رازهای پرورش کودک – بخش دوم

0

در بخش اول رازهای پرورش کودک ، به برخی نکات طلایی و مهم در تربیت و پرورش کودک پرداختیم؛ نکاتی که آنقدر جزیی و گاها بدیهی به نظر می رسند، که در کتاب های روانشناسی دیده نمی شوند.  در این مطلب نکات تکمیلی را اشاره خواهیم کرد.
بدون کودکتان ، به تفریح بپردازید
داشتن تعادل روحی و جسمی برای والدین بسیار ضروری و حیاتی است. درست است که شما با ورود بچه به زندگی تان ، دچار تحولی بزرگ شده اید، اما دلیلی ندارد که تعادل اصلی خود را برهم بزنید. از بین رفتن تمام الگوهای رفتاری و حذف تفریحات، شاید در ابتدا ساده به نظر برسند، اما به مرور زمان، فشار روحی زیادی را به والدین وارد می کند. اگر شرایطی فراهم شده که می توانید چند ساعتی را با دوستان خود خوش بگذرانید، بدون درنگ آن را بپزیرید. کودک تان هم بدون شما، از حس وابستگی اش کم می شود. البته فراموش نکنید که دوری از کودک باید چند ساعته باشد و مسافرت های طولانی یا 24 ساعته اصلا مدنظر نیست. حداقل تا سن 4 سالگی می بایست شب ها، کودک حضور شما را در خانه حس کند.
با کودکتان یاد بگیرید!
هر کودکی با توجه به علاقه شخصی و البته جنسیتش، به چیزی علاقمند می شود. برای تشویق به این علاقمندی، شما هم درفرایند  یادگیری او را همراهی کنید. هیچ ایرادی ندارد که نام تمام بازیکنان یک تیم فوتبال را بدانید یا شعرهای کارتون مورد علاقه کودکتان را حفظ کرده و با او هم خوانی کنید.
آسیب های تصادفی، شما را به بدترین والد تبدیل نمی کند
ممکن است برای خیلی ها پیش بیاید که در در هنگام خستگی یا مشغولیت ذهنی، با بی توجهی، آسیبی به کودک وارد کند. مثلا دست کودک به جایی بخورد یا حواس تان به زمان غذای او نبوده و کودک گرسنه باشد. این ها شما را به بدترین والد تبدیل نمی کند. شما هم مانند هر انسانی ممکن است در زمان خستگی یا دل مشغولی ها، دچار اشتباه می شوید. البته این به معنی آن نیست که تمام بی دقتی هایتان را خیلی راحت توجیح کنید؛ در هر صورت به عنوان پدر یا مادر باید 100 درصد حواس تان به کودک باشد؛ اما برای اتفاقات نادر سطحی، خود را سرزنش نکنید.
لباس های شما می توان کودک را بار نظم بار آورد
کودک تمام مدت حواسش به شماست. اگر با مشغولیت در کارهای روزمره ، به سر و وضع خود اهمیت ندهید، کودک از شما الگو برداری می کند و هیچ وقت نخواهید توانست به او تمیز بودن و تمیز نگه داشتن لباس و وسایلش را یاد دهید.
شکلک آری، صدا نه!
گاهی برای کودک یا نوزادتان شکلک های خنده دار در میاورید تا او شاد شود . هیچ کدام از آنها ایراد ندارد اما صداهای عجیب را کنار بگذراید. این صداها برای کودک ناخوشایند بوده و می توان با یادگیری آنها، شما را در مهمانی ها حسابی خجالت زده کند.
احساسات خود را کنترل کنید
ممکن است تلفن زد بخورد، و شما خبری بسیار ناراحت کننده بشنوید. از خود بی خود نشوید. به هیچ وجه یک دفعه شروع به گریه و شیون نکنید. کودکتان به سرعت دگرگون شده و شروع به جیغ زدن می کند و آرام کردنش کار دشواری خواهد بود. هر اتفاقی که می افتد، سعی کنید به هیچ وجه در مقابل کودک گریه نکنید. کنترل احساسات برای روحیه کودکتان بسیار حیاتی است. از آسیب های روحی به کودک جلوگیری کنید.
کنجکاوی بخشی از رفتارهای ابتدایی کودک است
شاید کودک شما چیزی ببینید یا بشنود، و برایش کنجکاوی ایجاد شود و از شما سوال بپرسد. هیچ چیز را از کودک مخفی نکنید و نگویید “هیچی!” خیلی ساده به او بگویید “وسیله یکی از دوستانم است که در کمد نگه می دارم” مخفی کردن ، کنجکاوی کودک را بیشتر می کند و ممکن است از اطرافیان درباره کادوی مخفی شده در کمد سوال کند و سورپرایز شما کاملا خراب شود.

 

رازهای پرورش کودک

رازهای پرورش کودک

اشتراک:

نظرات بسته اند