واکنش جهرمی به فیلتر شدن تلگرام

0

روز دهم اردیبهشت دستور قضایی مبنی بر مسدود سازی اپلیکیشن تلگرام را صادر شد و از بامداد امروز 11 اردیبهشت فیلترینگ تلگرام آغاز شد.

طی ساعات گذشته سرویس های ارائه دهنده اینترنت در داخل کشور فعالیت خود را برای مسدود سازی تلگرام آغاز کرده اند اما وزیر ارتباطات با این گزینه چندان موافقت نکرده است.

محمد جواد آذری جهرمی مخالفت خود با محدود سازی حق انتخاب کاربران را اعلام کرده است اما این فیلترینک به دستورمقامات قضایی صورت گرفته است.

در گذشته نیز آذری جهرمی تلاش کرده بود تا کاربران آگاه شوند که وزارت ارتباطات نقش اندکی در فیلتر شدن یک سرویس یا سایت دارد. او در همین چند روز گذشته، در پاسخ به یکی از کاربران توییتر در مورد علت فیلتر بودن یک سایت گفته بود:

«علت را از دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه باید پرسید. وزارت ارتباطات از دلیل فیلتر سایتها بی اطلاع است.»

فیلتر شدن تلگرام

فیلتر شدن تلگرام

آذری جهرمی در دفاع از گردش آزاد اطلاعات در توییتر واکنش نشان داده و اظهاراتی بیان داشته که در ادامه خواهید خواند.

۱) دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذیر است؛ هر چند استفاده از یک نرم افزار متوقف شود. نرم افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

۲)فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می کند؛ چندان که در فضای واقعی نیز چنین می کند که امریست گریزناپذیر و علی حده.

۳)توسعه فناوری نیز پیوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مکث در این مسیر پرجنب و جوشِ لایتناهی، آنهم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحریمی از دنیای نوین عقب ماندگی را به دنبال خواهد داشت.

۴)سیاستگذاری برای رسانه های نوین و به رسمیت شناختن آنها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

۵) در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس العمل حاکمیتها امری غیرطبیعی و غیرمعقول نمی نماید.

اشتراک:

نظرات بسته اند