چگونه از خود شخصیتی کاریزماتیک بسازیم؟

1

مدیر های کاریزماتیک توانایی اینکه دنبال کنندگانشان را قانع کنند که افرادی وفادار باشد و سخت تر کار کنند را دارند. در حقیقت اینکه افراد برای پیدا کردن تعریفی از کاریزما متناسب با علم ارتباط و اجتماعی دچار مشکل شوند، چندان کم یاب نیست. در نتیجه کاریزما نتیجه ی مهارت های ارتباطی و میان فردی در سطح بالا است. با توجه به اینکه این مهارت ها قابل فراگیری و پیشرفت هستند، می توانید کاریزمای خود را بهبود ببخشید.

چگونه کاریزماتیک باشیم؟

لازمه ی کاریزماتیک این است که به تعامل هایمان توجه دقیق داشته باشیم. رفتار های مثبت رفتار هایی هستند که کاریزما را تشکیل می دهند و موجب جذب دیگران می شود. شاید از منظر ایدئولوژیک، شغلی یا اجتماعی، فرد کاریزماتیک کسی است که از مهارتهایش استفاده می‌کند تا افراد را به سمت خود بیاورد. به این دلایل، کاریزما را معمولاً با مهارت‌های رهبری مرتبط می‌دانند؛ کاریزماتیک بودن خصیصۀ مهم یک رهبر موفق است.
اگر از کسی بخواهید یک فرد کاریزماتیک را نام ببرد به احتمال زیاد یک سیاستمدار و یا ستاره و یا رهبر را به خاطر می آورد. این افراد به دلیل کاریزمایشان موفق هستند ولی آدم های عادی زیادی هستند که شخصیت کاریزماتیک دارند. فردی که در مدرسه همه دوستش دارند، پیشخدمتی که بیشتر از بقیه انعام می گیرد همه افراد محبوبی هستند که کاریزماتیک می باشند.
کاریزما قابلیت این را دارد که در های شغلی زیادی را برای شما بگشاید. در این مطلب قصد داریم به شما راه کار هایی را آموزش دهیم که به وسیله ی آن بتوانید این گونه خصایص خود را تقویت کنید.

راه های افزایش خصلت کاریزماتیک

اعتماد به نفس داشتن

کسانی که کاریزماتیک هستند، اعتماد به نفس بیشتری دارند و یا می توانند این توانایی خود را با اعتماد به نفس خود نمایش دهند. داشتن اعتماد به نفس جهت برقراری ارتباط در موقعیت های متفاوت در یک جکع و یا با یک مخاطب خاص مهارتی است که هر کسی آن را ندارد. فرد کاریزماتیک نه تنها در برقراری ارتباط اعتماد به نفس دارد، بلکه می تواند اعتماد به نفس را در دیگری نیز بیدار کند. این دسته افراد بدون آن که متظاهر و خودستا باشند به شیوه ای مثبت اعتماد به نفس دارند.

نشان دادن خوش بینی

این افراد علاوه بر داشتن اعتماد به نفس خوش بین هستند و یا توانایی نشان دادن خوش بینی را دارند.
آن ها سعی می کنند جنبه ی مثبت دیگران و یا اتفاقات را ببینند. به طور معمول با اتفاقات شاد باقی می مانند. افراد کاریزماتیک قابلیت این را دارند که دیگران را به چیزی تشویق کنند و به همین منظور می توانند دیگران را در مواردی خاص هیجانی کنند که موجب شود حس خوش بینی بیشتری داشته باشند.

کاریزماتیک

کاریزماتیک

بازیگر احساس

در صورتی که اعتماد به نفس نداشته باشید و یا فرد خوش بینی نباشید، به بازیگری احتیاج دارید. افراد کاریزماتیک اگر به نفعشان باشد در بروز احساسات خوب عمل می کنند و برای آن که دیگران را به باور خودشان برسانند نیز نقش بازی می کنند. افراد کاریزماتیک به شدت جذاب هستند و می خواهند دیگران به حرفشان گوش دهند و خودشان نیز شنونده های خوبی هستند. آن ها به خوبی داستان تعریف می کنند و زمانی که چیزی تعریف می کنند و یا حرف می زنند مخاطب خود را با رفتار هایشان درگیر می کنند. قادرند که پیامشان را واضح و چکیده منتقل کنند و جدی بودن و استفادۀ به موقعشان از شوخی باعث می‌شود که مخاطبشان دقیق و متمرکز باشد.
زمانی که در موقعیت های رو در رو و یا در بین گروه های کوچک هستند، زبان بدنی باز و بسیار ریلکس دارند و تماس چشمی زیادی ایجاد می کنند. این دسته افراد منتظر بازخورد مخاطب خود می مانند و موضع خود را با توجه به بازخوردی که می گیرند، شفاف سازی می کنند. افراد کاریزماتیک زمانی که در جمع های بزرگتر هستند زبان بدنشان اغراق آمیز تر می شوند و موفق می شوند که افراد را به خود جلب کنند. آن ها به دیگران نیز توجه می کنند و با سوالات صریح دیدگاه ها و نظرات و احساسات دیگران را دریافت می کنند.
لبخندی صمیمی، حفظ تماس چشمی و مودب بودن روشی بسیار موثر برای جذب افراد به سمت خود است. اگر با دیگران خوب رفتار کنید و با آنها مهربان باشید، احتمال اینکه دیگران برایشان کارهای دلخواهشان را انجام دهند، بیشتر است.

نشان دادن هوش

افراد کاریزماتیک علاقه ی شدیدی به برقراری ارتباط موثر با افراد دارند و با باز کردن بحث به خوبی عمل می کنند. افراد کاریزماتیک به طور معمول بسیار باهوش هستند و دارای اطلاعات عمومی زیادی می باشند. این افراد غالبا دارای دانش تخصصی در یک حوزه هستند و می توانند مسائل پییده را با زبان ساده بیان کنند. دانش تخصصی موجب این می شود که دیگران به فرد کاریزماتیک باور و اعتماد بیشتری داشته باشند.

جسور بودن

قدرت کاریزما این قابلیت را دارد که مردم آن چه را که شما می خواهید را بخواهند و آن ها را بر سر هدف مشترکی متحد کنید. از این توانایی می توانید در جهت خوب و یا حتی بد نیز استفاده کنید. رهبران کاریزما می توانند افرادشان را تشویق به کاری که دوست دارند بکنند. یک فرد کاریزماتیک ممکن است از مهارتهایش استفاده کند تا اعتماد و احترام قربانیانش را جلب کند و سر بزنگاه پولشان یا اموال برارزششان را از ایشان بگیرد. این افراد بسیار جسورند و به صورتی کاملا نا مشخص. قابلیت اینکه با کلمات خود همه را قانع کنند دارند و دیگران را به خوش بینی و اعتماد به نفس دعوت می کنند و با استفاده از درکی که از احساسات خود و دیگران دارند، جسارت داشته باشند.

کاریزماتیک

کاریزماتیک

توجه به جزئیات

کاریزما یعنی توجه به جزییات و جزییات اینکه تعامل میان فردی چطور اتفاق می‌افتد.
کاریزماتیک بودن یعنی برقراری ارتباط به صورت پویا، با شوق و علاقه و نشان دادن زبان بدن مثبت. نیازمند تفکر مثبت، خوش بینی و اعتماد به نفس است. کاریزماتیک بودن یعنی متقاعدکننده بودن و ساختن احترام و اعتماد در دیگران.
تمامی افراد می توانند یاد بگیرند که با توسعه ی مهارت های فردی خود، کاریزماتیک تر باشند و به خاطر داشته باشند که هر چقدر هم که کاریزماتیک باشند، نمی توانند همه ی افراد را راضی کنند پس می توانید با تقویت مهارت های خود فردی موفق تر از خود بسازید.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. برادر من دقیقا همجین شخصیتی داره همیشه دوست داشتم بدونم چجوریه همه جذبش میشن الان فهمیدم. ممنون از مطلب خوبتون