وزیر امور اقتصادی و دارایی رشد میانگین 7 درصدی اقتصاد کشور در سال جاری را خبر داد

0

به گزارش سی اس وب به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر امور اقتصادی و دارایی، مسعود کرباسیان از رشد میانگین هفت درصدی اقتصاد کشور در سال جاری خبر داده و این رشد را بارها ارزشمند تر از درصد واقعی آن به علت عدم تاثیر پذیری از افزایش صادرات نفتی عنوان ساخت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستی که با مدیران عامل بانک های دولتی داشت، اظهار کرد: در ارتباط با نرخ رشد اقتصادی، این را هم باید در نظر داشته باشیم که سهم عمده رشد اقتصادی سال قبل، بواسطه افزایش تولید نفت بود ولی امسال دیگر این گونه نیست، چون رشد تولید و صدور نفت به 2.5 میلیون بشکه در سال قبل محقق شد و بر اساس سهمیه و واقعیات موجود، فعلا امکان افزایش آن وجود ندارد و در نتیجه رشد سال جاری، عمدتا ناشی از عواملی غیر از افزایش صادرات نفت بوده است و شاهدیم که استمرار هم دارد.

وزیر اقتصاد و دارایی

وزیر اقتصاد و دارایی

کرباسیان گفت: این مسایل تنها نظر و برداشت ما هم نیست که عده ای بگویند آمار دولتی است، بلکه این موضوع در گزارش صندوق بین الملی پول نیز مورد اشاره قرار گرفته و رشد اقتصادی ایران را برای امسال، نزدیک به پنج درصد محاسبه کرده و اصلاحات ساختاری انجام شده از سوی دولت را نیز،به عنوان اصلاحات دقیق و خوب ارزیابی نموده است.

وی افزود: برای سال آینده یک و دو دهم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال پیشنهاد شده و علاوه بر آن، منابع ناشی از اصلاح قیمت انرژی نیز در صورت تصویب توسط مجلس، به ما کمک خواهد کرد؛ توجه به تولید و اشتغال، وظایف اضافه ای بر عهده بانک ها جهت ارائه تسهیلات مورد نظر به افراد صلاحیت دار میگذارد که لازم است، نهایت تلاش خودشان را در این ارتباط انجام دهند.

وزیر اقتصاد به سهم 90 درصدی بانک های کشور در تامین مالی اشاره کرده و توضیح داد: این به ویژه در سالی که بحث تولید و اشتغال دارای اولویت ویژه ای است، بار مسئولیت سیستم بانکی و به ویژه بانک‌های دولتی را بسیار سنگین تر می‌کند.

همین طور کرباسیان با تاکید بر تحقق هر چه سریع تر بانکداری الکترونیک، گفت: همچنین با توسعه بانکداری الکترونیک، زمینه کاهش تعداد شعب غیر ضرور و غیر  سود ده نیز فراهم می‌آید.

اشتراک:

نظرات بسته اند