چطور خودرویمان را برای سفر آماده کنیم؟

1

چند روزی به نوروز نمانده و احتمالا برنامه سفرتان را از قبل آماده کرده اید. اگر قرار است راه دوری بروید بهتر است خودرویتان را حسابی تجهیز کنید تا سفری بی دردسر داشته باشید. قطعا از اینکه ساعت ها منتظر یدک کش کنار جاده بایستید هیچ کس حس خوشی ندارد.

قبل از همه چیز بهتر است خلافی خودرویتان را تصویه کنید تا سر از پارکینگ راهنمایی رانندگی در نیاورید. بهتر است این مقاله “چگونه با بارکد خلافی خودرو بگیریم” را بخوانید.

در مرحله بعد نکاتی وجود دارند که رعایت آنها می تواند کیفیت سفرتان را افزایش دهد و تا حد زیادی از مشکلات مربوط یه خودرو بکاهد.

– پیش از سفر، فهرستی از اجزای اتومبیل تان که نیاز به تعمیر دارند، تهیه کنید. به تک تک آنها سر بزنید و ببینید برای تعمیر آنها چه کاری از دست تان برمی آید. مهم ترین کارها تعویض روغن ترمز و روغن موتور، بازدید شلنگ رادیاتور، تسمه ها، لاستیک ها، ترمزها، برف پاک کن، چراغ های راهنما، چراغ ترمز و چراغ جلوست. برای این کار بهتر است یک کتاب راهنمای تعمیر خودرو تهیه کنید.

– اصل مراقبت پیشگیرانه همواره می گوید پیش از خرابی، تعمیرش کن! روغن موتورتان را پس از طی مسافت 4 تا 5 هزار کیلومتر باید عوض کنید.

– علاوه بر تعویض روغن موتور، روغن گیربکس و دیگر مایعات مربوط به موتور اتومبیل را فراموش نکنید. محورهای اتومبیل هم نیاز به روغن هایی دارند تا روان تر کار کنند.

تعمیرات جاده ای

تعمیرات جاده ای

– وقتی برای بازدید شلنگ رادیاتور، در کاپوت را بالا می زنید، با دیدن آن گمان نکنید همه چیز روبه راه است. بسته به دمای رادیاتور، شلنگ های لاستیکی آن معمولا 10 سال دوام می آورند. نخست به نقاط اتصال شلنگ به موتور و رادیاتور در هر دو طرف نگاهی بیندازید.

– تسمه های اتومبیل تان را هم چک کنید. با دستانتان آنها را برگردانید و میزان صاف بودنشان را چک کنید. اگر خیلی ناهموارند یا پاره یا صاف شده اند، زمان تعویض آنها فرا رسیده.

– لاستیک ها نقطه ی تماس اتومبیل با زمین هستند و از آنجایی که اگر رو به راه نباشند خطر آفرین خواهند بود، عاقلانه است که نگاه دقیقی به آنها بیندازید و مطمئن شوید بیش از حد باد نشده اند. از سوی دیگر اگر بادشان کم باشد مصرف سوخت اتومبیل زیاد می شود و همچنین در سرعت بالا ممکن است دمای آنها بالا برود و بترکند.

– برف پاک کن، چراغ های راهنما، چراغ ترمز و چراغ جلو (نوربالا و نور پایین) را بازدید کنید.

اشتراک:

۱ دیدگاه