نقد و بررسی فیلم لوگان (Logan)

0

احتمالا طرفداران فیلم های اکشن؛ فیلم سینمایی لوگان را چندین بار تماشا کرده اند. این فیلم یکی از بهترین فیلم های 2017 بود که داستان ابر قرمانانه را به تصویر می کشد.

لوگان با بازی بازیگر محبوب سریال مردان X «هیو جکمن» توانست در بین برترین های 2017 ظاهر شود. این فیلم ابرقهرمانی آمریکایی نه تنها یک فیلم بسیار خشن با دیالوگ های تند است، بلکه با کارگردانی قوی و داستان خوب یکی از محبوب ترین و موفق ترین فیلم های سال ۲۰۱۷ نیز بشمار می رود که با تحسین منتقدان مواجه شد و در گیشه به موفقیت تجاری رسید.

لوگان (Logan) یک فیلم ابرقهرمانی آمریکایی محصول سال 2017 به نویسندگی و کارگردانی جیمز منگولد است. که بر اساس شخصیت ولورین از شرکت مارول کامیکس با هنرپیشگی هیو جکمن ساخته شده است.

فیلم نامه فیلم الهام گرفته از مجموعه کتاب کمیک لوگان مرد سال دیده، اثر مارک میلر و استیو مک نایون است. لوگان ادامهٔ دو قسمت قبلی، خاستگاه مردان ایکس: ولورین (2009) و ولورین (2013) است و دهمین قسمت از مجموعه فیلم های مردان ایکس محسوب می شود. از دیگر بازیگران فیلم می توان به پاتریک استوارت، بوید هالبروک، ریچارد ای گرانت، استیون مرچنت و دافنه کین اشاره کرد.

«لوگان» نه مثل «بتمن علیه سوپرمن» ادای جدی بودن و بزرگ سالانه بودن را درمی آورد و نه مثل «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» اکشن ها و درگیری های کارتونی و مصنوعی تحویل مان می دهد. «لوگان» به معنای واقعی کلمه درباره ی افسردگی، نابودی، پوسیدگی و مرگ است. بنابراین در شخصیت پردازی و پرداخت روابط بین کاراکترها بی وقفه دردناک و در زمان اکشن ها هم طاقت فرسا، کثیف و خونین ظاهر می شود.

داستان فیلم لوگان

لوگان

لوگان

اتفاقات فیلم در سال 2029 رخ می دهد زمانی که قدرت شفا بخشی ولورین بشدت کاهش یافته و پروفسور چارلز اگزاویر بسیار ضعیف شده است. با این حال، این دو به دنبال نجات یک دختر میوتنت هستند. دولت در یک عملیات مخفیانه در نظر دارد که میوتنت های زیر سن قانونی را دستگیر و زندانی کند و پس از آن، آن ها را به سلاح هایی مرگبار تبدیل کند.

داستان در حالی اتفاق می افتد که در سال 2029 هستیم و تقریبا یک دهه است که میوتنت جدیدی به دنیا نیامده است و اکثر میوتنت های قدیمی هم به دلایل نامعلومی مُرده اند. وولورین یکی از اندک میوتنت های زنده ای است که در خفا زندگی می کند و به عنوانِ راننده ی لیموزین، نان بخور و نمیری درمی آورد.

قدرت بهبودی اش در حال از بین رفتن است و کهن سالی در حال ضعیف کردن چشمانش و بی حوصله کردن و زنده کردن خاطرات بد گذشته اش است. معلوم می شود او در حال نگهداری از یکی از تحت تعقیب ترین افرادِ کشور است: پروفسور چارلز اگزویر که در 90 سالگی اش به سر می برد و از سوی دولت آمریکا به عنوان سلاح کشتار جمعی شناخته می شود. چرا که او دیگر قادر به کنترل ذهنِ پرقدرتش نیست.

در همین حین لوگان به دنبال راهی برای خرید قایق و نقل مکان به وسط دریا همراه با چارلز است تا بتوانند آخر عمرشان را بدون اینکه به کسی آسیب بزنند سپری کنند. اما شاید کارِ لوگان با دنیا تمام شده باشد، اما کار دنیا با او تمام نشده. پس او مجبور می شود تا دختر مرموزی به اسم لورا را از مرز آمریکا و مکزیک به داکوتای شمالی ببرد.

لوگان در ابتدا از قبول این ماموریت طفره می رود، اما پیدا شدن سروکله ی نیروهای شروری که لورا را می خواهند، آنها را مجبور می کند تا به دل جاده های آخرالزمان بزنند و لوگان در دوران بازنشستگی مجبور می شود تا دست به کارهایی بزند که در جوانی انجام می داد. اما آنها به اندازه ی جوانی هیجان انگیز و قهرمانانه نیستند، بلکه فقط خسته کننده و باز هم خسته کننده هستند….

در فیلم لوگان «هیو جکمن» ملقب به جهش یافته، تبدیل به راننده ی همیشه خماری شده که درد مفاصلش امانش را بریده. «لوگان» غم انگیز، تاریک و دست کم در لحن خشن تر از فیلمی چون ددپول است. در حالی که آن فیلم کامیک بوکی محصول 2016، شوخ طبعی نیش دار را جایگزین زد و خوردهای فراوان کرده بود، «لوگان» از نمایش خون و خون ریزی ابایی ندارد.

این فیلم مناسب آن هایی است که از 17 سال پیش، زمانی که اولین فیلم از مجموعه ی ایکس من اکران شد، با آن بزرگ شده اند و اکنون منتظر اثری خشن و بی رحمانه هستند. فیلمی است برای ذائقه ای که طی این چند سال شکل گرفته؛ قوی و مناسب برای بیان مالیخولیا و افسردگی …

برای کسی که اظهارات رسانه ای جکمن و استوارت را درباره آینده ی همکاریشان با حماسه ی ایکس من دنبال کرده اند، تعجب برانگیز نیست.

«لوگان» که نقطه ی اوج این قصه ی اساطیری طولانی و شگفت انگیز می باشد، خداحافظی غم انگیز هواداران پر و پاقرص با حماسه ی مورد علاقه شان محسوب می شود اگرچه باید خاطرنشان کرد که سازندگان فیلم، ظرفیت برای دنباله دار بودن این داستان را مهیا کرده اند. شاید نام فیلم بعدی لوگان 2 نباشد که قطعا نیست، ولی می توان انتظار لوگان کوچک را داشت.

مجموعه مردان ایکس

مردان ایکس

مردان ایکس

همانطور که در بالا ذکر شد لوگان در واقع دنباله مجموعه مردان ایکس است که جهش یافته ها دنیا را نجات می دادند …

مجموعه فیلم های مردان ایکس (X-Men) یکی از مجموعه فیلم های سینمایی ابر قهرمانی است که بر اساس داستان ها و مجلات مصور کمپانی مارول کامیکس به همین نام ساخته شده است.

حق استفاده از شخصیت های گروه مردان ایکس و شخصیت های مرتبط با آن در فیلم های سینمایی، متعلق به کمپانی فاکس قرن بیستم است، بنابراین فیلم های این مجموعه توسط این کمپانی تولید شده اند و شخصیت های آن نیز (به استثنای کوئیک سیلور)، در دیگر فیلم هایی که با اقتباس از شخصیت های کمپانی مارول ساخته شده است (مانند انتقام جویان) حضور ندارند.

تا کنون ۱۰ قسمت از این مجموعه فیلم ها ساخته شده است و برنامه برای ساخت چند قسمت دیگر نیز هست. سری فیلم های مردان ایکس جز پرفروش ترین مجموعه فیلم های تاریخ محسوب می شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند