نکات قابل توجه قبل از خرید خودروی کارکرده

0

خرید و فروش خودروی دست دوم در کشور ما بیش از هر جای دیگری مرسوم است. تا زمانی که جنازه ماشین هم قابل حرکت باشد این چرخه ادامه دارد.

برخی افراد زمان خرید خودرو چندان هوشیارانه عمل نمی کنند و بعد ها دچار مشکل می شوند. اینکه خلافی خودرو را بررسی کنید یا با دقت کارت و سند خودرو را زیر نظر بگیرید شاید چندان زمانبر نباشد اما همین سهل انگاری ها باعث می شود تا در آینده گرفتاری پیش آید.

دقت کردن به ظاهر خودرو چیزی است که همه در مورد آن وسواسبه خرج می دهند و با ذربین دنبال خط های ریز روی بدنه می گردند. اما کمتر کسی به سیستم ترمزها و مواردی از این دست دقت می کند. اگر می خواهید خودروی دست دوم بخررید بهتر است زمان خرید موارد زیر را در نظر بگیرید.

ــ به خوردگی و زنگ زدگی بدنه ماشین توجه کنید راه تشخیص آن حرکت دادن آهن ربا روی بدنه ماشین است. اگر آهن ربا به قسمت وسیعی از بدنه نچسبد نشانگر آن است که این قسمت به خاطر تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده است اگر قسمتهایی از بین رفته زیاد باشد ازخریدن ماشین صرف نظر کنید.

ــ به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشانگر آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.

ــ درها و پنجره ها و در کاپوت و صندوق عقب را چک کنید و ببینید که به راحتی باز و بسته میشوند و کلیدها راحت در قفل ها می چرخند.

ــ پارگی صندلی ها را بررسی کنید و کفی ماشین را کنار بزنید اگر قسمتی از کف ماشین زنگ زده باشد این به آن معناست که آب به زودی به داخل ماشین نفوذ می کند.

خرید خودروی کارکرده

خرید خودروی کارکرده

ــ برق ماشین را به دقت بررسی کنید چراغها، راهنماها، بوق …. و آب پاشها.

ــ به کیلومتر شمار نگاه کنید، راننده معمولی در سال 12 هزار کیلومتر ماشین میراند اما اتومبیلی که در خدمت شرکت است در سال 40 هزار کیلومتر راه می پیماید.

ــ موتور را بررسی کنید تا هر گونه علامت تعمیری را در آن بیابید این علامات عبارتند از: روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.

ــ مکانهایی را که آب به بیرون ترشح میکند به دقت بررسی کنید تعویض شیلنگ آب کار آسانی است اما اگر آب از رادیاتور ترشح کند باید آن را تعویض کنید و این کار هزینه سنگینی در بر دارد.

ــ موتور را روشن کنید و بگذارید به آرامی حرکت کند (بچرخد) دیده شده که بعضی از بنگاه داران متقلب روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده میریزند تا مانع شنیده شدن صداهای ناهنجار موتور شوند.

ــ میله اندازه گیری روغن را بررسی کنید اگر روی آن خیابانهای مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب دیدید نشانه خرابی رینگ پیستون است.

اشتراک:

نظرات بسته اند