ماموریت سازمان ملی استاندارد برای استاندارد آفت کش ها

0

ماموریت جدید سازمان ملی استاندارد ایران تهیه استاندارد برای انواع کودهای کشاورزی، بهبود دهنده های رشد گیاهان و آفت کش ها است که با رای نمایندگان مجلس تایید و اجرایی شد. دیگر برای اطمینان از انواع کود و آفت کش ها نیاز به بررسی اصالت ایزو نیست با نظارت استاندارد ملی و تاییدیه این سازمان کشاورزان می توانند با خاطری آسوده اقدام به استفاده از این محصولات کنند.

این لایحه توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی با 171 رای موافق و 9 رای مخالف و 11 رای ممتنع به تصویب رسید. لازم به ذکر است که ماده 9 لایحه که مربوط به حفاظت از خاک می شود اصلاح شد.

بر اساس ماده 9 اصلاح شده؛ با هدف حفظ و پایداری حاصلخیزی انواع خاک و بهینه سازی تولید و مصرف انواع کود، آفت کش ها، سموم و بهبوددهنده های رشد گیاه:

براساس بند الف سازمان ملی استاندارد مکلف است که با همکاری وزارت بهداشت و درمان، سازمان حفاظت نسبت به تدوین استاندارد انواع کود، آفت کش ها، سم و بهبود دهنده های رشد گیاه اقدام کند.

استاندارد آفت کش ها

استاندارد آفت کش ها

همچنین براساس بند ب این ماده، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین سازمان حفاظت از محیط زیست نسبت به تهیه دستورالعمل مصرف انواع کود، آفت کش ها، سم و بهبود دهنده های رشد گیاه در مزارع و واحدهای تولید کشاورزی، دامی و شیلاتی اقدام کند.

بند ج این ماده نیز توسط نمایندگان اصلاح شده و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی را مکلف کردند؛ با همکاری سازمان حفاظت از محیط زیست نسبت به تعیین حدود مجاز باقی مانده انواع کود، آفت کش ها، سموم و بهبوددهنده های رشد گیاه در محصولات کشاورزی، دامی و شیلاتی اقدام کند به گونه ای که محصولات مذکور هیچ گونه تهدیدی برای سلامت انسان نداشته باشد.

بر اساس تبصره ای که برای این ماده در نظر گرفته شده عدم رعایت دستو العمل های این ماده جرم تلقی می شود و علاوه بر جبران خسارت و پرداخت جزای نقدی، تا دو برابر ارزش کالا باید مواد مذکور را جمع آوری، مرجوع و با نظارت وزارت جهاد کشاورزی با هزینه خود معدوم کند.

اشتراک:

نظرات بسته اند