نخستین فرعون مونث: حتشپسوت

0

کتاب نخستین فرعون مونث: حتشپسوت نوشته ی پاملا دل، گزینه ی بسیار مناسب و خواندنی برای دانلود کتاب تاریخی به نظر می رسد و با خواندن این کتاب زندگی نامه و چگونگی به قدرت رسیدن حتشپسوت یعنی اولین زنی که در مصر به مقام فرعونی رسید را در خواهید یافت.

حتشپسوت حکومت را از دست فرزندخوانده ی پسر خود خارج کرده و خود به تخت سلطنت نشست. این فرعون زن به پوشیدن لباس های مردانه معروف بود و جالب است بدانید که از ریش مصنوعی نیز استفاده می کرد.

مقدمه ی کتاب حتشپسوت

فرعون‌ها در سرزمین مصر در حدود هزاران سال پیش فرمانروایان قدرتمندی بودند. یکی از این فراعنه که خیلی هم استثنایی و خاص بود تا اواسط سده نوزدهم میلادی ناشناخته مانده بود. نام او «حَتْشِپْسوت» بود. هر چه اطلاعات باستان‌شناسان درباره این فرعون که حدود 3500 سال پیش حکومت می‌کرد، بیشتر می‌شد، ماجرای او رمزآلودتر می‌شد.

حتشپسوت در اوایل امپراتوری جدید، دست کم بیست سال حکومت کرد. دوران حکومت او توأم با صلح بود و برنامه‌های ساخت و سازهای عظیمی طی این دوره آغاز شد. او معابد، مقابر، ستون‌های سنگی عظیم و نمازخانه‌های گرانیتی با ابهت و حیرت‌انگیزی ساخته است. برخلاف فراعنه قبلی، او ساختمان‌های قدیمی را که دشمنان ویران کرده یا بر اثر گذشت زمان تخریب شده بودند، احیا کرد.

نکته دیگری که باعث شگفتی مصر شناسان شده این است که این فرعون مرد نبود، بلکه زن بود. او در جامعه‌ای مردسالار به بالاترین مقام رسیده و به روش مردانه‌ای حکومت کرده بود. مصریان او را یک الهه می‌دانستند.

به جز حتشپسوت دو حاکم زن دیگر نیز در مصر به تخت سلطنت نشستند. یکی کلئوپاترا و دیگری نفرتیتی اما حتشپسوت از هر دوی این ها مقتدرتر بود.

دانلود کتاب تاریخی | نخستین فرعون مونث

دانلود کتاب تاریخی | نخستین فرعون مونث

زمانی که همسر حتشپسوت ، توتمس دوم ( تحوطمس دوم ) که برادر ناتنیش بود به علت ضعف و بیماری در سال ۱۴۷۹ قبل از میلاد مسیح فوت کرد ، پس از او باید پسر خردسال توتمس دوم که توتمس سوم نام داشت به سلطنت می رسید اما او که مادری غیر سلطنتی داشت و صلاحیت حکومت را نداشت به همین دلیل حتشپسوت به مدت ۷ سال به عنوان نایب السلطنه انتخاب شد، او در این سال های حکومت کم کم قدرتش را تثبیت کرد و رویای پادشاهی را در سر پروراند.

حتشپسوت با حمایت سیاستمداران و اهالی معبد و آمون توانست به عنوان اولین پادشاه زن مصر تاج گذاری کند و با ابهت و قدرت ۲۰ الی ۲۱ سال حکومت نماید او از این زمان به بعد با نام خانم اعلیحضرت خوانده می شد، اما همین امر باعث ایجاد کینه ای عمیق در دل توتمس سوم شد.

او ۳۵۰۰ سال پیش حکومتش را به عنوان پنجمین پادشاه از هجدهمین سلسله ی فراعنه آغاز کرد و نامش را در تاریخ مصر جاودانه نمود این واقعه در سال ۱۴۷۳ پیش از میلاد رخ داده است ، البته بر سر سال های دقیق به تخت نشستن و حکومت او کمی شک وجود دارد و برخی عقیده دارند او از ۱۴۷۹ تا ۱۴۵۸ پیش از میلاد سرکار بوده است.

برای خرید کتاب در نسخه ی الکترونیکی نخستین فرعون مونث، با استفاده از اپلیکیشن کتابخوان فیدیبو می توانید این اثر را با پرداخت تنها 3 هزار تومان دریافت نمایید.

اشتراک:

نظرات بسته اند