طرح رجیستری موبایل چیست؟

1

حتما پیش از این و به خصوص این روزها درباره ی طرح رجیستری چیزهای زیادی از رسانه ها شنیده و در سایت های خبری نیز زیاد درباره ی آن ها خوانده اید.

طرح رجیستری برای نخستین بار نیست که در کشور مطرح شده و پیش از این نیز چندین بار برای اجرای این طرح اقدامات گوناگونی صورت گرفت که متاسفانه هرگز کافی و مناسب برای اجرای کامل این طرح نبودند.

اجرای طرح رجیستری موبایل

اجرای طرح رجیستری موبایل

اما اینک با تمهیدات در نظر گرفته شده و استفاده از سامانه ی همتا، سامانه ی گمرک کشور و با ثبت کد IMEI موبایل های وارداتی به ایران، کلیه ی واردات موبایل به کشور تحت پوشش قرار گرفته و دیگر گوشی های موبایل قاچاق نمی توانند در بازار موبایل ایران هیچ جولانی بدهند.

در واقعا حجم گسترده ی قاچاق موبایل در ایران به اندازه ی مخارج بخش بزرگی از دولت بوده و این قاچاق صدمات بسیاری به پیکره ی تجارت موبایل و وارد کنندگانی که به صورت قانونی و با تحمل هزینه های رسمی فرود می آورد.

گذشته از این موبایل هایی که به صورت قاچاق وارد کشور می شدند، به لحاظ گارانتی همیشه دچار مشکل بوده و بدون این که فاکتور SAR آن ها مورد تست قرار گیرد، به دست مصرف کنندگان رسیده و خریدارانی که احتمالا حتی از اهمیت بالای تست این فاکتور بی اطلاع هستند، بی خبر از همه جا یک گوشی موبایل مضر را در دست گرفته و بعضا از قاچاق بودن کالایی که خریداری کرده اند نیز بی اطلاع هستند.

قیمت گران تر اما امنیت خاطر

البته که پیش از این وقتی به یک فروشگاه موبایل وارد می شدیم، با قیمت های گوناگونی برای یک  مدل خاص گوشی موبایل با گارانتی های متفاوت و البته یک قیمت همیشه پایین تر برای مدل بدون گارانتی قاچاق روبرو می شدیم. سردرگمی همیشگی مشتری از این که آیا واقعا گارانتی ارزش پرداخت هزینه ی بیشتر را دارد و وسوسه ی دائمی از این که قیمت کمتری پرداخت کرده و مشکلی پیش نخواهد آمد، همراه بیشتر خریدارانی بوده که به برای خرید موبایل مراجعه می کردند.

اجرای طرح رجیستری موبایل

اجرای طرح رجیستری موبایل

اما از این پس دیگر خبری از گوشی های قاچاقی که با فاصله ی قیمتی بسیار پایین تر از گوشی های وارد شده ی قانونی بودند، نمی باشد. و البته خریداران با قیمت های کمابیش بالاتری نسبت به قبل در بازار موبایل کشور روبرو خواهند شد. علت هم ضررهایی ست که با قانونی شدن کامل واردات گوشی موبایل و هزینه های گمرکی به فروشندگان و وارد کنندگان تحمیل شده و به نوعی می باید ضررهای خود را پوشش دهند. البته طبق نظر کارشناسان این موج افزایش قیمت نیز گذرا بوده و پس از مدتی متولیان بازار موبایل کشور با این مساله ی جدید کنار آمده و پس از این که خود را کامل با شرایط تازه تطبیق دادند، دوباره می توانیم منتظر بازگشت قیمت ها باشیم.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. تا حدودی خوبه ولی نمیشه دیگه از خارج کشور شخصا گوشی خرید