شیوه چیدن میزها در رستوران

0

یکی از دغدغه های مدیران تالارها و رستوران ها خرید نیمکت رستوران یا میز و صندلی است. چنانچه هر کدام یک از این موارد در کنار دیگری به کار رود نیازمنمد آرایش و چیدانه خاص خود می باشند. از این رو لازم است بنا به کاربرد سالن خود از میز و صندلی یا نیمکت رستورانی استفاده کنید.

با ردیف کردن و چیدن صحیح میزها و همچنین با توجه به فضای سالن و رعایت اصل زیباشناسی و ضمن بالا بردن گنجایش و ظرفیت موجود امور سرویس دهی را نیز راحت‏تر نمود.

در سالن های ضیافت و تالارهای پذیرائی می‏توان به خوبی از نیمکت استفاده کرد مشروط برآنکه این وسایل نیز با زمین و دیوار سالن اتصال نداشته باشد زیرا در چنین حالتی ارائه یک سرویس منظم و بی ‏نقص ممکن نخواهد بود و نیمکت های متصل به دیوار و پیش‏ساخته به صورت موانعی در سر راه خواهد بود که رفت و آمد سرویس دهنده و مشتریان را دچار مشکل خواهد کرد.

از طرفی مرتب ساختن و چیدن میزهای دراز هم با دشواری انجام می‏شود. چیدن این‏گونه میزها به دنبال هم و تشکیل یک میز بسیار طولانی را شاید بتوان برای برگزاری مراسم ضیافت در هوای آزاد، فضای سبز و یا باغ های وسیع مناسب دانست.

اگر میزها را جداگانه بچینند و شکل میزها چهارگوشه باشد بهتر است یکی از میزها به شکل مربع و دیگری لوزی شکل باشد و اگر بخواهند در کنار دیوار صندلی بیشتری بگذارند بهتر است یک گوشه میز را به دیوار تکیه دهند. چنانچه برای آماده سازی سالن از میزهائی به شکل L و یا به شکل T استفاده می‏شود، حتماً بایستی فضا و مکان مناسب برای رفت و آمد گارسن ها در نظر گرفته شود تا آنها بتوانند ظروف غذا و دیگر وسایل پذیرائی را در سراسر میز و در دسترس میهمانان قرار دهند.

چیدن میزها در رستوران

چیدن میزها در رستوران

بین فضای سالن و مبلمان موجود نیز باید که تناسب لازم رعایت شده باشد به طوری که آسایش و راحتی مشتریان را فراهم آورد.

در سالن های بزرگ و وسیع اصولاً مسأله طول و عرض سالن زیاد مطرح نیست و حسن سالن های وسیع البته در این است که فاصله میزها بیشتر خواهد بود، ولی یک شخص مجرّب به خاطر رعایت اصل زیبائی هم که شده، فاصله میزها را زیاد از حد تعیین نمی‏کند.

برای تعیین حداقل فاصله معقول بین میزها می‏توان پیشنهاد زیر را به کار برد:
پس از چیدن صندلی ها دور یک میز یکی از صندلی ها را دور یکی از پایه های عقب صندلی بچرخانید، و شعاع این دایره می‏تواند حداقل فاصله تا صندلی میز بعدی باشد. چنانچه آن را هم دور محور پایه عقب به گردش درآورده باشیم این فاصله تأمین فضا برای رفت و آمد است و عمل سرویس‏دهی را نیز آسان می‏سازد.

به این نکته توجه داشته باشید باید سعی شود تا جای ممکن هیچ میز و صندلی رو به روی دری که سرویس از آنجا صورت می‏پذیرد قرار نگیرد، و ضمناً مناظر روبه روی او از کیفیت بهتری برخوردار باشد (مقابل پاسیو یا پنجره باغ و غیره).

اشتراک:

نظرات بسته اند