راه تشخیص طلای اصل و تقلبی کدام است؟

0

در سالهای گذشته به خاطر اینکه طلا نوسانات کمتری داشت بیشتر مردم با خرید طلا به نوعی پولشان را پس انداز می کردند تا در روز مبادا به کارشان آید.

اصلی یا تقلبی بودن طلا یا اینکه عیارش پایین تر از آنچه که توسط فروشنده گفته شده باشد، یکی دیگر از دغدغه مشتریان است. از آنجایی که طلا فروشی ها نمی توانند همانند تولید کننده مواد غذایی پس از اخذ ایزو این آرم استاندارد را بر روی کالای شان ثبت کنند. پس تشخیص اصل بودن طلا چندان هم راحت نیست. و تنها باید به شماره حک شده روی طلا و فاکتوری که طلافروش ارائه می دهد بسنده کرد. اما ماجرا آنچنان هم ساده نیست که عده ای اقدام به فروش طلای جعلی کنند.

اتحادیه و طلا و جواهر به صورت پیوسته فعالیت و کالاهای طلافروشان را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد و در صورت تشخیص تخلف برخورد قانونی صورت می گیرد. پس تا حد زیادی میتوان به طلافروشی های معتبر اطمینان کرد. فاکتوری که برای هر قطعه طلا صادر می شود بسیار مهم است حتی بدون آن زمان قروش نیز به مشکل خواهید خورد.

اصل یا تقلبی؛ مسئله این است!
حقیقت این است که هر طلافروشی با صدور فاکتور برای محصول، طلای خریداری شده را تضمین کرده و در قبال اصلی یا تقلبی بودن، آن مسئول است. یک طلا فروش در این زمینه چنین اظهار نظر می کند: تشخیص اصل یا تقلبی بودن در اکثر موارد توسط خریداران امکان پذیر نیست. اما ما در مقابل فاکتوری که به شما ارائه می کنیم، مسئولیت داریم و باید به اتحادیه طلا و جواهر پاسخگو باشیم.

رئیس اتحادیه و طلا و جواهر در این زمینه معتقد است: معمولاَ طلاهای همه واحدهای طلافروشی هر 2 ماه یک بار توسط بازرسان اتحادیه طلا و جواهر کنترل و نمونه برداری می شود تا طلای تقلبی ساخته نشود. علاوه بر آن در فاکتور فروش قید می شود که عیار طلا 18 است و مارک سازنده طلا نیز مشخص است که نشان دهنده هویت فروشنده آن است.

وی در زمینه تمهیداتی در زمینه بالا بردن ضریب اطمینان ملاک تشخیص خریداران می افزاید: با مؤسسه استاندارد هماهنگ شده تا در آینده ای نزدیک علاوه بر انگ 750 که درون محصول حک می شود، انگی استاندارد (کدی از طریق مؤسسه استاندارد) نیز به خود تولیدکنندگان داده شود که این انگ نیز علاوه بر انگ 750، درون محصول حک شود.

تشخیص طلای اصل

تشخیص طلای اصل

مشکل عیار پایین طلا!
رئیس اتحادیه طلا و جواهر- در این زمینه معتقد است که چون هر 2 ماه یک بار طلای واحدهای طلافروشی توسط بازرسان اتحادیه از نظر عیار نیز سنجیده می شود، در این زمینه کمتر مشکلی وجود دارد. اما در عین حال اگر فردی به عیار جنس طلای خریداری شده خود شک کند می تواند به همراه اصل جنس و فاکتور خرید آن به اتحادیه طلا و جواهر مراجعه و پس از تأیید پایین بودن عیار، واحد فروشنده باید پاسخگو باشد.

البته نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که خریداران حتماً باید به واحدهای طلافروشی ای که زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر هستند، مراجعه کنند چون در غیر این صورت طبق گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر چون اتحادیه بر واحدهایی که زیر نظرش نیست، نظارتی ندارد، بنابراین اگر تخلفی نیز صورت گیرد، هیچ مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.

در صورتی که عیار جنس طلای آزمایش شده پایین باشد، خریدار از طلافروش شاکی و طلافروش نیز از شرکت سازنده شاکی خواهد شد.

ترازوهای دقیق!
در خرید و فروش طلا، تعیین وزن آن و سپس تعیین قیمت و تقریباً همه چیز را ترازوهای خاص و دقیق تعیین می کند. به نظر می رسد به صورت کلی هر ترازویی نیز ممکن است دچار خرابی یا عدم دقت شود. در این صورت میزان گرم و در نتیجه قیمت طلای خریداری شده کم یا زیاد خواهد شد.

بنابراین نظارت بر میزان دقت ترازوهای طلافروشان امری بسیار ضروری است. چون ترازوهای طلافروشی ها دیجیتالی بوده و از طریق مؤسسه استاندارد کنترل شده است، امکان خطا در آنها وجود ندارد. با این حال سالی یک بار نیز ترازوها توسط اتحادیه طلا و جواهر بازبینی و کنترل می شود.

به هر صورت نکته مهم و قابل توجه این است که ترازوهای دیجیتالی ابزار دست طلافروشان بوده و بالا بودن میزان دقت آن بسیار مهم و ضروری است.

تشخیص اصلی بودن جواهرات
تشخیص سنگ های قیمتی تقلبی از اصل نیز توسط خریداران امکان پذیر نیست. این جمله را رئیس اتحادیه طلا و جواهرگفت و افزود: طلافروشان هم اگر می توانند اصل را از تقلبی تشخیص دهند به دلیل دوره های تمیز و تشخیص تخصصی است که قبل از کسب جواز کسب می گذرانند.

جواهرات و سنگ های قیمتی را نیز فقط و فقط از واحدهایی که زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر هستند و پروانه کسب دارند، خریداری نمایند تا اگر خلافی نیز صورت گرفت از سوی اتحادیه قابل پیگیری باشد.

تشخیص اصل بودن طلا

تشخیص اصل بودن طلا

قواعد خرید و فروش طلا
دقت کنید! اگر شما به واحدی طلا فروشی مراجعه و جنسی را خریداری کنید، اگر فردای همان روز برای فروش مراجعه کنید، اجرت پرداخت و سودی که طلا فروش برده است از جنس طلا کسر شده و جنس طلای شما، به قیمت طلای کهنه از شما خریداری خواهد شد. تعجب نکنید! این کار قانونی است.

طلا فروش حق ندارد طلای نویی را که به قیمت طلای کهنه می خرد، دوباره به فرد دیگر بفروشد و این عمل خلاف قانون است.

یک طلافروش در پاسخ به این سؤال که خریداران در این مورد خاص بیان شده، چگونه باید تشخیص دهند که طلا نو است یا کهنه؟ می گوید: هیچ ملاکی برای تشخیص طلای نو از طلایی که پس از چند روز به قیمت طلای کهنه خریداری شده (اما هنوز نو است) وجود ندارد.

مواظب فاکتور خرید خود باشید!
اگر فاکتور خرید جنس طلا را گم کنید، دچار دردسر خواهید شد. یعنی اگر برای فروش طلای خود مراجعه کنید چون امکان اثبات این که مالک جنس طلا هستید وجود ندارد، طلا از شما خریداری نخواهد شد مگر این که مشتری ثابت یک طلافروشی خاص باشید و طلافروش شما را بشناسد. در غیر این صورت اکثر طلافروشان حاضر به خرید جنس طلای شما نخواهند بود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در این زمینه نظر جالبی دارد. او می گوید: خریدار در صورت گم کردن فاکتور خود باید به همان واحدی که طلا را از آن خریداری کرده مراجعه و تاریخ دقیق خریداری خود را به آن واحد اطلاع دهد، در این صورت واحد فروشنده در لیست فروش تاریخ یاد شده مراجعه و پس از تأیید خرید، برای خریدار المثنی فاکتور را صادر می کند و اگر فرد تاریخ دقیق را نداند، راه حلی وجود ندارد.

اشتراک:

نظرات بسته اند