چرا باید دورکارها اتاق کارشان در منزل مستقل باشد؟

0

دورکاری را بسیاری از کارمندان و کارفرما ها می پسندند و این نوع کسب و کار را منعطف ترین شکل کار می دانند. انجام پروژه آنلاین به افراد دورکاری کمک می کند تا هم به کارشان برسند و هم به زندگی اما اگر شرایط دورکاری فراهم نباشد وضعیت چنین نخواهد بود.

کار در منزل از جنبه هایی مثبت است اما از برخی زوایا نکات منفی دارد. با اینکه بسیاری از افراد دوست دارند در خانه با لباس راحتی و کنار خانواده باشند و کارشان را انجام دهند اما استفاده نکردن از تجهیزات درست برای کار موجب کاهش سلامتی و پایین آمدن کارایی می شود.

شاید تصور کنید کار در منزل موجب می‌شود جدا کردن محیط کار از زندگی شخصی مشکل شود. بدین‌ترتیب ترجیح دهید شرایط فعلی را پذیرفته و همچنان این دو محیط را با هم ادغام کنید؛ درحالی که این کار اشتباه است.

براساس گزارش محققان دانشگاه هاروارد، وقتی مرز فیزیکی بین کار و زندگی شخصی مشخص نمی‌شود، فرد تصور می‌کند همواره در محل کار است و هیچ‌گاه قرار نیست مشابه یک کارمند عادی به خانه خود باز گردد. به همین دلیل باید مرز‌های محیط کار و زندگی شخصی از یکدیگر تفکیک شوند تا جایگاه هر کدام در زندگی مشخص باشد و تعادل میان کار و زندگی شخصی بر هم نریزد.

دورکاری و کار از منزل

بر اساس تحقیقاتی که در مورد خواب در دانشگاه هاروارد انجام شده، مشخص شده که دور بودن کامپیوتر، تلویزیون و کلیه تجهیزات مرتبط با فعالیت شغلی از اتاق خواب، می‌تواند منجر به خواب بهتر در اتاق خواب شود. وقتی فعالیت‌های کاری در تخت انجام می‌شوند، در هنگام خواب، مغز همچنان تصور می‌کند که در محیط کار است و به همین دلیل زمان بیشتری طول می‌کشد که فرد آرامش خود را باز یابد و به خواب برود.

بردن لپ‌تاپ یا موبایل به تختخواب در زمانی نزدیک به ساعات خواب موجب می‌شود سطح ملاتونین مورد نیاز برای خواب کاهش یابد و در نتیجه کیفیت خواب نیز پایین بیاید. به دنبال خواب بی‌کیفیت و ناکافی، کارایی روز بعد نیز تحت‌تاثیر منفی قرار می‌گیرد.

با وجود اینکه می‌توان به خوبی دورکاری در منزل را مدیریت کرد، ولی باید از تختخواب در هنگام فعالیت‌های شغلی دوری کرد. برای این منظور می‌توان کار را به محیط‌های دیگر ازجمله کافی‌شاپ‌ها، پارک‌ها یا کتابخانه‌ها منتقل کرد یا می‌توان در منزل محیط ویژه‌ای به جز اتاق خواب را برای کار‌ها در نظر گرفت.

اشتراک:

نظرات بسته اند