معرفی کتاب داغ ننگ

0

برای علاقمندان به داستان های رمانتیک، کتاب The Scarlet Letter  می تواند تجربه ای جذاب و فراموش نشدنی باشد. این کتاب در فارسی به “داغ ننگ” ترجمه شده است و یکی از شاهکارهای ادبیات رئال است. نویسنده آمریکایی این کتاب Nathaniel Hawthorne است که کتابش را در سال 1850 به چاپ رساند.
هاوثورن در این داستان تم و مفهوم “گناه” اشاره دارد. او معتقد است گناه کردن اجتناب ناپذیر است و در طبیعت انسان وجود دارد. بنابراین نمی توان از گناه کردن دور ماند اما آنچه مهم است، توبه پس از گناه و پشیمانی است. گناه کار باید درصدد جبران برآید و در نتیجه به رستگاری برسد. هاوثورن معتقد است که گناه کردن راهی است برای رسیدن به رستگاری شدن.
واقع داستان درشهر بوستون در جامعه شدیدا مذهبی قرن هفدهم رخ می دهد. رمان در مورد زن جوانی است به نام “هستر پرین” که بخاطر ارتکاب به گناه رابطه نامشروع محکوم به داشتن “داغ ننگ” یا “حرف سرخ” می شود.

خلاصه داستان

“هستر پرین” زن جوان و متاهلی است که همسرش سال هاست به مسافرت رفته و همه فکر می کنند او مرده است. هستر با مشهورترین کشیش شهر در ارتباط بوده و پس از بچه دار شدنش، همه از راز او باخبر می شوند. با آشکار شدن این گناه، هستر را به زندان می برند و از او می خواهند نام مرد را بگوید؛ اما او وفادار می ماند. وی و فرزندش به دلیل گناهش می بایست، جلوی تمام مردم شهر داغ ننگ را برای تمام عمر به سینه بکشد. “هستر” با این داغ زندگی می کند و تحقیراتی که جامعه به او تحمیل می‌ کند، را می پذیرد. وی سعی می کند با اعمال خیر خواهانه ‌اش ، دید مردم را تغییر دهد. در انتهای داستان، حرف A بر روی سینه اش، دیگر نماد Adulteress ندارد و نمایانگر Angel است.
” دیمز دیل” که مشهورترین کشیش شهر بود، با پنهان نگه داشتن رابطه اش توانست وجه پاک و متقی خود را در جامعه حفظ کند . اما در ذهن و وجود خود، عذاب وجدانی بزرگ او را آزار می داد. این آزار روحی زمانی به اوج رسید که همسر هستر، راجر چیلینگوورث، به شهر بازگشت و به عنوان پزشک، با کشیش در ارتباط بود. حضور او به عنوان طبیب در زندگی دیمز دیل، باعث بیشتر شدن عذاب وجدان کشیش و کشمکش روحی و ذهنی برای او شد. درمان دیمز دیل توسط همسر هستر ، شبیه به تلاش دکتر برای زنده نگه داشتن کشیش و طولانی تر کردن عذاب درونی او بوده و گویی این راهی برای انتقام بود. درگیری های درونی باعث ابتلا به بیماری ناشناخته شد و سرانجام دیمز دیل در حالتی دردناک می میرد. پیش از مرگ، وی بر روی سکویی که روزی هستر را به تحمل “داغ ننگ” محکوم کرده بودند، دیمز دیل به گناه خود اعتراف می کند.

شخصیت شناسی:

هستر شخصیت اصلی داستان است. او در ابتدا زنی هوس ران بود اما پس از آشکار شدن گناهش، توبه کرده و سعی در جبران رفتار گذشته اش می کرد. شخصیت آخر داستان هستر، نماد شجاعت، وفاداری و استقامت است.
دیمز دیل ، کشیش مشهور شهر، روزی مرتکب گناهی بزرگ شد و جرات بیان آن را نداشت و تصمیم گرفت بجای جبران گناهش، آن را مخفی کند. او نمونه انسانی شیطان باخته ، ترسو و بزدل، و البته دنیاپرست است.
راجر چیلینگوورث: او همسر هستر است و گرچه طبیب است، اما شیطان صفت و کینه توز است. او با درمان و زنده نگه داشتن جسم دیمز دیل، از او انتقام می گیرد. او انسانی بدذات و کینه توز است.
پرل، دختر هستر، از راه درست به دنیا نیامده است. گرچه دختری زیبا رو است، اما در او می توان رفتارهایی عجیب دید. به نظر می رسد نویسنده سعی دارد با نشان دادن شخصیت غیرطبیعی پرل، به خواننده بگوید که این نتیجه گناهی است که هستر مرتکب شده است.

کتاب The Scarlet Letter یکی از بهترین نمونه های ادبیاتی هاثورن است. این کتاب با درآمیختن موضوع گناه و توبه، و نمایش واضح و دقیقی از اتفاقات زندگی هستر و کشیش، جاذبه ای نهفته در درونش برای خوانندگان دارد. نسخه ebook این داستان برای دانلود کتاب الکترونیکی در سایت ها موجود می باشد.

 دانلود کتاب الکترونیکی the scarlet letter

دانلود کتاب الکترونیکی the scarlet letter

اشتراک:

نظرات بسته اند