رئیس کل بانک مرکزی: قیمت ارز کاهش خواهد یافت

0

امروز قیمت دلار تا نزدیک به 15 هزار تومان بالا رفت، اما رئیس کل بانک مرکزی عبدالناصر همتی می گوید که به زودی به سمت کاهش قیمت ارز پیش خواهیم رفت.

طبق گزارشی که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده است؛ مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین گفته است: رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که بازار ارز تقریبا مدیریت شده پیش بینی کرد که فضا به سمت کاهش قیمت ارز برود.

وی ادامه داد: آقای همتی عامل اصلی شرایط بازار ارز را رشد نقدینگی دانست و گفت دولت به شدت به دنبال کنترل آن است. در دولت اول آقای روحانی میزان نقدینگی 450 هزار میلیارد تومان و در حال حاضر هزار و 700 میلیارد تومان است که این رقم باید به سمت نیاز جامعه هدایت شود.

 

پیش بینی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش قیمت ارز

پیش بینی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش قیمت ارز

 

وی تاکید کرد: تامین کالاهای اساسی هم از دیگر نگرانی‌های نمایندگان بود که در این جلسه مطرح شد و آقای همتی گفتند ۱۳ هزار میلیارد تومان نیاز به تامین کالاهای اساسی وجود دارد که این میزان تامین شده است.

لاهوتی به میزان صادرات غیرنفتی پرداخته و یادآور شد: ما باید کمک کنیم این رقم افزایش یابد اما آقای همتی این بحث را مطرح کردند که این پول باید برگردد یعنی یا در حساب این افراد باشد یا در یک صرافی آن را بفروشند. در شش ماهه گذشته از ۲۲ تا ۲۳ میلیارد دلار فروش و صادرات فقط ۴ میلیارد دلار به خزانه بانک مرکزی برگشته که این موضوع قابل بررسی است.

وی اظهار داشت: موضوع دیگر جلسه بند و تبصره ماده ۱۶ قانون بودجه بود که ما پیش بینی کرده بودیم اگر تولید کنندگان تصفیه حساب کنند سود مرکب و جریمه از این ها گرفته نشود. اما بانک مرکزی آن را اجرا نکرده است.

این مسئول با اشاره به بنگاه داری بانک ها و تاثیر آن در رشد بی رویه ی نقدینگی خاطر نشان ساخت: طبق قانون رفع موانع تولید بانک‌ها باید ظرف سه سال اموال مازاد بر ۴۰ درصد خود را واگذار کنند و در غیر این صورت مشمول مالیات ۲۵ درصد می‌ شوند که سالانه سه درصد افزایش می‌یابد تا به ۵۰ درصد برسد. آقای همتی متعهد شد در مورد بانکهایی که اموال مازادشان را واگذار نکرده‌اند از اهرم مالیات استفاده کنند.

اشتراک:

نظرات بسته اند