طراحی قالب سایت: مصاحبه با علی حاجی محمدی

1

اگر در میان سایت های استخدام اینترنتی بگردید، به استارتاپ های متعددی برمی خورید که فعالیت آنلاین خود را با به کارگیری کمترین امکانات و به حد ممکن ارزان ترین شروع کرده اند.

در بسیاری موارد این کسب و کارهای نوپا و آنلاین که برای شروع فعالیت خود کمترین سرمایه را در نظر گرفته اند، به مراتب عالی رسیده و در کارآفرینی و کسب درآمد بسیار خوب عمل کرده اند.

به طور نمونه زمانی که استارتاپی برای وب سایت خود از یک قالب آماده و رایگان استفاده می کند و یا حداکثر به جای استخدام طراح قالب سایت، یکی از قالب های آماده که قیمتی بین 100 تا 300 هزار تومان را دارند، خریداری کرده و از آن استفاده می کند؛ در همین مرحله صرفه جویی قابل توجهی صورت داده است.

با حفظ این شرایط که قالب آماده در اکثر مواقع بیشتر نیازهای استارتاپ را برطرف کرده و در ضمن هر زمانی که مایل باشند و درآمد اجازه دهد، می توانند قالب آماده را با یک قالب طراحی شده ی جدید تعویض نمایند.

وب سایت همیار وردپرس یکی از وب سایت های قوی در زمینه ی ارائه ی قالب های آماده ی وردپرس می باشد که در کنار قالب های آماده ی فروشی که قیمتی کاملا مناسب هم دارند، تعدادی قالب آماده ی رایگان نیز با شرایط  و امکانات عالی به کاربران خود ارائه می کند.

همیار وردپرس

همیار وردپرس

در اینجا به همین مناسبت و برای آشنایی بیشتر با همیار وردپرس و امکانات آن نگاهی به مصاحبه ی انجام گرفته میان مجله ی خلاقیت و علی حاجی محمدی، مدیر عامل همیار وردپرس می اندازیم.

مدیریت مجموعه همیار وردپرس بر عهده چه کسی است و این مجموعه کارش را از چه مقطع و چه زمانی آغاز کرده است؟

با عرض سلام. من علی حاج محمدی، بنیانگذار مجموعه همیار وردپرس هستم. کار اصلی من طراحی سایت بود و با یک سری از سیستم های مدیریت محتوا که به وسیله گروه های برنامه نویسی خارجی ایجاد میشوند، کار می کردم. سیستم های مختلفی از جمله datalife را آزمایش کردم. بعد از مدتی به سیستمی برخوردم که بسیار قدرتمند کار میکرد و پیش می رفت. برنامه نویسان آن سیستم هم افراد قدرتمندی بودند. اسم این سیستم وردپرس بود. تاریخچه وردپرس اینطور بود که اولین سیستم آن در آدرس wordpress.com بوده و یک سیستم وبلاگ دهی مثل بلاگفا بود. فعالیت خوبی داشتند. مدیر این سیستم، آقای مت مولنوگ، سیستم وبلاگش را به صورت رایگان عرضه کرد.
ده پانزده سالی هست که وردپرس مشغول فعالیت است. گروهی هم در ایران بودند که روی وردپرس فارسی کار و هسته آن را عرضه میکردند. وقتی خودم کار با این سیستم را شروع کردم و خواستم که وبسایت مشتریانم را با استفاده از وردپرس طراحی کنم، متوجه شدم که هیچ منبع فارسی ای در این زمینه وجود ندارد و مجبور بودم سوالاتی که در حین طراحی سایت مشتریان پیش می آمد را به انگلیسی جستجو کنم. اینطور شد که وبلاگی هم ایجاد کردم تا مشکلاتی که با آنها برخورد میکردم و راه حلشان را در آن بنویسم تا افرادی که سطح زبانی بالایی ندارند هم بتوانند از آن استفاده کنند. من فقط اطلاعاتی که به دست آورده بودم را با کاربران به اشتراک می گذاشتم اما متوجه شدم که گوگل به بلاگ من نمره ۵ داد. برایم عجیب بود و کارشناسانی که در زمینه سئو کار میکردند هم به من گفتند که این نمره اشتباه شده و درست نیست. بعد از چند وقت که رنک وبلاگم بالا رفت، شرکت های مختلفی با من تماس گرفتند و درخواست درج آگهی دادند. وقتی برای وبلاگم تبلیغات گرفتم، متوجه شدم که درآمد تبلیغات از درآمد طراحی سایت با آن همه دردسر راحت تر و شیرین تر است. برای همین تصمیم گرفتم مانور بیشتری روی سایتم بدهم و محتوای بیشتری در آن گذاشتم و آموزش هایم را کامل تر کردم. تعداد آموزش های بلاگم که بالا رفت، تعداد افرادی که مایل به آموزش خصوصی بودند هم زیاد شد. من شروع کارم در اصفهان بود و جالب است بدانید که درآمد طراحی سایت در اصفهان خیلی زیاد نیست. برای همین تصمیم گرفتم سرفصلی آماده کنم و دوره ای تحت عنوان «صفر تا صد طراحی سایت» برای اولین بار در ایران تدریس کنم و فرآیند طراحی اولیه در فتوشاپ، کد نوشتن و تبدیل به وردپرس را آموزش دهم. البته از همان اول خیلی از همکارانم با این قضیه مخالف بودند و دوست نداشتند که کار طراحی سایت کاری همه گیر شود. در حالی که این یک فرهنگ جا افتاده ست و کسی که بخواهد هرطور که شده یاد میگیرد.
اولین دوره من در تابستان برگزار شد و استقبال مردم بسیار عالی بود. دوره دوم که در پاییز برگزار شد اما با اقبال زیادی مواجه نشد. زمستان دوره ای نگذاشتم و تصمیم گرفتم برای بهار مجددا کلاس بگذارم. به دلایلی بهار را در تهران شروع کردم و تصمیم گرفتم که در همینجا دوره بعدی را برگزار کنم و تا مقدمات این کار را فراهم کردم، تابستان شده بود. دوره های من ۱۶ نفره بود اما در تهران ۳۲ نفر ثبت نام کردند. استقبال خیلی بیشتر شده بود. با بررسی هایی که در گوگل آنالیز (ابزار گوگل که آمار و روند بازدید سایت را نشان میدهد) انجام دادم، متوجه شدم که وقتی میخواهم کاری را حضوری انجام دهم، باید شهر را متناسب با بازدیدکننده ها انتخاب کنم. ۱۶ درصد بازدیدکننده های من تهران و حدود ۵ درصد اصفهان بودند. بنابراین می بایست که تلاش من در اصفهان چندین برابر تهران باشد.

پس فعالیت رسمی تان از تهران شروع شد؟

بله. من حول و حوش سال ۹۱ دفتری در تهران گرفتم و تعداد کارمندانم را افزایش دادم و کارمند طراحی وب گرفتم که در طراحی ها کمکم کند. همانطور که گفتم سومین دوره صفر تا صد که در تهران برگزار شد بسیار موفقیت آمیز بود و همان جا بود که چندین نفر از شمال و جنوب ایران تماس گرفتند و درخواست کردند که از کلاس ها فیلم برداری شده و به صورت اینترنتی فروخته شود. ایده بدی نبود. از طریق شبکه های اجتماعی فیلمبردار پیدا کردم و کلاس ها را به صورت پکیج عرضه کردم و همین پکیج ها باعث شدند که من درآمد خوبی به دست آورم و از رنج ۶۰۰هزار تا یک میلیون تومان درآمد ماهانه به دست آمده از طراحی سایت به ۲۰ میلیون تومان درآمد آموزش برسم. همین باعث شد که من کار طراحی سایت را رها کنم و به آموزش بقیه مباحثی که بلد بودم، بپردازم.

آدرس اولین دامنه ای که ثبت کردید و آموزش های طراحی سایت را در آن می گذاشتید، چه بود؟

اولین دامنه ای که ثبت کردم، داستان جالبی دارد. من دامنه wordpress98.com را ثبت کردم ولی بعد از مدتی که رتبه خوبی به دست آوردم و بازدیدهایم زیاد شدند، ایمیل هایی دریافت کردم و متوجه شدم که wordpress.com از من به دلیل شباهت دامنه شکایت کردند و مدعی شدند که رتبه و بازدید خوبی که به دست آورده ام، ناشی از شباهت اسمی وبسایتم به وبسایت فوق بود. به هرحال در این ماجرا آنها برنده شدند و من دامنه ام، یعنی هویت وبسایتم را از دست دادم.

شرکت همیار وردپرس به طور رسمی از چه سالی کارش را شروع کرد و چه خدماتی ارائه میدهد؟

ما از سال ۹۰ کارمان را شروع کردیم و اولین هدفمان این بود که فرهنگ سازی کنیم تا مردم از وردپرس و سیستم های رایگان بدون نیاز به کد نویسی های پیچیده استفاده کنند. ما دوباره دپارتمان طراحی وبسایت را ایجاد کرده ایم. خدمات طراحی وبسایت بر پایه وردپرس است که فقط هزینه هایی مانند طراحی قالب اختصاصی، افزونه نویسی، هماهنگی با پنل های پیامکی، درگاه های بانکی، سیستم پستی و ایجاد فروشگاه آنلاین از آنها گرفته میشود و برای نصب وردپرس از آنها وجهی گرفته نمیشود. عمده فعالیت ما آموزش بوده و هست. تا به امروز به صورت فروش پکیج های آموزشی فعالیت میکردیم اما از این به بعد قصد داریم دوره های آنلاین برگزار کنیم.

یعنی دیگر دوره های حضوری برگزار نمی کنید؟

بر اساس تصمیمی که گرفتیم، دوره صفر تا صد را در تابستان امسال متوقف کردیم و در حال حاضر دوره ای حضوری تحت عنوان «وب مستران هوشمند» ایجاد کردیم. مشکلی که متاسفانه وب مستران با آن مواجه هستند این است که مشتری ای که هوش تجاری بهتری دارد به وب مستران سفارشی میدهد که از فردای راه اندازی سایت ماهانه ۱۰ تا ۲۰ میلیون درآمد ایجاد میکند اما وب مستر اگر خیلی زرنگ باشد نهایتا میتواند ۵ میلیون از او دستمزد بگیرد. به همین خاطر من دوره ای تحت عنوان وبمستران هوشمند طراحی کردم؛ هوشمند از این بابت که بتوانند با هوشی که دارند پول در بیاورند. در این دوره که دوره ای جامع و سه ماهه است، هر چیزی که یک وبسایت به طور کامل به آن احتیاج دارد، برآورد میکند و وبمستران سایت میزنند و اکثرا ناموفق میشوند و دلیل این عدم موفقیت هم شانسی بودن و تحلیل و بررسی نکردن شرایط است. اما ما در کنار کارمان آموزش سئو، تاسیس فروشگاه آنلاین، ایمیل مارکتینگ، کار با گوگل آنالیز، شناخت دلایل افت ناگهانی بازدید سایت و در نهایت امنیت و … را نیز خواهیم داشت. دلیل جدا شدن من از دوره صفر تا صد و روی آوردن به وبمستران هوشمند این است که به دلیل ابزارهای آماده ای که در حال حاضر موجود است، کسی حاضر نیست حتی یک خط کدنویسی کند و ترجیح میدهد از یک قالب آماده استفاده کرده و همان را توسعه دهد.

همیار وردپرس چه تغییراتی در دنیای وب و برای کاربران وب ایجاد کرده است؟

طبق گزارش های اعلام شده، حدود ۲۵ درصد از فضای اینترنت جهان بر پایه وردپرس است و جزو پر استفاده ترین سیستم هاست. در ایران تا چند سال پیش اصلا استفاده از یک سیستم آماده جا افتاده مرسوم نبود ولی ما داریم تلاش می کنیم تا این فرهنگ را جا بیندازیم و تغییری که ایجاد شده این است که ذهنیت مردم از برنامه نویسی و تصور دشوار بودن وبسایت و منوهای سخت آن فاصله گرفته است. همیار وردپرس نشان داده است که خود وردپرس سیستمی کاملا ساده و لذت بخش است و میتوان تنها در عرض ۵ دقیقه وبسایتی ایجاد کرد. علاوه بر این برای طراحان وب بستری فراهم کرده تا بتوانند بر روی آن بستر کسب درآمد کنند.

به تازگی نسخه جدیدی از همیار وردپرس ارائه شده است. لطفا در مورد ویژگی ها و تغییرات آن برایمان بگویید.

ما هر سال یا هر دو سال نسخه ای جدید ارائه میدهیم و نگرش های جدیدمان را در آن اعمال میکنیم. من تا دو سال قبل علاقه زیادی به جذب تبلیغات داشتم ولی در نسخه جدید سایت تبلیغات به کلی حذف شده و فضای عریض و فوق العاده ای برای خواندن مقالات ایجاد شده است زیرا تبلیغات چشمک زن و ستون کناری که حاوی مطالب متفرقه بود نیز حذف شده تا حواس کاربر پرت نشود. ضمنا تصمیم گرفته ایم که مطالب سطح بالاتری نیز عرضه کنیم و در این راستا از اساتید بزرگی مانند آقای بقوسیان، آقای رضا شیرازی دعوت کرده ایم تا با همکاری کنند. وجه تمایز این نسخه مطالب سطح بالا یا همان مطالب اکسیژنی (بر اساس شعارمان که اکسیژن وردپرسی ها هست) و دوره های آنلاین است. تا چند روز آینده فروش پکیج ها نیز متوقف میشود و هرکسی بخواهد از آموزش های ما استفاده کند باید از دوره های آنلاین استفاده کند.

برای آینده شرکت همیار وردپرس چه برنامه ای دارید؟

دوست دارم در آینده کاربران و کسانی که از مطالب همیاروردپرس استفاده میکنند، بخشی از بار آموزشی سایت را به عهده گرفته و مطالب آموزشی ایجاد کنند و با ما همکاری کنند. هدف من این است که در آینده همیاروردپرس به بزرگترین منبع در زمینه وردپرس تبدیل شود و این منابع را تا حد امکان به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهیم.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. قالب های رایگان تهش به هیچی نمی رسونه آدم رو. حتما باید قالب پولی بخرید. من بارها امتحان کردم. گول قالب های آماده و رایگان رو نخورید و بیخودی وقت خودتون رو تلف نکنین. بالاخره وقتی می ری از پشتیبانی می پرسی که چرا اینطوری و اونطوری می گه برو نسخه ی پولیش رو خریدار یکن. البته یه جورایی هم قابل درکه خب این بدبختا هم زحمت می کشن و قالب وبسایت رو طراحی می کنن و می نویسن. فقط کار بدشون اینه که الکی می گن رایگان. آقا از اول بگو فلان قدر پول بده خودتو راحت کن