علائم ابتدایی سنگ کلیه کدامند؟

0

پیدایش سنگ در کلیه یکی از بیماری های دردناکی ست که می تواند با درد زیادی که به همراه می آورد فرد را زمین گیر کرده و امان او را ببرد. علائم سنگ کلیه کدامند؟ چطور باید بفهمیم که سنگ کلیه داریم؟ با سی اس وب همراه باشید.

سنگ کلیه از چه تشکیل می شود؟

ستگ های کلیه از کانی های موجود در ادرار تشکیل می شود و در ابعاد مختلف دیده می شود. به این معنا که گاه سنگ کلیه ها کاملا بزرگ هستند و بدون خرد شدن امکان دفع آن ها وجود ندارد و برخی اوقات نیز سنگ کلیه ها ریز بوده و غالبا بدون این که فرد از وجود آن ها مطلع شده باشد، خود به خود دفع می شوند.

سنگ های کلیه یک بیماری نسبتا مردانه

لازم به ذکر است که بیشترین مبتلایان به سنگ های کلیه را در جامعه ی مردان مشاهده می کنیم. و اوج ابتلا به این بیماری در فاصله ی سنین 17 تا 28 سالگی خواهد بود.

اما از کجا بفهمیم سنگ کلیه داریم؟

سنگ کلیه علائم مختلفی دارد و در فرد مبتلا ممکن است تمام این علائم یا برخی از آن ها دیده شود.

 

علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه

 

تغییر رنگ و بوی ادرار

پزشکان همیشه توصیه می کنند که به ادرار و مدفوع خود توجه داشته باشید و در صورت تغییر رنگ، بو و یا اندازه ی آن ها به شکل قابل توجهی حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
تغییر رنگ و بوی ادرار نیز می تواند به عنوان یک یاز علائم سنگ کلیه مطرح شود.

اگر رنگ ادرار شما تیره شده و هنگام دفع احساس درد و سوزش در کلیه خود می کنید، می باید نسبت به داشتن سنگ در کلیه مشکوک شوید.

ادرار خونی

همین طور وجود خون در ادرار یکی از نشانه های مسلم سنگ کلیه است و حتما باید فورا به پزشک مراجعه شود.

علائم سنگ کلیه | ادرار کردن همراه با درد

اگر ادرار کردن شما با درد همراه است و یا دچار تکرر ادرار بی دلیل شده اید، می توانید نسبت به وجود سنگ در کلیه مشکوک باشید.

حالت تهوعی که به استفراغ نیز منجر شود

با به وجود آمدن سنگ در کلیه، آن کلیه فرد که درگیر است قادر به تخلیه ادرار به درستی نبوده و به همین دلیل احساس حالت تهوع های متناوب که به استفراغ نیز منجر می شوند، دیده خواهد شد.

 

علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه

 

درد شدید

سنگ کلیه در افراد موجب بروز درد شدید می شود. این درد در مراحل مختلف دیده خواهد شد. گاهی ممکن است خفیف بوده و در بعضی ساعات شدت و اوج غیرقابل تحملی به خود بگیرد.
بعضی اوقات سنگ کلیه طوری حرکت کرده و در جایی قرار می گیرد که درد به اوج رسیده و برای فرد مبتلا غیرقابل تحمل می شود.

شما ممکن است از انواع مسکن ها برای تسکین دردهای خود کمک بگیرید؛ اما این را بدانید که آرام بخشی مسکن ها کاملا موقتی بوده و پس از گذشتن از روی اثر آن دوباره درد حتی شاید با شدت بیشتری بازگردد.

راه حل درمان سنگ در کلیه مصرف داروی مسکن نیست بلکه باید از پزشک معالج کمک گرفته و سنگ ها را دفع کنید.

روش های درمان سنگ کلیه

روش های درمان این بیماری ممکن است از مصرف داروهای گیاهی آغاز شده و به دفع خود به خودی سنگ بینجامد و یا این که به داروهای دیگری روی آورده شود.

اگر سنگ بزرگ باشد با کمک گرفتن از لیزر یا جراحی آن را خرد کرده و از کلیه بیرون می آوریم.

توجه داشته باشید که برخی افراد به اصطلاح کلیه سنگ ساز دارند و پس از یک بار ابتلا ریسک ابتلای دوباره به این بیماری در آن ها بالاتر از افراد معمولی است.

اشتراک:

نظرات بسته اند