معرفی نسل چهارم مزدا ۳

1

یکی از خودرو های پر طرفدار ژاپنی ها مزدا ۳ است که در کلاس c یا همان مدل های پر طرفدار کامپکت قرار می گیرد. در سال ۲۰۰۳ اولین نسل این اتومبیل پر طرفدار جانشین سدان ۳۲۳ قرار گرفت و موفق شد به دلیل لذت رانندگی، عملکرد فنی مناسب، طراحی زیبا و کیفیت بالا فروش خوبی داشته باشد. در سال ۲۰۰۸ نسل اول مزدا ۳ جای خود را به نسل دوم داد. پس از آن که نسل دوم معرفی شد، مزدا نشان داد که مسئله ای جدید را در بحث طراحی دنبال می کند. ظاهر این مزدا باب طبع همه نبود.
پس از گذشت ۵ سال، یعنی در سال ۲۰۱۳ مزدا از نسل سوم رونمایی کرد. نسل سوم هیچ گونه لبخندی در ظاهر خود نداشت و با نمایی بسیار اخمو آمد تا رقبای خود را به جنگ بطلبد. با وجود تمام زیبایی های ظاهری این نسل از مزدا ۳ به خیابان های ایران راه نیافت. پس از گذشت ۵ سال دیگر و رسیدن برگزاری نمایشگاه خودروی لس آنجلس، شرکت مزدا قصد دارد که از نسل چهارم مدل پر فروش خود نیز رونمایی کند.
این امر پس از انتشار تیزر های مختلف روی داد و مزدا ۳ در ظاهری بسیار زیبا خود را به نمایش گذاشت. ژاپنی ها قول داده بودند که نسل جدید مزدا ۳ تا حدی مشابه کانسپت kai باشد، که همین طور هم شد.

mazda3

mazda3

مزدا این نیل از ۳ را شروعی برای دوره ی جدید می داند، چراکه اولین خودرویی است که از پلتفرم مخصوص skyactiv و موتور مدرن skyactiv-x استفاده می کند. حتما می دانید که تکنولوژی skyactiv مزایای موتور های بنزینی و دیزلی را با یکدیگر ترکیب می کند و به لطف آن راندمان موتور های درون سوز را تا ۳۰ درصد ارتقا می دهد. نسل ۴ مزدا ۳ را می توان برداشتی جدید از فلسفه طراحی کودو دانست. به گفته ی خودروساز ژاپنی این فلسفه از حرکنی واحد در کل پیکره تشکیل یافته و نمایی زیبا و جذاب را به خودرو هدیه می دهد. در صورتی که بخواهیم این نسل را با نسل قبلی خود مقایسه کنیم، باید بگوییم که طراحان مزدا تکامل ر به جای انقلاب برگزیده اند.
این سری نیز مزدا ۳ جدید نظیر قبل، در دو اتاق سدان و هاچ بک تولید می شود. به هر یک از اتاق های که نگاه کنید، متوجه می شوید که هر کدام دارای زیبایی های به خصوصی است ولی نسخه سدان به علت ارث بردن چند ویژگی از مفهومی فوق العاده هیجان انگیز ویژن کوپه زیا تر و خاص تر به نظر می آید.
توصیف این نسل از مزدا 3 را از نمای روبرو شروع می کنیم، جایی که جلوپنجره بزرگ چند ضلعی خودرو خودنمایی می کند. در نسخه سدان قسمت زیرین این جلوپنجره با یک پوشش کرومی تزئین شده، جالب اینکه این پوشش تا زیر چراغ های باریک امتداد داشته و با آنها ترکیب شده است. در نمای عقب نیز هر دو مدل دارای طراحی شبیه به هم هستند. در این قسمت چراغ های باریک اصلی با گرافیک دایره ای، اسپویلر کوچک موجود بر روی صندوق، سپر متورم و دو خروجی گرد اگزوز از شاخصه های بارز به شمار می روند. از نظر جانبی که بخواهیم مقایسه کنیم، تفاوت ها بیشتر می شود چراکه به علت نبودن صندوق نسخه ی هاچ بک ستون انتهایی ضخیم تر می شود و پنجره های عقبی نیز کاملا متفاوت است.

مزدا ۳

مزدا ۳

برعکس بدنه می توانیم بگوییم که در داخل کابین با یک اتفاقی کاملا جدید مواجه هستیم. در این قسمت طراحان مزدا سادگی را ضمیمه ی کار خود کرده اند و با استفاده از خطوط مینیمال، فضای به دور از پیچیدگی های رایج این روز ها به وجود آورده اند.
برخی از ویژگی های بی نظیر این خودرو عبارت اند از: فرمان سه شاخه، نمایشگر ایستاده 8.8 اینچی مربوط به سیستم اینفوتینمنت، تزئینات کرومی، روکش پارچه ای قسمتی از داشبورد و روکش چرم صندلی ها. همان طور که شرکت مزدا گفته است توجهات ویژه ای به جزئیات داخل کابین خودرو داده شده است و از تزئینات با کیفیت بالا در بخش های مختلف استفاده شده است. از بین تغییرات داخل کابین می توان افزایش ۱۰ میلی متری دامنه حرکتی فرمان تلسکوپی، افزایش طول زیر آرنجی و انتقال جا لیوانی به جلوی دسته دنده را نام برد.
نسل جدید مزدا ۳ با طیف گسترده ای از پیشرانه ها به فروش خواهد رسید. بسته به بازار این خودرو نیروی خود را از موتورهای 1.5، 2 و 2.5 لیتری بنزینی و یک موتور 1.8 لیتری دیزلی دریافت خواهد کرد. ژاپنی ها اعلام کرده اند که نسخه مجهز به موتور skyactiv-x به صورت هیبریدی تولید و عرضه خواهد شد. مدل های هیبریدی از لحاظ مصرف سوخت، سازگار با محیط زیست و لذت بیشتر رانندگی در سطح بالا قرار دارد.
سازنده معتقد است که با تغییرات حاصل شدهؤ نسل جدید مزدا از نظر شتاب، قدرت و مانور و تزمرگیری بهتر شده است و نظیر یک ابزار است که سال ها از آن استفاده می شده است.
این خودرو از تجهیزات ایمنی وسیستم های کمک راننده نیز بهره می برد. نسل جدید مزدا ۳ دارای سنسور اخطار ترافیک است که در جلو رادار های جانبی دارد که اتومبیل ها دیگر را تشخیص می دهد و سیستم cruising and traffic support برای حرکت و توقف خودکار در ترافیک بهره می برد. جالب است بدانید که سیستم جدیدی در این خوردو وجود دارد که میزان خواب آلودگی و تمرکز راننده را نیز تشخیص می دهد. در صورت مشاهده ی خواب آلودگی اعلان های صوتی به راننده اخطار می دهد.

اشتراک:

۱ دیدگاه