نه به کالاهای دست دوم در بازار کامپیوتر ایران

0

با اجرای طرح رجیستری موبایل بازار فروش کالاهای قاچاق در کشور به بن بست رسیده و همین طور امکان فروش گوشی های تلفن همراه دست دوم به جای نو، به صفر رسید.

این بار گزارشگر دیجیاتو به سراغ بازار کامپیوتر رفته و در مورد مشکلاتی که فروش قطعات کامپیوتری دست دوم به جای نو در این بازار دارد با رئیس اتحادیه ی فناوران رایانه تهران مصاحبه کرده است.

رئیس اتحادیه ی فناوران رایانه تهران می گوید: متخلفان با روش‌هایی کالای دست دوم، کارکرده و مرجوعی را بازسازی می‌کنند و در قالب کالای نو به فروش می‌رسانند. بروز تخلف‌های اینچنینی باعث دلزدگی مصرف کنندگان از بازار خواهد شد و اگر مصرف‌کننده در بازار نباشد واحدهای صنفی نیز به کار نخواهند آمد و همین بازاری که داریم را نیز از دست خواهیم داد، بنابراین برخورد با تخلف‌ها برای حفظ بقای صنف وظیفه اتحادیه و اعضای آن است.

مهدی میرمهدی

مهدی میرمهدی

مهدی میرمهدی ادامه می دهد: در شکایاتی که به اتحادیه شده متوجه حجم این تخلفات شدیم که با اعزام بازرسین نامحسوس در بین بازاریان توانستیم ریشه برخی از این اقدامات را کشف کنیم و بسیاری از کالاها و اجناس استوک را که در قالب جنس نو به مردم فروخته می‌شد ضبط کردیم. پرونده این اشخاص را نیز به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال کردیم تا دیگر فروشندگان متخلف هم از این کار دست بردارند چرا که این امر در نهایت به ضرر بازار خواهد بود و بی اعتمادی مردم را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به هشیاری بیشتری مردم هنگام خرید نسبت به سال های قبل به خبرنگار دیجیاتو توضیح داد: این روزها اکثر مردم می‌توانند مشخصات دقیق و درست کالاها را از وبسایت‌ها و فضای مجازی به دست بیاورند و فریب دادنشان به آسانی گذشته نیست. این مسئله باعث شده که شاهد تخلف کمتری باشیم ولی متاسفانه کماکان در برخی اجناس مثل دی وی دی رایتر، هاردهای اکسترنال و اینترنال و حتی مادربوردها شاهد چنین تخلفاتی هستیم. دلیل این اتفاق شوم سودجویی فروشندگان و ارزان‌تر بودن کالاهای استوک نسبت به جنس آکبند است که برای صاحبان تجارت بازار رایانه وسوسه انگیز است.

میرمهدی در خصوص اجناس گارانتی دار در بازار رایانه کشور اشاره کرده و گفت البته همین برچسب های گارانتی نیز می توانند بعضا تقلبی و بدون اصلیت باشند. برای این منظور مردم باید برای کشف و استعلام اصالت گارانتی به وبسایت رسمی اتحادیه مراجعه کرده و از وجود شرکت گارانتی با مشخصات اعلام شده اطمینان حاصل نمایند.

همین طور دریافت فاکتور رسمی از فروشنده ی کالای کامپیوتری راهکار کارآمد دیگری ست که مشتریان می باید حتما نسبت به آن دقت داشته باشند.
وی در این خصوص تاکید کرد: فاکتور رسمی باید با خط فروشنده و مهمور به امضا و مهر فروشنده با اسم، شماره تلفن و آدرس واحد صنفی باشد و شماره سریال دستگاه در آن قید شود. ارائه ی فاکتور رسمی تا حدودی باعث ایجاد بازدارندگی از ارتکاب تخلف در واحدهای صنفی می شود زیرا فروشنده از امکان پذیر بودن پیگیری تخلف نگران خواهد شد.

در صورت مشاهده تخلف چه کنیم؟

میر مهدی توضیح می دهد که هموطنان در صورتی که با تخلف فروشنده روبرو شدند می توانند از یکی از مسیرهای زیر برای اعلام مراتب اقدام نمایند.

اعلام تخلف از طریق وب سایت اتحادیه

تماس با شماره تلفن 7- 88926920 داخلی 111 ( مختص شهروندان تهرانی)

تماس با شماره 127 ( مختص کل کشور)

اشتراک:

نظرات بسته اند