تزریق کیفیت به توسعه ی نرم افزاری با راهنمای ویژه صنعتی در ایزو 9001

0

توسعه ی نرم افزاری همیشه یک روش ساده و مستقیم و سهل الوصل نیست. یک استاندارد بین المللی از گروه ایزو برای اعمال اصول سیستم مدیریت کیفیت به طور گسترده ای در سطح جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. این استاندارد و سبک آن مهندسان را قادر می سازد تا فرآیندهای جاری را ساده سازی کرده و موانع را از سر راه بردارند.

ISO / IEC / IEEE 90003

این ایزو به تازگی به روز رسانی شده است. ISO / IEC / IEEE 90003، مهندسی نرم افزار – دستورالعمل های کاربردی ISO 9001: 2015 به نرم افزار های کامپیوتری، به عنوان چک لیست برای توسعه، عرضه و تعمیر و نگهداری نرم افزار های کامپیوتری طراحی شده است.

نسخه ی به تازگی به روز شده ی آن، ترکیبی از مزایای اثبات شده ی ISO 9001 با برخی از مهمترین اسناد پشتیبانی در جهان مهندسی نرم افزار به شمار می رود. به این ترتیب سازمان ها می توانند از بهترین روش های بین المللی در بهبود کیفیت در هر مرحله از چرخه ی فعالیت و طول عمر خود بهره مند شود.

این شامل همه چیز گرفته از عرضه، خرید، بهره برداری و تعمیر و نگهداری، می شود و به روندها و فرآیندهای فعلی بهبود و پیشرفت متداول و قابل ملاحظه ای می بخشد.

این استاندارد با همکاری کمیته بین المللی الکتروتکنیک (IEC) و موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)، اخیرا برای تطبیق با جدیدترین نسخه ISO 9001 (منتشر شده در سال 2015)، با مفاهیم جدید مرتبط با جریان توسعه نرم افزاری اضافه شده است.

دکتر Sundeep Oberoi، رئیس کمیته فرعی استاندارد ISO و IEC که استاندارد را توسعه داد، گفت: ISO / IEC / IEEE 90003 برای این صنعت مهم است؛ زیرا تفسیر بسیار ضروری ISO 9001 را در یک زبان مناسب برای توسعه نرم افزار فراهم می کند.

وی گفت: “همان طور که توسط کارشناسان نرم افزاری از بسیاری از کشورهای مختلف جهان نوشته شده است، این استاندارد ایزو ارزش افزوده ی زیادی را به ثروت دانشی که در جهان نرم افزار انباشته شده است، اضافه خواهد کرد.”

همچنین این ایزو لینک هایی را به سایر استانداردهای مهندسی نرم افزار ارائه می دهد، که ممکن است برای توسعه دهندگان نرم افزار مفید باشد، از قبیل پروسه های چرخه عمر نرم افزار، امنیت اطلاعات و تست. ”

ISO / IEC / IEEE 90003 توسط کمیته ی فنی مشترک ISO / IEC JTC 1، فناوری اطلاعات، کمیته فرعی SC 7، نرم افزار و سیستم های مهندسی، تدوین شده است.

منبع: www.iso.org

اشتراک:

نظرات بسته اند