زلزله ای 9 ریشتری در انتظار نیوزیلند

3

پس از زلزله کرمانشاه، اخبار مختلفی از زلزله که ممکن است در سایر نقاط زمین به وقوع بپیوندد، منتشر شد.

اکنون کارشناسان هشدار داده اند که پس از زلزله ی سال گذشته کایکورا، فرورانش «هیکورانگی»پس از مدت ها فعال شده و ممکن است به زلزله های 9 ریشتری منجر شود.

احتمال وقوع زلزله 9 ریشتری در نیوزیلند

احتمال وقوع زلزله 9 ریشتری در نیوزیلند

بهتر است بدانید که در زمین‌شناسی به منطقه‌ای که در آن دو پوسته از سطح زمین به سمت یکدیگر حرکت کرده و یکی از پوسته‌ها به زیر پوسته دیگر می‌لغزد، فرورانش گفته می‌شود.
حال گفته میشود این فرورانش ها که از جنوب تا شمال نیوزیلند کشیده شده اند، ممکن است منجر به زلزله ای ۹ ریشتری در این کشور شود.

همچنین این زلزله در نیوزیلند قدرتی دارد که میتواند سونامی عظیمی ایجاد کند که در عرض ۵ دقیقه تمامای ساکنان اطراف خود را با خود فرو ببرد.

احتمال این زمین لرزه با زمین لرزه سال ۲۰۱۱ مقایسه شده است، که در زمین لرزه ژاپن، نیروگاه هسته ای فوکوشیما ذوب شد و ۱۶ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

علاوه بر این سونامی سوماترا هم که در نزدیکی این منطقه به وقوع پیوست به کشته شدن 250 هزار نفر منجر شد.

کوچران می افزاید: الگوی ایجاد سونامی در هیکورانگی برای ما مشخص است و می دانیم که در صورت وقوع چنین فاجعه ای برخی از شهروندان تنها چند دقیقه فرصت دارند که خود را از مخصمه نجات دهند.

این متخصص زمین شناسی تاکید می کند که در صورت وقوع سونامی برخی مناطق این کشور در معرض هجوم موج هایی با ارتفاع 30 متر قرار می گیرند.

گفتنیست که زلزله 7.8ریشتری کایکورا در سال 2016 خسارت های شدید را به سواحل جنوبی نیوزیلند وارد کرده و برخی مناطق زمین را تا 12 متر جابه جا کرد.

اشتراک:

3 دیدگاه

  1. امیدوارم که نیاد. گرچه فکر نمی کنم اونجا مثل اینجا خونه ها روی سر مردم خراب بشن. ولی اگه توی ایران هم بتونن پیش بینی کنن خیلی خوب می شد. حداقل می فهمیدیم که داره میاد می ریختیم توی خیابونا. نمی نشستیم که آوار شه ساختمونا روی سرمون

  2. 9 ریشتر یک فاجعه است. ولی زلزله را نمی توان پیش بینی کرد ولی امکان این وجود دارد که با اقداماتی از خسارات احتمالی بکاهیم. بسیاری از کشورها این اقدامات را انجام داده و موفق شده اند اما متاسفانه ما هیچ کاری نمی کنیم جز اینکه هر چند وقت یک بار مانور زلزله اجرا می کنیم!