سرانجام تلگرام چه خواهد شد؟

1

با اعتراضاتی که روزهای گذشته در کشور شکل گرفته و در برخی موارد با موج های خشونت آمیز همراه شد، ابتدا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مدیر ارشد تلگرام درخواست کرد تا با کانال تلگرامی که در اشاعه ی خشونت و روش های خشونت آمیز و استفاده از آتش و … نقش پررنگی داشته را مسدود سازد که این خواسته ی وی با موافقت پاول دوروف مواجه گردید.

اما از دیروز، تلگرام مسدود شده و اینستاگرام نیز ساعاتی بعد با اختلال روبرو شده و سپس به طور کامل از دسترس کاربران ایرانی خارج شد.

آیا تلگرام رفع فیلتر خواهد شد؟

برخی منابع می گویند که سرویس پیام رسان تلگرام برای همیشه از کاربران ایرانی گرفته شده و دیگر برنامه ای برای رفع فیلتر تلگرام در دستور کار قرار نخواهد گرفت.

اما معاون سیاسی وزیر کشور می گوید: دولت بنای تعطیلی شبکه های مجازی را ندارد. اما وقتی که ایجاد اختلال می شود، طبیعی ست که از ابزارهای کنترل اجتماعات غیرقانونی استفاده شود و تصمیمات مقطعی گرفته شود.

آیا تلگرام رفع فیلتر خواهد شد یا نه؟

آیا تلگرام رفع فیلتر خواهد شد یا نه؟

البته نمی توان موضوع را به همین جا منتهی دانست. دیجیاتو به نقل از خبرگزاری ایلنا نوشته؛ یک منبع آگاه می نویسد: مسئولان مجموعه تلگرام با مقامات ایرانی همکاری نکرده اند و مشکل در عبور از خط قرمز ایران توسط یک پیام رسان بیگانه با تعداد زیاد کاربر ایرانی است. انتظار بر این است که پیام رسان تلگرام با وجود نمونه های داخلی مناسب و امن حتی نمونه های خارجی، به صورت دائمی فیلتر و از دسترس خارج شود. توصیه می کنیم مردم از شبکه های اجتماعی داخلی مانند سروش استفاده کنند.

البته همین منبع مدعی ست که اینستاگرام موضوعی متفاوت بوده و ظرف چند هفته ی آینده، فیلترینگ اینستاگرام مرتفع خواهد شد.

و باز ساعتی پیش محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در آخرین توییت خود آورده است: شایعه هایی که در خصوص قطع دائمی شبکه های اجتماعی مطرح می شود، صحت ندارد.

اکنون باید منتظر ماند و دید پس از فروکش کردن وضعیت فعلی، آیا دوباره اپلیکیشن های تلگرام و اینستاگرام را روی دستگاه های خود بازخواهیم یافت یا این گذر یک خداحافظی همیشگی با پیام رسان محبوب ایرانی ها بوده است؟!

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. آقا اگه رفع فیلتر نشه مردم باید چیکار کنن. کلی از کسب و کارها با تلگرام و اینستاگرام درگیر هستن. اینهمه آدم دارن توی این فضاها کالاهاشون رو می فروشن.