منع خرید و فروش بیت کوین در کارگزاری ها

0

به گزارش سی اس وب به نقل از خبرگزاری مهر، خرید و فروش بیت کوین، ارز دیجیتالی در تمامی کارگزاری ها تخلف بوده و ممنوع می باشد.

شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به این موضوع تاکید کرده و با توضیح زوایای مساله عنوان ساخت که خرید و فروش بیت کوین، در کارگزاری ها تخلف محسوب می شود.

وی در این خصوص اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار در حال بررسی وضعیت بیت‌کوین برای ورود به اقتصاد کشور بوده و هنوز در این مورد به نتیجه نرسیده است؛ بنابراین اگر کارگزاری‌ها اقدام به خرید و فروش محصولات کنند، تخلف کرده‌اند.

ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین در کارگزاری ها

ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین در کارگزاری ها

رئس سازمان بورس و اوراق بهادار، شاپور محمدی با اشاره به ماهیت ارز دیجیتال بیت کوین و عدم وجود ابزار کنترل بر آن، ادامه داد: هر ابزار مالی یا کالایی که بخواهد وارد بازار سرمایه ایران شود، باید از نظر نحوه عرضه و میزان کنترلی که بر آن اعمال می‌شود، مورد ارزیابی قرار گیرد؛ از این رو، سازمان بورس و اوراق بهادار در حال حاضر شرایط این پول مجازی را بررسی و نتایج آن‌ را به شورای عالی بورس می‌رساند.

وی به تئوری ارزش در اقتصاد پرداخته و با نظر به بی اعتباری معنای و ماهوی بیت کوین، خاطر نشان ساخت که: یکی از مهم‌ترین نکات، خلق ارزشی است که هر ابزار مالی باید در اقتصاد داشته باشد تا مورد تائید سازمان قرار بگیرد. بنابراین در صورتی‌که که بیت‌کوین متکی بر ارزش‌آفرینی نباشد، ابهام داشته و مورد تائید نیست.

دبیر شورای عالی بورس خرید و فروش بیت کوین در کارگزاری ها را خلاف قانون دانسته و با توجه به این موضوع گفت: با توجه به اینکه‌ بررسی‌ها در این خصوص ادامه دارد و هنوز رای قطعی به شورای عالی نرسیده است، خرید و فروش بیت‌کوین در کارگزاری‌ها مورد تایید سازمان بورس نبوده و غیرقانونی است.

اشتراک:

نظرات بسته اند