مرگ کسب و کار من است

0

روبر مرل نویسنده ی شهیر فرانسوی  با نوشتن مرگ کسب و کار من است، توجه تمام جهان را به خود جلب کرد. این کتاب توسط احمد شاملو در سال 1352 به فارسی برگردانده شده است.

مرگ کسب و کار من است

مرگ کسب و کار من است

روبر مرل در کشور الجزایر در تبسا به دنیا آمد و تحصیلات خود را در فرانسه به پایان رساند. نتایج تحصیلات مرل در فرانسه، دکتری رشته ی ادبیات بود.

مرل در دوران جنگ جهانی دوم مدتی را در زندان آلمان ها سپری کرد. اولین اثر وی در سال ۱۳۴۹ با نام شنبه و یکشنبه در کنار دریا منتشر کرد. روبر مرل در بیست و هشتم ماه مارس سال 2004 در پاریس درگذشت. علت مرگ وی سکته ی قلبی تشخیص داده شد.

مرگ کسب و کار من است، داستان رودلف هوس جلاد آلمانی ست که در این داستان رودلف لانگ نامیده شده است. مرل داستان خود را با دوران 13 سالگی رودلف آغاز کرده و خانه ی پر از خفقان و انظباط شدید آن ها را نشان می دهد که روح میهن پرستی و اجتناب از گناه در آن موج می زند.

داستان با دوران کودکی رودلف آغاز شده و با مرگ وی پایان می پذیرد. اگر چه پدر رودلف وصیت به کشیش شدن او کرده است، اما رودلف از خانه گریخته و بر خلاف وصیت پدر به ارتش پیوسته  و در نهایت یک مامور اس. اس می شود، با تنها هدفی که در کشتن یهودی های لهستانی دارد.

رودلف لانگ، مردی خشن و بدون قلب است که در کشتن به فجیع ترین اشکال هیچ ابایی ندارد. اما چیزی که نویسنده قصد داشته توجه خواننده را به آن جلب کند، حس وظیفه شناسی رودلف است و این که در کنار تمام جنایات و بی احساس بودنش، سرسپرده ی خدمت به مقامات نازی و فرمانبرداری از فرماندهانش می باشد. و وی در راه این وفاداری از کشتن و سوزاندن میلیون ها یهودی ابایی ندارد.

برای دانلود این کتاب کلیک کنید.

اشتراک:

نظرات بسته اند