هزینه اخذ ایزو

0

اگر تصمیم گرفته اید برای سازمان یا شرکت خود اعم از این که کوچک یا بزرگ باشد، نسبت به اخذ ایزو اقدام نمایید، احتمالا در خصوص هزینه اخذ ایزو سوالاتی دارید.

هزینه ایزو شامل موارد گوناگونی می شود. به واقع از زمانی که تصمیم به دریافت یکی از استانداردهای ایزو می گیرید، باید خود را برای ورود به میدان نبردی واقعی آماده سازید. برای پیروزی در این میدان نبرد باید به منابع فکری، دانش و مالی مجهز باشید.

اگر چه شرکت های مشاور ایزو ممکن است نرخ های گوناگونی را که بعضا بسیار با هم متفاوت هستند را برای صدور ایزو معرفی کنند، اما در واقع نرخ دریافت ایزو می باید تقریبا یکسان باشد.

هزینه ایزو شامل چه مواردی می شود؟

هزینه ایزو شامل سه مرحله می شود: هزینه ی مشاوره، هزینه ی آماده سازی شرکت و هزینه ی صدور گواهینامه

هزینه ی مشاوره

هزینه ی مشاوره می تواند بین مقادیر متفاوتی در نوسان باشد. اما دقت داشته باشید، شرکت های مشاور ایزو که نرخ های پایین و دور از دیگران می دهند، به واقع مشاوره ای ناکارآمد ارائه داده و در نهایت نمی توانید از موفقیت در اخذ گواهینامه ی ایزو به همراه چنین مشاورانی اطمینان داشته باشید. در حقیقت ارزان فروشی در ایزو به هیچ وجه نباید خوشحالتان سازد. زیرا قطعا در پشت این ارزان فروشی یک جای کار لنگی دارد که بعدا متوجه آن خواهید شد.

 

هزینه ایزو

هزینه ایزو

 

هزینه ی آماده سازی شرکت

پس از دریافت مشاوره ایزو و البته در طول آن، می باید الزامات ایزو را داخل سازمان و شرکت خود پیاده سازی کرده و تغییراتی را در آن راستا به وجود بیاورید. به طور مثال شما باید به آموزش کارکنان پرداخته و تغییراتی در سیستم مدیریت، ماشین های به کار گرفته، نحوه ی بسته بندی و … اعمال کنید. هر یک از این ها به تنهایی و همه شان در کنار یکدیگر، جعبه ی تغییرات بزرگی به وجود می آورند که احتمالا در بیشتر موارد نیازمند به صرف هزینه هستند.

در صورتی که از مشاور ایزو بهره مند باشید، این هزینه های تغییرات و پیاده سازی الزامات می تواند مقداری مدیریت شده پیش رفته و از تندی آن ها گرفته شود.

هزینه ی صدور گواهینامه

اما هزینه ی صدور گواهینامه که توسط شرکت های CB اعلام می شود چیزی از نرخ کف 2 تا 3 میلیون تومان می باشد. بسته به نوع استاندارد درخواستی ایزو این مبلغ می تواند متفاوت باشد.

دریافت استاندارد ایزو ارزان قیمت

اگر شرکت مشاور ایزو یا شرکت های واسط صادر کننده نرخ های ارزان قیمتی برای صدور گواهینامه ایزو پیشنهاد دادند، حتما به اصالت و اعتبار گواهینامه تردید کرده و آن را مورد پرسش قرار دهید. زیرا مراحل صدور ایزو به جز تخفیف دادن در بخش مشاوره، در هیچ قسمت دیگری از فرآیند قابل تخفیف دار شدن نیست.

دریافت استاندارد ایزو گران قیمت

ایزوهای گران قیمت تر از میزان رایج ممکن است به علت گران قیمت بودن خدمات مشاوره باشد. به جرات می توان گفت که در صورتی که این بالاتر بودن قیمت به سبب کیفیت خدمات مشاوره باشد، می توان آن را مقرون به صرفه دانست.

زیرا مشاور ایزو خوب و با دانش بالا، می تواند در نهایت به دریافت ایزو با یک بار ممیزی و بهره وری منجر شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند