سوالات مصاحبه با کارکنان رستوران

0

زمانی که شروع به راه اندازی و افتتاح رستوران می کنید، به عنوان مدیر رستوران مصاحبه با کارکنانی که می باید تیم رستورانی شما را تشکیل دهند و استخدام و آموزش کارکنان رستوران نیز چالشی بزرگ خواهد بود.

انتخاب کارکنان مناسب در موفقیت رستوران نقش تعیین کننده ای دارد. در این مرحله نباید هیچ اشتباهی صورت بگیرد، کارکنان نامناسب می توانند در کمترین زمان مشتری های را ناراضی کرده و در مسیر منفی قرارتان دهند.

در مصاحبه استخدامی کارکنان رستوران چه سوالاتی باید مطرح شوند؟

بسیار مهم است که در مصاحبه استخدامی با کارکنان چه سوالاتی را مطرح کنید. این سوالات در شناخت کارکنان و ظرفیت آن ها حائز اهمیت بوده و می تواند بهترین ها را گزینش نماید.

در اینجا به تعدادی از مهم ترین سوالاتی که باید در مصاحبه استخدامی کارکنان رستوران پرسیده شوند، اشاره می کنیم.

– چرا می خواهید در رستوران مشغول به کار شوید؟

این سوال می تواند به شما در درک دلایل کار کردن فرد متقاضی در رستوران کمک کند. پاسخ های متفاوتی ممکن است بشنوید: “من واقعا از تماشای لذت بردن مردم خوشحال می شوم”، “برای دریافت دستمزد کار می کنم”، و …
اما وجود انگیزه در کارمند برای تعهد به وظایف و مسئولیت هایش چیزی ست که حتما باید در این مرحله به آن پی برده و از جانبش مطمئن شوید.

 

سوالات استخدامی کارکنان رستوران

سوالات استخدامی کارکنان رستوران

 

– چگونه با درگیری ها و تنش های احتمالی با دیگر کارکنان رستوران روبرو خواهید شد؟

این سوال می تواند به شما کمک کند که ببینید فرد متقاضی کاندید خوبی برای قرار گرفتن در یک تیم کاری هست یا نه؟ زیرا در رستوران همه چیز به صورت تیمی پیش می رود و افرادی که تک روی می کنند و روحیه کار تیمی ندارند به هیچ وجه نامزد مناسبی برای کار در فضای رستورانی نیستند. پاسخ فرد متقاضی در این مرحله می تواند می تواند نشان دهد که این شخص برای شرایط دشوار چه عکس العمل هایی دارد و این که نحوه ی رفتار و عملکرد وی چه تاثیری روی عملکرد دیگر کارکنان خواهد گذاشت.

– تعریف شما از مهمان نوازی چیست؟

پاسخی که کاندید به این سوال می دهد می تواند در مورد رفتار وی با مشتریان رستوران آگاهی به شما بدهد. اگر چیزی که فرد متقاضی در این خصوص می گوید با انتظار شما از میهمان نوازی تفاوت و فاصله ی زیادی داشته باشد، شاید بهتر باشد قید استخدام این شخص را بزنید.

– در اوقات فراغت خود چه کار می کنید؟

داشتن یک زندگی سالم برای کارکنان رستوران کاملا ضروری است. این فاکتوری ست که به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت و یا در مورد آن اغماض کرد. همین طور باید ببینید که آیا شخصی که برای کار کردن در رستورانتان پیش آمده، زندگی شلوغی دارد یا خیر و آیا شلوغی زندگی اش این اجازه را به وی می دهد که به صورت تمام وقت در رستوران شما مشغول به کار بوده و وظایفش را به نحو عالی انجام دهد یا نه؟!

 

سوالات استخدامی کارکنان رستوران

سوالات استخدامی کارکنان رستوران

 

– تجربه خدمات به مشتری مورد علاقه شما چیست؟

با مطرح کردن این سوال دو هدف دارید:
یکی این که ببینید کاندیدای استخدام چه خدماتی را به عنوان خدمات سطح عالی می بینید؟ و دوم این که می توانید بفهمید سطح هیجان وی در مورد موفقیت هایش تا کجا پیش می رود؟
آیا وی از تعریف کردن در مورد تجربیات خود در کار رستوران خوشحال است یا به نحوی با نارضیاتی و خستگی از آن ها یاد می کند؟ چقدر به جزئیات اهمیت داده و تا چه اندازه جزئیات را یادآوری می کند؟

– بزرگترین توانایی شما چیست؟

پاسخ به این سوال می تواند به شما در تعیین اعتماد به نفس متقاضی استخدام کمک کند. البته مهم است که نقاط قوت وی به صنعت رستوران مرتبط باشد.
مثلا چیزهایی مثل راحت کنار آمدن با آدم ها، برونگرا بودن، خونسرد بودن، تمرکز بالا و…
قدرتی که هیچ ارتباطی با صنعت رستوران داری نداشته باشد، ولو شایسته تحسین اما به اندازه ی کافی این شخص را برای استخدام مناسب نخواهد کرد.

– بزرگترین ضعف شما چیست؟

مزیت پرسیدن این سوال تنها پاسخی نیست که از فرد متقاضی استخدام خواهید شنید. بلکه چگونگی پاسخ دادن به آن است. مطمئنا در مطرح کردن این سوال به دنبال صداقت و اعتماد به نفس هستیم. آیا وی اشاره می کند که سعی در بهبود این ضعف دارد؟ و این که چه توضیحاتی درباره ی آن ارائه می کند.

 

سوالات استخدامی کارکنان رستوران

سوالات استخدامی کارکنان رستوران

 

– چطور با یک مشتری که دردسر درست کرده برخورد می کنید؟

شما حتما در مدیریت رستوران خود خط مشی خاصی برای برخورد با این گونه مشتری ها در نظر گرفته اید و پیش از این با مشاور راه اندازی رستوران درباره ی آن به اندازه ی کافی گفت و گو کرده و به نتیجه ی قطعی رسیده اید. اما می خواهیم بدانیم که فرد متقاضی استخدام چه رویکردی در شرایط بحرانی رویارویی با یک مشتری ناراحت و عصبی که احتمال به دنبال درست کردن دردسر است، خواهد داشت؟ آیا او نیز در این شرایط عصبی شده و به تشنج دامن می زند یا قادر است در خونسردی دستور العملی که به وی دیکته شده را اجرایی کند. و یا حتی بیشتر از آن بدون آن که دستور العملی به وی داده شده باشد، به خودی خود قادر به کنترل و مدیریت بحران به وجود آمده خواهد بود؟

– بخش مورد علاقه شما در رستوران داری چیست؟

پرسیدن این سوال می تواند به شناخت میزان دانش فرد متقاضی از صنعت رستوران کمک کند. باید دید آیا وی اصلا بخش ها و وظایف مختلف در رستوران داری را می شناسد یا با این محیط بیگانه است؟ آیا با نحوه اداره کردن رستوران و به خصوص آشپزخانه آن آشناست یا خیر؟ آیا وی تنها به دنبال کسب درآمد است یا روح کار در رستوران را برای خود می پسندند؟

– ساعات کاری؟

این یک پرسش بزرگ است که شاید باید خیلی پیشتر از این مطرح می شد. پاسخ به این پرسش نشان می دهد که اصلا فردی که با وی مصاحبه می کنید قابلیت و شرایط کار در رستوران شما را دارد یا خیر؟ به طور مثال اگر وی پاسخ دهد که هر روز از ساعت 8 صبح الی 5 بعد از ظهر می تواند به کار مشغول باشد، مطمئنا تمایلی به استخدام وی نخواهید داشت. زیرا در ساعات پیک کاری یعنی ساعات شام این کارمند را در اختیار ندارید.

اشتراک:

نظرات بسته اند