طرح زوج و فرد از درب منزل؛ رهکار کاهش آلودگی هوا

1

به پیشنهاد نائیب رئیس مجلس شورای اسلامی، علی مطهری طرح زوج و فرد از درب منازل مطرح شده است.

علی مطهری

علی مطهری

علی مطهری در یک پست اینستاگرامی با عنوان راه حل موقت مشکل آلودگی هوا اظهار داشته است:

“سال گذشته به برخی مسئولان مرتبط با کیفیت هوای تهران پیشنهاد کردم تا زمانی که برنامه‌های بلند مدت رفع آلودگی هوای تهران به نتیجه برسد، در ماههای آبان و آذر هر سال طرح زوج و فرد تردد خودروها از درب منزل اجرا شود تا مجبور به تعطیل کردن برخی روزها نشویم. اجرای این طرح در روزهای اخیر که توأم با رضایت نسبی شهروندان تهرانی و روان شدن ترافیک بوده است می‌تواند مؤید نتیجه بخش بودن این پیشنهاد باشد گرچه مضایقی نیز برای برخی ایجاد می‌کند که البته در مقایسه با منافع آن برای جامعه، ناچیز است.

مشکل اساسی مدیریت کشور ما کمبود قدرت تصمیم‌گیری است که ناشی از ملاحظه کاری‌ها و رودربایستی ها و تلاش برای جلب رضایت همگان و کم توجهی به اصل تقدم مصلحت جامعه بر منفعت فرد است. در یک بحران آنقدر پیش می‌رویم تا به دیوار بخوریم، آنگاه به فکر راه چاره می‌افتیم. امیدوارم در سال آینده این پیشنهاد به صورت آزمایشی اجرا شود. پیش‌بینی می‌کنم که در صورت اجرای آن، مردم درخواست خواهند کرد که طرح زوج و فرد از درب منزل، در اکثر روزهای سال اجرا شود.”

به واقع نیز به نظر می رسد این طرح در قابل این که صبر کنیم تا هوا به این حد آلودگی رسیده و وضعیت به هشدار و سطح قرمز برسد، بارها کارآمدتر بود.

اگر از پیش تدبیرهای لازم اندیشیده و اجرایی شده بود، اکنون به شاخص 182 نرسیده و به انتظار اما و اگرهای باد و بارانی که از روی شانس و اقبال بر سر تهران ببارد، نمی ماندیم.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. فتح الهی در

    اگر مردم خودشون رو در مقابل هوا موظف بدونن و تا مدتی کمتر از خودرو شخصی استفاده کنن این بحران هم تموم میشه اما متاسفانه کم پیدا میشن افرادی که خودشون را در مقابل هوا و سلامتی جامعه موظف بدونن و در هر شرایطی از خودرو شخصی استفاده می کنن. شاید این طرح باعث شه افراد به خاطر جریمه مجبور شن ماشین بیرون نیارن.