صندلی هوشمندی که شما را مجبور به بلند شدن می کند

0

 این روزها هر وسیله ای هوشمندش هم ظهور کرده است، از لباس و کفش هوشمند گرفته تا صندلی جکدار و خانه و خودروی هوشمند. حال صندلیهای هوشمند هم در این رقابت عقب نمانده اند و هر روز طراحان سعی به طراحی و ارائه ی صندلیهای هوشمندی می کنند که توسط آنها آسیبهای کمتری به بدن شخص وارد می شود.

صندلی جکدار هوشمند

صندلی جکدار هوشمند

کارشناسان فیزیوتراپ همیشه به کارمندان و اشخاصی که ساعات طولانی پشت سیستم می نشینند توصیه می کنند از نشستنهای طولانی مدت بر روی صندلی پرهیز کنند. توصیه آنها اول از همه استفاده از صندلی جکدار برای تنظیم ارتفاع صندلی متناسب با میز کار است. همینطور ارتفاع مناسب صندلی کمک می کند وضعیت بدن و پای شما به سطح استاندارد نزدیک شده و آسیب کمتری به آناتومی بدن شما وارد شود.

از طرفی هم کارشناسان توصیه می کنند هر 20 تا 30 دقیقه یکبار از جلوی سیستم و از روی صندلی بلند شده و با قدم زدن و انجام حرکات ورزشی به خودتان استراحت بدهید. اما اغلب افراد فریلنسر که از خانه کار می کنند، شاید ساعتها بهانه ای برای بلند شدن از روی صندلی نداشته باشند و همینطور بدون توقف پشت سیستم قرار بگیرند. برای حل این مشکل یک مبتکر ایرانی یک صندلی هوشمند طراحی کرده است که شخص را مجبور می کند از جایش بلند شود.
سیده آذر موسوی فرد، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز، توانسته برای حل مشکل افرادی که طولانی مدت روی صندلی می نشینند یک صندلی اختراع کند که به شخص در بازه های زمانی استاندارد آلارم می دهد که از جا برخواسته و به خود استراحت بدهد.
خانم موسوی فرد در توضیح این سیستم گفته است: در این طرح سعی شده با دادن زمان لازم به سنسورهای فشاری، نوری و یا گرمایی که در سطح نشیمنگاه صندلی نصب شده پس از مدت زمان مشخصی که کمترین آسیب به بدن وارد می شود به کاربر آلارم داده شود تا از جای خود بلند شده و به خود استراحت بدهد. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که تا شخص از روی صندلی بلند نشود آلارم آن خاموش نمی شود.
به گفته ی ایشان سطح نشیمنگاه این صندلی هوشمند به مدت دو دقیقه حساس بوده به این منظور که اگر کاربر بخواهد کمتر از دو دقیقه مجددا بر روی صندلی بنشیند آلارم به صدا درآمده و فرد قادر به نشستن نخواهد بود و حتما باید دو دقیقه از آن بگذرد تا غیرفعال شود.
این مبتکر ایرانی افزود: قصد داریم در این سیستم آموزش لازم به کاربر درباره ی حرکات ورزشی مفید که می توان در فاصله ی دو دقیقه ای انجام داد را هم ارائه بدهیم. به گفته ی خانم موسوی فرد سیستم صندلی هوشمند بسیار کم هزینه است و می توان آنرا بر روی هر نوع صندلی ای نصب کرد.

اشتراک:

نظرات بسته اند