طرحهای حمایتی سازمان ملی استاندارد ایران از تولید و تجارت

0

نیره پیروزبخت در نشستی خبری که روز گذشته در سازمان ملی استاندارد ایران برگزار شد از تدوین بسته حمایتی این سازمان برای حمایت از تولید ملی خبر داد و گفت: با اجرای این بسته هزینه های واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای تولید کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: نحوه ارتباط با مشاور ایزو

رییس سازمان ملی استاندارد ایران درباره این بسته گفت: بسته حمایتی برای واحدهای تولیدی در شرایط کنونی اقتصاد تدوین کرده ایم تا هزینه ای به تولید کنندگان بابت نمونه گیری تحمیل نشود.

با اجرایی شدن این بسته، واردکنندگان مواد اولیه تولید و کالاهای واسطه ای می توانند، کالاهای خود را در سازمان استاندارد ثبت کنند و با گرفتن تاییدیه، قادر خواهند بود کالاهای خود را بدون معطلی ازگمرک ترخیص کنند تا با این روش هزینه تولیدکنندگان کاهش یابد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه این سازمان نقش نظارتی و کنترلی خود را پس از تولید ایفا خواهد کرد، گفت: براساس بسته حمایتی از این پس برای واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای بازرسی صورت نمی گیرد تا فرآیند ترخیص تسریع شود و مواد اولیه بدون معطلی به واحدهای تولید منتقل شود و سازمان استاندارد هم نظارت و کنترل خود را بر محصول نهایی و تولید شده انجام خواهد داد.

طرح حمایت از تولید و تجارت

طرح حمایت از تولید و تجارت

پیروزبخت از اجرای این مشوق ها برای صادرات نیز خبر داد و افزود: برای صادرات نیز، از این پس نیازی به دریافت استاندارد برای هر محموله صادراتی نیست و صادرکنندگان ایرانی تنها یکبار کالای خود را ثبت می کنند و از آن پس می توانند محصولات خود را صادر کنند.

برای واحدهای تولیدی که واحد نمونه ملی و استانی شده اند و یا موفق به دریافت نشان کیفیت می شوند، تمهیداتی اندیشیده شده تا نمونه برداری محصولات این واحدها از بازار صورت گیرد، تا با این کار هزینه نمونه برداری از دوش تولیدکنندگان برداشته شود اگر چه هزینه نمونه برداری در ایران نسبت به بسیاری دیگر از کشورها ناچیز است.

اشتراک:

نظرات بسته اند