سفره خانه سنتی میراثی از گذشتگان

1

سفره خانه سنتی ایرانی از گذشته های دور فرهنگی غنی را با خود برایمان به ارث آورده اند. همه نقش و نگارها، نوع چیدمان، دیوارپوش و کف پوش ها و مهمتر از همه غذاهای سنتی که هنوز اصالتشان را حفظ کرده اند همان میراثی هستند که سفره خانه و رستوران سنتی برایمان به ارمغان آورده اند.

معمولا بر روی در و دیوار و طراحی دکوراسیون رستوران سنتی انواع پرده ها و نقوش برگرفته از فرهنگ ایرانی مخضوصا شاهنامه فردوسی دیده می شود که نشان از اهمیت غذا و غذا خوری در جمع دارد. ایرانیان باستان به تغذیه بسیار اهمیت می دادند و همواره کوشیده اند تا بهترین مواد مغذی را با هم ترکیب کنند و غذاهای خوشمزه ای با آنها خلق کنند.

بیشتر بخوانید: اهمیت طراحی سایت رستوران و نکات مهم آن

اهمیت سفره خانه سنتی

سفره خانه های سنتی نمادی از هویت فرهنگ ایرانی هستند. حتی در نقالی و شاهنامه خوانی ها هم به این مکان ها با ارزش اشاره شده است. سفره خانه با رستوران سنتی فرق دارد. رستوران مکانی برای غذا خوری بوده اما سفره خانه جایی برای نوشیدن چای یا قهوه است.

اگرچه برای مدت زمانی پای قلیان و دخانیات هم به سفره خانه باز شد اما در گذشته چنین نبوده است.

سفره خانه سنتی میراثی از گذشتگان

سفره خانه سنتی میراثی از گذشتگان

مدیران سفره خانه ها و قهوه خانه های سنتی باید تمام تلاش خود را در جهت سالم ماندن فضای چنین مکانی به کار گیرند، چرا که در دنیای مدرنیته امروزی سفره خانه های سنتی به خوبی می توانند انتقال دهنده فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله ایرانی به نسل کنونی باشند و مردم ما را با تاریخ کهن ایران زمین آشنا نمایند.

در گذشته سفره خانه های مکانی برای گرد همایی و گپی دوستانه بین افراد سرشناس بوده و جایی برای شنیدن اخبار. معمولا از هر گوشه شهر کسی برای وقت گذرانی و خوردن یک فنجان چای به سفرخانه می آمده و به این ترتیب اخبار همه شهر رد و بدل میشده. اما حالا با تغییراتی که در نوع سرویس دهی سفره خانه پدید آمده است مردم گمان می برند که سفره خانه جایی برای دود و دم و تجمع افراد بیکار و خوش گذران است.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. خیلی سفره خونه ی خوبیه. پیشنهاد می کنم حتما سری به این سفره خونه بزنید