هزاران دستگاه خودروی فرسوده عامل آلودگی

0

به نظر شما چند در صد از آلودگی هوا ناشی از اثرات استفاده خودروهای فرسوده است. آمار ها حاکی از آن است که بیش از 130هزار دستگاه خودروی فرسوده حمل و نقل عمومی، در کشور بالای 25 است ،از طرفی نیز 65 هزار خودروی بالای 35 سال وجود دارد، البته باید توجه داشت که نوسازی این دستگاه‌ها به‌دلیل مشکل فنی آنها نیست بلکه براساس اصول قانونی سن آنها زیاد است و باید نوسازی شوند.
این آمار نشان دهنده این موضع است که، بخش قابل توجهی از آلودگی هوا سهم خودرو های فرسوده و ناوگان حمل و نقل عمومی است. برای جلوگیری ار آثار مخرب می بایست اقدامات پایه ای در این امر انجام داد به گونه ای که از تولید کنندگان خودروها تقاضای داشت که به دنبال ساخت موتورهای با دوام که عمر مفید آنها حداقل به ۱۲ سال برسد ، گام بردارند . متاسفانه موتور بسیاری از خودروهای داخلی تنها برای ۵ سال طراحی شده اند و چون بسیاری از خودروها از استانداردهای لازم برخوردار نیستند، خیلی زود دچار مشکل میشوند.
دستگاه های دولتی ذیربط بر روی نوسازی ناوگان مسافربری متمرکز شده‌اند، مانند اتوبوس، ون و مینی‌بوس و سواری و برای هرکدام از آنها یک سقف وامی را در نظر گرفته‌اند.
بودجه تخصیص تسهیلات در این راستا به گونه ای است که سعی بر این دارند وام های پرداختی برای نوسازی با بهره کم حدود 12 در صد اعطا شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند