کدام وحشتناک تر است کم آبی یا نبودن مواد غذایی؟

0

یکی از ترس هایی که بشر باید از آینده داشته باشد علاوه بر کمبود آب آشامیدنی در کره زمین کمبود مواد غذایی است. از آنجایی که قرار است آب زمین کاهش یابد بی شک مواد غذایی هم کاهش یافته و برخی از خوراکی هایی که امروز برای تولیدشان حجم زیادی از آب مصرف می شود وجود نخواهند داشت. آیا تا به حال به میزان آبی که یک هندوانه برای رشد نیاز دارد فکر کرده اید؟

در فیلم های علمی گاهی گریزی بر خوراکی های آینده هم زده شده و انسانی به تصویر کشیده شده که برای بقا ناچار است تا قرص هایی بی مزه را مصرف کند. در این صورت زندگی چه معنایی دارد؟ چطور بشر با کم آبی کنار خواهد آمد آیا برای آنهم قرص خواهد ساخت؟

نگران نباشید چون قرار نیست فرزندان مان در آینده از این قرص ها بخورند. چراکه دانشمندان از همین حالا به تلاش برخواسته تا جلوی چنین کابوسی را بگیرند.

یافتن روش هایی که با آن بتوان آب کمتری برای تولید محصولات کشاورزی تولید کرد چند سالی است، که در بیشتر جوامع علمی مطرح است. تا کنون روش هایی برای این کار نیز پیشنهاد شده و گام هایی برداشته شده اما هنوز هم به طور قطعی نمی توان تضمینی برای آینده داد!

سازمان جهانی کشاورزی گزارشی منتشر کرده و در آن گفته است که تا سال 2030 میلادی حدود 80 درصد آب جهان را صرف کشاورزی خواهیم کرد. در چنین شرایطی دست روی دست گذاشتن به معنای پایان حیات در زمین است البته اول برای انسان ها! بحران کم آبی جدی تر از آنی است که فکرش را بکنید!

کم آبی

کم آبی

آدریانو باتیلانی (Adrian Battilani) از متخصصان زراعت و هماهنگ کننده پروژه علمی فیگارو (Figaro)، در رابطه با برنامه به حداکثر رساندن بازده آب در کشاورزی توضیح داده و می گوید:

در این پروژه ما هرگونه داده و اطلاعاتی را که به کشاورزان کمک کند تا سیستم مناسب و بسیار دقیق مدیریتی آب را ایجاد کنند، ارائه می کنیم. درواقع منظور ما از این دقت بالا، مدیریت استفاده از آب، آبیاری، بارورسازی آبی (استفاده مشترک از آب و کود) و کل فرآیند کشاورزی در زمان مناسب است.

بنابراین آینده مواد غذایی و کیفیت آنها رابطه مستقیم به آب دارد. بهتر است از همین حالا با صرفه جویی در این مایع حیات بخش وفاداری خود را به نسل های بعدی نشان دهیم.

اشتراک:

نظرات بسته اند