طرح رجیستری: اطمینان از اصالت کالا، جلوگیری از تضعیف حقوق مصرف کنندگان

0

به گزارش سی اس وب به نقل از خبرگزاری ایرنا، خلیل رجبی رئیس کل اداره صنعت، معدن و تجارت گنبد کاووس به اجرای فاز سوم طرح رجیستری موبایل پرداخته و به مردم شهرستان گنبد کاووس اطلاع داد که حین خرید گوشی تلفن همراه یا دیگر محصولات سیم کارت خور از رجیستر بودن آن ها اطمینان حاصل نمایند.

وی به خبرنگار خبرگزاری ایرنا گفت: طرح رجیستری تلفن همراه از مهر امسال با هدف حمایت از واردات قانونی تلفن همراه و حمایت از کاربران تلفن همراه در کشور پیاده سازی شده است.

طرح رجیستری موبایل

طرح رجیستری موبایل

وی ادامه داد: در این طرح با استفاده از شماره شناسه گوشی تلفن همراه (IMEI)، گوشی قانونی و استاندارد مطابق با مشخصات ایمنی، سلامت و مورد تایید اتحادیه های بین المللی با مجوز قانونی وارد کشور شده و از فروش تلفن های همراه غیرقانونی با مخاطرات سلامتی و گارانتی های جعلی جلوگیری می شود.

رجبی خاطر نشان ساخت: IMEI شماره شناسه گوشی تلفن همراه است که برای هر گوشی یک عدد 15 رقمی منحصر بفرد می باشد و با شماره گیری #06#* قابل اطلاع و نمایش بر روی صفحه نمایشگر گوشی است.

فواید اجرای طرح رجیستری

این مقام مسئول در خصوص فواید اجرای طرح رجیستری توضیح داد: اطمینان از اصالت کالا، جلوگیری از تضییع حقوق مصرف کنندگان، جلوگیری از عرضه گوشی های غیر استاندارد که تاثیر منفی بر ایمنی و سلامت مردم دارد، تشخیص گوشی های مستعمل، معنا پیدا کردن خدمات پس از فروش گوشی همراه ، امکان ردیابی آسانتر گوشی در صورت مفقودی یا سرقت آن و تحقق درآمدهای دولت با پرداخت عوارض گمرکی مرتبط را از مهمترین فواید اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه برشمرد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گنبدکاووس متذکر شد: نظارت بر اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه دراین شهرستان نیز با هماهنگی اتاق اصناف و فروشندگان گوشی تلفن همراه و دیگر تجهیزات سیم کارت خور درحال انجام بوده و از نیمه دوم آذر نیز تشدید شده است.

وی تاکید کرد: براساس مصوبات کمیته راهبری طرح رجیستری کشور، در صورتی که مصرف کننده پس از خرید گوشی یا تجهیزات سیم کارت خور دیگر، پیامی مبنی بر عدم ثبت و غیرقانونی بودن آن از طرف سامانه ذیربط دریافت نماید، واحد صنفی فروشنده موظف است بر اساس فاکتور فروش و IMEI درج شده در آن، بلافاصله دستگاه مذکور را از مشتری دریافت و عین مبلغ را مسترد نماید.

وی اضافه کرد: تعلل در این اقدام به هر دلیلی تخلف محسوب شده و با فروشنده به اتهام فروش کالای قاچاق برخورد قانونی صورت می گیرد.

او خاطر نشانس اخت: در مدت نظارت اجرای این طرح در گنبدکاووس، سه واحد متخلف شناسایی و با تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی شهرستان معرفی شدند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت در نهایت یادآور شد: برای رجیستری کردن گوشی تلفن همراه خریداری شده، فروشنده حق ندارد هیچ مبلغی از خریدار دریافت نماید و علاوه بر آن باید فاکتور مهر شده فروشگاه با درج شماره IMEI گوشی روی آن را به خریدار تحویل دهد.

اشتراک:

نظرات بسته اند