ویژگی های شخصیتی یک مدیر موفق

0

اگر تحصیلات در زمینه ی مدیریت دارید، یا کتابهای مدیریت را مطالعه کرده اید و یا خود را در مدیریت خبره می دانید، آیا از خود پرسیده اید که اصلا لایق مدیر بودن هستید یا خیر؟

نشانه های یک مدیر لایق

برای آنکه یک مدیر لایق شناسایی شود، تنهای معیارهای سنجش قدرت مطرح نیست، بر اساس اظهار نظر کارشناسان و تحقیقات به عمل آمده، برخی از ویژگی های شخصیتی فرد که تعریف می شود، میتواند از علل مهم در کسب موفقیت در مدیریت باشد.

در ادامه به بررسی هفت علامت از فاکتورهای مهم شخصیتی از یک مدیر موفق خواهیم پرداخت.

کتابهای مدیریت | مدیریت موفق

کتابهای مدیریت | مدیریت موفق

آیا این هفت فاکتور را در خود میبینید؟

 

به طور کلی مثبت هستید

در سال 2015 میلادی تحقیقاتی به عمل آمد که نشان داد که افرادی که شاد هستند میتوانند تاثیر بیشتری بر سایرین بگذارند. این افراد به طور گسترده از تواناهایی تغییرات مدیریتی آگاه هستند و قدرت ارائه آنها را دارند . این یعنی آنها میتوانند به افراد تیم خود انگیزه بدهند، روحیه بدهند  ،عامل محرکی برای فعالیت های آنها به وجود آورند و تیم خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند.

البته این بدان معنی نیست که در هر شرایطی یک مدیر باید لبخند بزند، اما مثبت بودن ویژگی خاصی است که در بیشتر مدیران دیده می شود.

کتابهای مدیریت | مدیریت موفق

کتابهای مدیریت | مدیریت موفق

از تغییرات نمی‌ترسید

در نتایج تحقیقات به عمل آمده نشان داده شده است که مدیران جوان تر نسبت به هم ترازان مسن تر خود به جهت آنکه از تجربه ی کمتری برخوردارند، نسبت به تغییرات و پیشنهادات نو، خوش بینانه تر عمل می کنند. در واقع این مدیران جوان‌تر هستند که قهرمان تغییرات نامیده می‌شوند.

یک حوصله سر بر خوب هستید!

در سراسر دنیا، مدیران موفق را میتوانید افرادی ببنید که از در عین هیجان داشتن، بسیار با ثبات و منظم هستند، سازگاری دارند و در عین حال مودب و متفکر نیز هستند.

 

یکی از نمونه های مدیران موفق را میتوان مدیرعامل گوگل ساندرا پیچای دانست، چرا که او در مقایسه با سایر مدیران نظیر استیو جابز، کمتر در مرکز توجهات قرار گرفته و دور از هیاهو تیم تحت مدیریتش را کنترل کرده است.

کتابهای مدیریت | مدیریت موفق

کتابهای مدیریت | مدیریت موفق

شاید این افراد به جهت غلبه قدرت سازگاری بر هیجان کمی حوصله سر بر باشند اما قطعا مدیران موفق‌تری هستند.

درستی و راستی نشان می‌دهید

درستی و راستی از فاکتورهای مهم شخصیتی در تمامی زمینه هاست، اما در مدیران، این یک فاکتور بسیار تاثیر گذار است. رفتار کردن به روش غیر اخلاقی که ناخودآگاه ضد تولید و بازدهی است بالاخره یک مدیر و تیم تحت مدیریتش را به ورطه نابودی می‌کشاند.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده است که مدیرانی که از نظر کارکنانشان راستی بیشتری داشتند، بازدهی بسیار بالاتری نیز داشته اند.

مدیران درستکار خودشان را در همه چیز شریک می‌دانند و می‌خواهند مورد سوال و انتقاد قرار بگیرند. آنها مو شکافی می‌کنند و البته به کارمندانشان این شانس را می‌دهند که کار خودشان را انجام بدهند به جای اینکه کار آنها را به نتیجه برسانند.

 

سخت کار می‌کنید

سخت کوشی کی از نشانه های مهم یک مدیر موفق است. سخت کوشی و ترکیب آن با وجدان کاری، یک شاخصه مهم از مدیر موفق را تشکیل می دهد.

 

قدرت ترسیم چشم انداز آینده را دارید

انچه که لازمه ی یک مدیر موفق است، قدرت ترسیم چشم انداز آینده است. یک مدیر نوگرا و خلاق توانایی بالایی در این کار دارد. ترسیم آینده کمک می کند تا برنامه ریزی، سخن گفتن درباره ی چشم انداز یک سازمان به راحتی صورت گیرد.

ضمنان این ویژگی به مدیران کمک می کند تا تصویری واضح از آنچه که باید باشد برای کارمندان خود ترسیم کنند.

به همکارانتان احترام می‌گذارید

احترام یکی از نیازهای اصلی افراد است. تحقیقی بر روی 20 هزار کارمند انجام شده است و طی این تحقیقات نشان داده شده است، کارمندانی که به آنها احترام گذاشته می‌شود به نسبت آنهایی که از این احترام بهره‌مند نیستند ، 55 درصد بیشتر درگیر کار می‌شوند و 1.1 برابر بیشتر به ماندن و همکاری با سازمان خود تمایل دارند.

اشتراک:

نظرات بسته اند