چرا گاهی افسردگی به سراغ فریلنسرها می آید؟

0

شاید زمانی که برای استخدام فریلنسر حرفه ای به سراغ آگهی های استخدام رفته باشید، پس از مصاحبه با تعدادی از فریلنسرها متوجه گونه ای از افسردگی در برخی از این افراد شده اید.

انزوای اجتماعی، تضاد کار در منزل، مشکلات مالی و… از عواملی هستند که فریلنسرها را گاها به سمت افسردگی سوق می دهند.

چرا فریلنسرها افسرده هستند؟

چرا فریلنسرها افسرده هستند؟

سارا هوروویتز موسس اتحادیه ی فریلنسرها در فرانسه بوده و برای مسائل بهداشت روانی این قشر از جامعه فعالیت های بسیاری نموده است. وی می گوید: زمانی که با معدنچیان زغال سنگ کار می کنید، همه چیز را درباره ی ریه های سیاه یاد می گیریدد و زمانی که با فریلنسرها کار می کنید، همه چیز را درباره ی افسردگی خواهید آموخت.

آیا این درست است که کسانی که ساعت های کاری خود را در میان ساعت های زندگی خصوصی شان غوطه ور می سازند، در نهایت به نوعی افکار افسرده مبتلا می گردند؟

رضایت شغلی

بدیهی ست، به واقع برای دهه های متوالی ست که رضایت شغلی به عنوان یک امر بدیهی در سلامت روحی و جسمی افراد موثر شناخته شده و نظرسنجی ها نشان می دهد که میزان رضایت شغلی افراد با شادی روح و نشاط جسمی آن ها در ارتباط مستقیم قرار دارد.

برای فریلنسرها نیز موضوع خارج از این حیطه قرار نمی گیرد. اگر شغلی که یک فریلنسر برای خود برگزیده برای وی جذاب بوده و از انجام دادن آن لذت ببرد، کمتر می توان انتظار ورود افسردگی به دنیای این شخص را داشت اما در شرایطی که یک فریلنسر مجبور می شود برای امرار معاش تن به کاری دهد که علاقه ای به آن نداشته و یا به سختی از پس وظایف خود برمی آید، افسردگی زودتر از آن چه خیالش را بکنید به سراغ این شخص خواهد آمد.

رئیس چه کسی ست؟

روانشناسان دو بعد عمده در استرس شغلی را مشخص می کنند. خواسته های شغلی و استقلال و کنترل.

زمانی که شما مجبور هستید ساعت های طولانی به کار کردن بپردازید، امکان این که مدیریت و استقلال و کنترل کافی روی زمان کار خود دارید، احساس خوشایندتری به شما خواهد بخشید. به خودمختاری این امکان را به شما می دهد تا ساعت های خود را طبق میل خود تنظیم کرده و میان کار و زمانی که می باید برای خانواده تان اختصاص دهید یک توازن و تعادل معنی دار و درست ایجاد کنید.

مطالعاتی که در سال 2004میلادی در استرالیا توسط محققین انجام شد، حاکی از آن بود که مردان فریلنسر بارها بیشتر از زنان فریلنسر مورد تهاجم افسردگی پس از ماه ها دورکاری قرار می گیرند.

زنان به گونه ای شگفت انگیز خود را با شرایط تطبیق داده و به مراتب بهتر از آقایان با زمان بندی کار حرفه ای خود با وظایفی که در منزل داشتند، کنار آمدند.

روش های متعددی برای دوری کردن از افسردگی در حین فریلنسینگ وجود دارد که در مطالب بعدی به تک تک آن ها خواهیم پرداخت.

اشتراک:

نظرات بسته اند