عدم پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی دولتی

3

همانطور که می دانید دولت اخیرا بخشنامه ای را مبنی بر ممنوعیت پذیرش دانشجو در مراکز علمی – کاربردی دولتی، ابلاغ کرد. اما عده ای این بخش نامه را مانع کار آفرینی می دانند.

(برای ثبت آگهی رایگان استخدام کلیک کنید)

دکتر محمد مهدی زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به بخشنامه اخیر دولت مبنی بر ممنوعیت پذیرش دانشجو در مراکز علمی – کاربردی دولتی، این ابلاغ را تصمیم عجولانه و غیر کارشناسی خواند که دلایل متعددی برای آن وجود دارد.

در برنامه ششم، پیش بینی ۳۰ درصد توسعه آموزش های عالی مهارتی دیده شده است و همچنین برابر ماده ۶۶ این برنامه، این قبیل تصمیمات باعث کاهش مهارت می شود و با پیشرفت آموزش مهارتی مغایرت دارد.

بهترین تربیت شدگان در حوزه مختلف مهارتی، فارغ التحصیلان مراکز آموزش عالی هستند که به نوعی به دستگاه های دولتی منتصب بوده اند. به عنوان مثال در حوزه های کشاورزی، دامداری، باغداری، باغبانی و زنبورداری فارغ التحصیلان دانشگاه های علمی – کاربردی خود، دارای بنگاه های اقتصادی بزرگی شده اند که نه تنها برای خود اشتغال ایجاد کرده اند، بلکه کارآفرینی نیز وجود آورده اند.

ممنوعیت پذیرش دانشجو در مراکز علمی – کاربردی

ممنوعیت پذیرش دانشجو در مراکز علمی – کاربردی

فارغ التحصیلان وزارت نیرو بهترین تکنسین ها بوده اند و یا فارغ التحصیلان مراکز وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه خبرنگاری بهترین خبرنگاران را تربیت کرده اند، چراکه پشتوانه ای قوی از این افراد حمایت می کرد.

وی با اشاره به اینکه این افراد به علت پرداخت شهریه هیچ گونه هزینه ای برای دولت ایجاد نمی کردند، گفت: بنابراین با این مصوبه مخالفیم و آن را خلاف منافع ملی و خلاف برنامه ششم دانسته و آن را در جهت کم شدن یا تقلیل نیروهای کارآفرین می بینیم.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این کار ضمن این که تعداد زیادی را بیکار می کند، مانعی برای ایجاد موجی از کارآفرینان نیز می شود و در شرایطی که ما هم اکنون به اشتغال نیروی مهارتی نیاز داریم، این تصمیم عجولانه و اشتباه بوده است.

اشتراک:

3 دیدگاه

  1. به نظرم خروجی رو سخت کنن بهتره تا ورودی! عاقبت پزشکانی نشن که آدم رو به کشتن بدم یا معمار هایی که خانه ها را رو سرمون خراب کنن. البته در همه ی دانشگاه ها دانسجوی با سواد و بی سواد پیدا می شه.

  2. آرش رحمانی در

    آزاده جان من با شما موافقم، البته خیلی از کسانی که ورودی های بدون کنکور هستند خیلی با سوادن ، چون واقعا از سر عشق و علاقه و با هدف درس می خونن نه واسه مدرک

  3. آقا نمره الان شده کیلیویی. یه خط در میون بی سواد میان بیرون. حالا خوبه فقط بیسواد باشن. بدیش اونجاییه که فکر می کنن خیلی باسوادن ولی اندازه ی سیکل هم حالیشون نیست