پیچیده شدن مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ های سمی

6

در چند روز اخیر اخبار مسمومیت با قارچ های سمی را از تمام رسانه های شنیده ایم. به گزارش سی اس وب به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر جلال الدین میرزای رزاز رئیس انجمن تغذیه ایران در این خصوص گفته است: استفاده از قارچ‌ سمی می‌تواند کشنده باشد؛ به همین دلیل مردم نباید از قارچ‌هایی که در طبیعت رشد می‌کنند استفاده کنند.

وی هشدار داده است: قارچ‌های سمی از روی ظاهر قابل شناسایی نیستند. قارچ شناسان با سابقه نیز ممکن است از روی ظاهر یک قارچ بگویند سمی نیست، اما همان قارچ در آزمایشگاه سمی شناخته شود. بر همین اساس همه قارچ‌ها از نظر ما سمی هستند، مگر اینکه خلافش ثابت شود. این موضوع نیز در آزمایشگاه ثابت می‌شود.

مسمومیت ناشی از مصرف قارچ های سمی

مسمومیت ناشی از مصرف قارچ های سمی

میرزای رزاز تاکید کرده است: نمی‌توان منبع قضاوتی درباره سمی بودن یا نبودن قارچ‌هایی که در طبیعت رشد می‌کنند، مشخص کرد؛ به همین دلیل قارچ‌هایی که بسته‌بندی مطمئنی دارند و تولید کننده آنها نیز از سازمان‌های مربوطه مانند جهاد کشاورزی مجوز دارند، ‌ مورد تایید هستند. در موارد مسمومیت اخیر کسانی مسموم شدند که نزدیک ۵۰ سال است قارچ کوهی مصرف می‌کنند؛ با وجود این باز هم گمراه شدند. ما هیچ وقت اپیدمی مسمومیت با قارچ را تجربه نکرده بودیم. یکی از دلایل آن نیز می‌تواند وفور و دسترسی زیاد مردم به این قارچ‌ها باشد.

وی به بارش های اخیر اشاره داشته و رویش قارچ ها را به این بارندگی های پیوسته منتسب می داند و می گوید: هر سال در فصل بهار به دلیل بارندگی‌هایی که اتفاق می‌افتد سبزیجات کوهی مانند قارچ‌ها رشد خوبی دارند. در چند سال اخیر مانند امسال بارش بهاری نداشتیم. این بارش‌ها در مناطق خاصی که این مسمومیت‌ها اتفاق افتاد، بیشتر بوده‌ است. این روند به نظر کمی غیرطبیعی می‌رسد. مراکز درمانی ما نیز تا این اندازه با مراجعه به علت مسمومیت با قارچ مواجه نبودند.

او مسمومیت ناشی از مصرف قارچ را کشنده اعلام کرده و اضافه می کند: یکی دیگر از دلایل شیوع این مسمومیت‌ها، سهل انگاری مصرف کنندگان است؛ آنها در ساعات اولیه مسمومیت که نشانه‌های تهوع، اسهال و استفراغ بروز کرده است، به مرکز درمانی مراجعه نکردند. این در حالیست که این مشکل ظرف چند ساعت پیشرفت می‌کند و ارگان‌هایی مانند کبد درگیر می‌شوند.

اشتراک:

6 دیدگاه

  1. خیلی واقعا غم انگیزه که با این همه اطلاع که قارچ سمی و غیر سمی هست، بازم میرن می کنن

  2. قبل از این هم نباید قارچ رو فله می خریدیم. بسته بندی ها یه کم گرون تر هستند اما هم تمیزترن هم سالم تر

  3. دیگه کسی جرات نمی کنه قارچ بخوره. اگرم بخوریم باید بشینیم ببینیم می میریم یا نه