زیکا ، علائم و تشخیص و درمان

0

از هر پنج نفر آلوده به زیکا ، یک نفر مریض می شود، یعنی این ویروس در بدنش رشد می کند. شایع ترین علائم این بیماری تب، بثورات جلدی، درد مفاصل، یا التهاب ملتحمه (چشم قرمز) است. دیگر علائم شامل درد عضلانی و سردرد است. دوره کمون (از زمان مواجه با ویروس تا بروز علائم) برای بیماری ویروس Zika شناخته شده نیست، اما به احتمال زیاد چند روز تا یک هفته است.
این بیماری ضعیف است و علائمش چند روز تا نهایتا یک هفته طول می کشد. اغلب مردم آنقدر حالشان بد نمی شود که به بیمارستان بروند. و تاکنون کسی از ویروس زیکا فوت نکرده است. این ویروس معمولا یک هفته در خون فرد مبتلا زندگی می کند اما در برخی، این مدت طولانی تر هم می شود.
علائم و نشانه های Zika شبیه به بیماری های دانگ و چیکونگونیا هستند که درست از طریق پشه ای که انتقال دهنده Zika گسترش می یابند. اگر علائم بالا در شما بروز کرد یا به مناطقی که این ویروس در آن دیده شده، سفر داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. از طریق آزمایش خون می توان به وجود ویروس زیکا یا دانگ و چیکونگونیا پی برد.
هیچ واکسنی برای زیکا یا روش درمانی برای آن وجود ندارد. اگر در بدن تان علائم بیماری را دیدید:
زیاد استراحت کنید. برای جلوگیری از کم آبی، مایعات فراوانی مصرف کنید. برای رفع درد یا تب از استامینافون استفاده کنید. از آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده نکنید. اگر تحت درمان دارویی خاصی هستید، با پزشکتان مشورت کنید. به هیچ وجه اجازه ندهید توسط پشه گزیده شوید ؛ بیماری تان انتقال داده می شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند