مضرات سیگار بر ظاهر افراد سیگاری

0

در صورتی که از مضرات سیگار اطلاع دارید ولی انگیزه ی کافی ندارید که آن را کنار بگذارید، اطلاعات کافی از تاثیرات آن بر ظاهر خود نیز مطلع شوید. احتمالا شنیده اید که سیگار موجب زرد شدن دندان ها می شود، اما این تنها ضرر سیگار بر ظاهر شما نیست. مصرف طولانی مدت سیگار به مو، دندان، پوست و … آسیب می زند. در ادامه ی این مطلب مضرات سیگار را به شما عزیزان متذکر می شویم.

کدر شدن پوست

یکی از مهم ترین تاثیرات مصرف سیگارکدر شدن و تیره شدن پوست است. مصرف سیگار موجب می شود ویتامین سی از بین برود و نتواند پوست را بازسازی کند. نیکوتین موجب می شود که گردش خون در بدن کند تر پیش رود و دود سیگار که کربن مونواکسید دارد جایگزین اکسیژن درون پوست می شود.

بالا رفتن اختمال زگیل تناسلی

پس از مطالعات و آزمایش های متعدد، محققان دریافتند که مصرف سیگار، افرادی که رابطه ی جنسی دارند را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت HPV می کند که این مسأله شامل زگیل های تناسلی حاصل از این عفونت هم می شود. علت آن هم این است که ماده ی نیکوتین سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند.

بالا رفتن احتمال ابتلا به آب مروارید

مصرف سیگار موجب می شود عدس چشم ها دچار تنش اکسیداتیو شود و به همن جهت ریسک ابتلا به بیماری آب مروارید، ۲۲ درصد افزایش یابد. لازم به ذکر است که حتی پس از ترک سیگار میز این ریسک وجود دارد.

سیگار

سیگار

بروز لکه های پوستی

سیگار کشیدن باعث می شود پوست ضعیف شود و مواد ضروری آن از میان برود طی این روند لکه های پیری روی پوست در افراد سیگاری خود را نشان می دهد.

زرد شدن ناخن ها

سیگار کشیدن علاوه بر آن که دندان ها را زرد می کند موجب زرد شدن ناخن ها نیز می شود. تنها دلیل موجود هم تنباکوی درون سیگار است.

افزایش احتمال ترک پوستی

هر فردی ممکن است دچار ترک های پوستی شود ولی سیگار کشیدن می تواند احتمال بروز ترک را افزایش دهد. نیکوتینی که در سیگار وجود دارد، به بافت های همبند و فیبر های درون پوست آسیب می زند که در نتیجه پوست کدر می شود و خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد.

کم پشت شدن موها

افراد سیگاری موهای ضعیف و کم پشت دارند چراکه موادی که در سیگار وجود دارد می تواند به دی ان ای فولیکول های مو آسیب می رساند. همنین رادیکال های آازدی تولید می کنند که می تواند به سلول های بدن آسیب بزند. ای امر حتی می تواند موها را سفید کند و شکننده شوند. مردانی که سیگار می کشند موهایشان سریع تر می ریزد.

پیر تر از سن اصلی به نظر می رسید

نیکوتین موجود در سیگار پوست را تضعیف می کند که نتیجه ی آن چروک شدن زودهنگام پوست در قسمت های مختلف آن از جمله پیشانی، دور چشم ها، گردن و قفسه ی سینه است. طی این روند حتی جوانان نیز دو سال بزرگ تر از سن اصلی به چشم می آیند.

شل شدن سینه ها و بازو ها

سیگار موجب می شود اشتهایتان کم شود و طی این روند ظاهر شما لاغر تر و استخوانی تر می شود که این امر موجب می شود بازو ها و سینه ها شل شوند. با کشیدن سیگار سرعت از بین رفتن خاصیت کشسانی بدن بیشتر می شود و در نهایت بخش های سنگین تر نظیر سینه ها و زیر بغل ها به میزان مشخصی شل و افتاده می شود.

سیاه شدن زیر چشم ها

افراد سیگاری خواب نا مناسبی دارند. به همین دلیل نمی توانند به خوبی بخوابند و این مساله به روش های مختلف به ظاهر فرد صدمه می زند. مهم ترین تاثیر کمبود خواب، سیاه شدن زیر چشم ها است.

سیگار

سیگار

بالا رفتن ریسک ابتلا به پسوریازیس

بهتر است بدانید که افرادی که تا به حال سیگار را امتحان نکره اند هم به بیماری پوستی پسوریازیس مبتلا می شوند ولی طبق تحقیقات به دست آمده سیگار ریسک ابتلا به بیماری پسوریازیس را نیز افزایش می دهد به ازای هر بسته در روز احتمال این بیماری ۲۰ درصد افزایش می یابد. در صورتی که همین اندازه سیگار را طی ۱۱ سال بکشید، ریسک این بیماری تا ۰ درصد افزایش می یابد. در صورت ابتلا به این بیماری پوست بدن پوسته پوسته، قرمز، تکه تکه خشک می شود. جهت جلوگیری از این بیماری بهتر است سیگار را کنار بگذارید.

زرد شدن دندان ها

اگر شما جز آن افرادی هستید که سیگار مصرف می کنند، حتما متوجه زرد شدن دندان هایتان شده اید. حتی طی سال های طولانی دندان ها قهوه ای رنگ می شوند. تنباکویی که در سیگار وجود دارد، موجب ضعیف شدن بافت نرم و استخوان های دندان می شود. نرم شدن استخوان های دندان سبب می شود به بیماری لثه نیز مبتلا شوید.

اشتراک:

نظرات بسته اند