد. اصلا میدانید نبودن جای پارک چقدر از مشتری ها را فراری میدهد؟

اگر در منطقه ای کافی شاپتان را راه اندازی کنید که مسیر دانشگاه، نزدیک سینما و تئاتر یا جاذبه ای گردشگری باشد جای خوبی را انتخاب کرده اید چون پاخور خوبی دارد و اگر کارتان درست باشد با سیل مشتری ها روبرو می شوید.

مجوز های لازم را بگیرید
مجوز ها همه حرف های لازم را میزنند و اعتبار کسب می کنند پس آنها را جدی بگیرید. پیش از راه اندازی سعی کنید همه مجوزهای لازم برای این کار را گرفته باشید. از آنجایی که کارهای اداری زمانبر هستند باید یکی دو ماه قبل از راه اندازی کافی شاپ اقدام به اخذ مجوز ها کرده باشید.
طبق قانون برای کافه داری باید مدارک زیر را داشته باشید.

1) تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

2) ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی یا حکم دادگاه مبنی بر الزام به تنظیم اجاره نامه یا هر برگی که نشان دهد حداقل یک ماه از اجاره مغازه ای را پرداخت کرده اید.

3) اصل شناسنامه و فتوکپی از تمامی صفحات

4) اصل و کپی کارت ملی

5) گواهی پایان خدمت یا معافیت

6) ارائه آخرین مدرک تحصیلی

7) عکس 3 در 4 جدید

8) حداقل مساحت برای کافی شاپ 2 متر باید در نظر گرفته شود.

9) به کار بردن اسامی متعارف و استفاده نکردن از اصطلاحات بیگانه

اشتراک:

نظرات بسته اند