گام های راه اندازی رستوران | 5 راه ساده برای جلب رضایت مشتریان

1

آیا در شرف مراحل اولیه راه اندازی رستوران هستید؟ آیا یک رستوران آماده دارید و به فکر توسعه ی آن افتاده اید؟ آیا یک رستوران موفق دارید اما تلاش می کنید تا راه های جدیدی را برای افزایش سطح خدمات و جلب رضایت مشتریان و بالا بردن آن در سیاست های خود جای دهید؟ خب، در اینجا 5 روش ساده دیگر برای تحت تاثیر قرار دادن مشتریان و مهمانان رستوران و حفظ آن در آینده را توصیه می کنیم.

1- یک فضای عالی ایجاد کنید.

وقتی مشتریان و مهمانان برای اولین بار رستوران شما را از بیرون یا پس از ورود به داخل می بینند، چه احساسی دارند؟ آن ها چه حسی از اتمسفر رستوران شما دریافت کرده و درباره ی آن چه خواهند گفت؟ آیا با دیدن رستورانتان به غذای عالی، پاکیزگی عالی و خدمات عالی فکر می کنند یا نظر دیگری خواهند داشت؟ شاید هم بلافاصله فکر کنند که لوگو و تابلوی رستورانتان نیاز به شستشو دارد!!!

برداشت های اولیه مشتریان اهمیت بسیاری دارد. ایجاد یک فضای خوب برای مشتریان و مهمانان رستوران که به محض رویارویی با آن فرکانس های مثبت دریافت کنند، پایه ی اعتماد و رضایت آن ها نسبت به رستوران شما را خواهد چید.

سعی کنید همیشه جلوی رستوران خود را تمیز نگاه داشته و به محوطه ی اطراف نیز نظم کامل ببخشید.

هر پنجره، درب یا علائمی که قابلیت تمیز شدن داشته باشد، حتما باید تمیز شده و برق انداخته شود. این واقعا تفاوت زیادی ایجاد خواهد کرد. حتی اگر جزء وابستگی های رستوران شما نبوده و تنها در محوطه ی بیرونی آن قرار داشته باشد. به خصوص اگر رستوران شما در یک منطقه ی شلوغ و پررفت و آمد واقع بوده و هر روز با عوامل دودزا و آلوده کننده در تماس باشد.

به این ترتیب شما می توانید وجه تمایزی با سایر رقبای خود به دست بیاورید.

در مورد بوی رستوران خود یک فکر اسسای بکنید. به هیچ وجه نباید وقتی مشتریان از مقابل رستورانتان رد می شوند، بوی نامطبوع روغن سرخ شده یا هر بوی آشپزی دیگری بیاید. بوی غذا اتفاق وحشتناکی ست که در جا اشتهای مشتریان را کور کرده و نسبت به رستوران شما احساس ناخوشایندی خواهند داشت.

استفاده از خوشبو کننده های هوا

استفاده از خوشبو کننده های هوا از اولین گام های راه اندازی رستوران در بخش جلب رضایت مشتری به شمار می رود. حتما در محیط رستورانی خود از خوشبو کننده با رایحه ملایم استفاده کنید و به هیچ وجه اجازه ندهید فضای رستوران شما از بوی غذاهای متنوعی که در حال پخت هستند، پر شود.

2- سورپرایزهای کوچک

وقتی مشتری های شما از در رستوران داخل می شوند، این فرصت را دارید که آن ها را با پیشنهادهای ویژه سورپرایز کرده و سر ذوق بیاورید.

در روزهایی از هفته سرآشپز رستوران شما می تواند خارج از منوی معمولی رستوران یک غذای خاص آن روز پیشنهاد دهد. حتما مشتری های رستوران از پیشنهاد روز سرآشپز استقبال خواهند کرد، زیرا این چیزی تازه و خاص برای آن ها خواهد بود و روز متفاوتی را برایشان می سازد.

این باعث می شود که مشتری ها احساس کنند خیلی خوش شانس بوده اند که در همین روز خاص که غذای مخصوص سرآشپز سرو می شود، به رستورانتان آمده اند!

 

گام های راه اندازی رستوران | جلب رضایت مشتری

گام های راه اندازی رستوران | جلب رضایت مشتری

 

پکیج های ویژه

یکی از پرطرفدارترین سورپرایزها در روزهایی خاص پکیج های ناهار ویژه رستوران است. در این پکیج پیش غذا، غذا، دسر و نوشیدنی را در کنار یکدیگر با یک قیمت نهایی ارائه خواهید داد و می بینید که مشتری ها از سفارش دادن این پکیج ویژه استقبال می کنند.

شما باید مواد لازم برای این پکیج های ویژه را از قبل به میزان بیشتری از حد همیشگی و معمول سفارش داده و تیم آشپزی را برای سفارشات بالای پکیج آماده سازید.

به علاوه شما می توانید خلاقیت های گوناگونی در نوع سرو و طراحی غذا به کار بگیرید. این چیزی ست که حتما مشاور راه انداز رستوران به شما گوشزد خواهد کرد. باید همیشه در طراحی غذای خود سلیقه به خرج داده و هر از گاهی این نوع طراحی غذا را به مدلی جدیدتر تبدیل سازید.

3- پاکیزگی

این بخش آسان کار است. همه می دانند چطور تمیز کنند. همه ی کارکنان شما از مدت ها قبل روش های تمیزکار را می دانسته و برای این که تمیز کار کرده و به تمیزکاری مشغول شوند، به سختی چندانی نخواهند افتاد.

اما مهم این است که تمیزکاری به صورت منظم و همیشگی انجام شده و حتی یک روز و یک ساعت هیچ نقطه ای از رستوران نامرتب و آلوده نگه داشته نشود.

ظروف پاکیزه

البته یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در مدیریت رستوران به فکر تمیز نگه داشتن آن باشید، ظروف و وسایل روی میزها هستند.

مشتری هایی که روی صندلی های لوکس رستورانی شما نشسته اند بلافاصله متوجه هر چیز ولو کوچک کثیفی روی میز رستورانی، اطراف خود و یا حتی میز بغلی خواهند شد. و این احساس ناخوشایندی به آن ها می دهد.

مشتری های شما احساس ناامیدی از این رستوران کرده و بار دیگر برای بازگشت به آن چندان راغب نخواهند بود.

 

گام های راه اندازی رستوران | جلب رضایت مشتری

گام های راه اندازی رستوران | جلب رضایت مشتری

 

شما باید یک چرخه تمیزکاری در رستوران خود ایجاد کرده و هر روز تمام محیط داخلی و بیرونی رستوران، ظروف، سرویس بهداشتی و… را مورد نظافت دقیق قرار داده و خودتان نیز به تمام قسمت ها سرکشی کرده و از انجام شدن دقیق تمیزکاری و حفظ پاکیزگی مطمئن شوید. این نظافت و تمیزی به خود کارکنان رستوران، بهداشت آن ها و… نیز بازمی گردد.

4- خدمات مشتری در سطح عالی

خدمات ارائه شده به مشتریان در رستوران از همان لحظه ای که مقابل درب رستوران قرار می گیرند حائز اهمیت است.

به هیچ وجه انتظار نداریم که مشتری خودش دستگیره در را چرخانده و وارد شود. حتما باید یک نگهبان بلافاصله پس از مشاهده مشتری مقابل درب رستوران این کار را انجام دهد. ما نیازمند خوش آمدگویی به مشتری ها هستیم و نگهبان و مسئول مربوطه آن ها را به یک میز خالی هدایت می کند و در صورتی که پیش از آن میزی رزرو کرده باشند، میز مشخص شده را نشانشان خواهد داد.

مسئول دریافت سفارش باید کاملا با دقت به مشتری نزدیک بوده تا بلافاصله پس از این که مشتری آماده ی ثبت سفارش غذای خود بود به میز آن ها نزدیک شود.

در طول صرف غذا نیز می خواهیم یک یا دوبار یکی از کارکنان که برخورد خوبی نیز دارد به میز مشتری رفته و از وی در مورد رضایت از غذا و نداشتن کم و کاستی بپرسد.

در صورتی که مشتری هرگونه اعتراض و شکایتی نسبت به غذا یا سرویس داشت، باید بلافاصله مشکل برطرف شده و غذای وی تعویض گردد.

حتی اگر این موضوع به سلیقه ی شخصی مشتری برگشته و به هر علتی غذایی که سفارش داده را دوست نداشته باشد.
به یاد داشته باشید مشتری به هیچ وجه نباید ناراضی از میز رستوران بلند شده و فضای آن را ترک نماید.

این تنها به از دست دادن یک مشتری مربوط نخواهد شد. با چنین اتفاقی شما خیل عظیمی از مشتری های خود را از دست خواهید داد که اصلا مایل به تجربه ی ریسک آن نیستیم!

5- کارمندانی شاد = مشتریان راضی و خوشحال

اما راز بسیاری از رستوران ها برای راضی و خوشحال نگه داشتن مشتری ها، کارکنان آن هاست. کارکنانی شاد می توانند به راحتی مشتری های رستوران را نیز خوشحال و سرحال ساخته و به همین راحتی رضایت آن ها را علی رغم وجود ضعف های دیگر تامین سازند.

گام های راه اندازی رستوران | جلب رضایت مشتری

گام های راه اندازی رستوران | جلب رضایت مشتری

به یاد داشته باشید که هر چیز خوبی که در رستوران شما رخ می دهد و در جریان است به خاطر کارکنان رستوران می باشد.

اطمینان حاصل کنید که کارکنان رستوران شما خود را به طور کامل در مشارکت با برند رستورانی احساس کرده و از شرایط شغلی و وضعیت خود رضایت کامل داشته باشند.

از کارکنان در مورد رستوران و نحوه ی اداره کردن آن نظرخواهی کرده و اتفاقا می بینید که در میان نظریات آن ها ایده های ناب و عالی برای ایجاد تغییرات مثبت و سازنده یافت می شود.

کارکنان رستوران از مهم ترین تا کم اهمیت ترین عضو باید خود را در شمار اعضای مهم تیم رستورانی دانسته و به هیچ وجه خویش را خارج از این دایره احساس نکنند.

اگر یکی از کارکنان رستوران خوشحال و سرحال به نظر نمی رسد حتما مشکلی در زندگی شخصی یا محیط کار دارد. شما به عنوان مدیریت رستوران باید پیگیر مشکل و ناراحتی این شخص شده و هر اقدامی که می توانید چه به لحاظ انسان دوستی و چه برای منافع رستوران خود انجام دهید.

شاد نگه داشتن کارکنان رستوران در حقیقت سرمایه گذاری برای کسب سود بیشتر در سال خواهد بود.

با داشتن ارتباط دوستانه با کارکنان رستوران، یک فضای شاد ایجاد کرده و رضایت مشتری های خود را افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که کارکنان رستوران نماینده شما هستند و بنابراین باید بهترین خود را نشان دهند.

کارکنان رستوران باید با مشتری ها کاملا حرفه ای رفتار کرده و در عین حال رفتاری صمیمانه ، دوستانه و پرانرژی داشته باشند. این چیزهایی ست که بلافاصله مشتری ها و مهمانان رستوران را جذب خواهد کرد.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. رضا بینام در

    تو جلب رضایت مشتری این جمله درسته که حتی یک نفر رو هم نباید ازدست دادن. every person is a bag of gold!