معرفی کتاب دوست یابی کودکان و نوجوانان

0

میشل باربارا یکی از مربیان کودکان و نوجوانان شناخته شده در سطح جهانی است. این مربی و مشاور سرشناس، کتابی با عنوان «کلیدهای پرورش مهارت دوست یابی در کودکان و نوجوانان» نوشته است. که از جمله بهترین کتابهای دوستیابی بشمار میرود.

دکتر «میشل بربا» برنده جایزه آموزش ملی، عضو هیات تحریریه مجله «Parents» و نویسنده کتابهای متعددی در زمینهی آموزش کودکان و نوجوانان است.

کتابی که باربارا نوشته است در سه بخش تدوین و به چاپ رسیده که هر کدام از بخش ها به موضوعات خاصی اشاره دارند. این سه بخش عبارتنداز:

* چرا دوستان تا این اندازه برای فرزندان اهمیت دارند؟
* دوستی از خانه آغاز میشود
* ۲۴ مساله مهم دوستی و راه حل آنها

هدف اصلی این کتاب اموزش والدین برای سرپرستی صحیح فرزندانشان است. تا بتوانند متناسب با نیازهای جامعه آنها را به بار آورند.

متن زیر نمونه ای از مطالب موجود در کتاب «کلیدهای پرورش مهارت دوست یابی در کودکان و نوجوانان» است.

… کودک در واقع پس از ۲ سال همنشینی با مادر، کم کم از او فاصله می گیرد و به بازی با همسالان نیاز پیدا می کند.
در دوست یابی و طی کردن این فرآیند مهم، عوامل بسیاری دخیل است. ابتدا بهتر است از تاثیر داشتن دوست بر سلامت روان کودک بگوییم و سپس به معرفی مهارت های اجتماعی مورد نیاز کودک برای دوست یابی بپردازیم.

مهارت   دوست یابی، نخستین پایه های شکل گیری هویت و برقراری ارتباط مؤثر اجتماعی با محیط اطراف محسوب می شود.
انتخاب صحیح دوست و یادگیری شیوه های صحیح دوست یابی از شاخص های مهم تشخیص سلامت روان در شکل گیری شخصیت افراد به شمار آمده و به عقیده اکثر کارشناسان حوزه علوم اجتماعی و روانشناسی گروه همسالان در پی ریزی و تکامل شخصیت فردی کودکان و نوجوانان مهم ارزیابی می شود …

اشتراک:

نظرات بسته اند