چطور برای دریافت گواهینامه ایزو 27001 آماده شویم؟- بخش اول

3

اگر شما قصد دریافت گواهینامه ایزو 27001 را دارید، احتمالا به دنبال راهی برای آسان سازی مراحل اخذ ایزو هستید. اجازه دهید شما را ناامید کنیم: هیچ راهی برای آسان انجام دادن آن وجود ندارد.

با این حال روش ها و نکاتی وجود دارند که تا حدودی مسیر شما را برای رسیدن به این گواهینامه سهل تر می سازند. در اینجا لیستی از چندین گام که باید انجام دهید تا اخذ گواهینامه ایزو 27001 هموارتر صورت پذیرد، را آورده ایم:

1- درخواست پشتیبانی مالی مستقیم

این ممکن است در ابتدا چندان مهم به نظر نرسد، اما گاهی یک سازمان یا شرکت برای دریافت گواهینامه ی ایزو 27001 اقدام می کند اما به حد کافی روشن سازی در خصوص منابع مالی آن صورت نپذیرفته است. این مواقع دلیل اصلی عدم موفقیت پروژه های ISO 27001 جدی گرفته نشدن این مسیر با تخصیص نامناسب منابع مالی می باشد.

2- دریافت ایزو 27001 را مانند یک پروژه تلقی کنید

همان طور که قبلا گفته شد، اجرای ایزو 27001 یک مسئله ی پیچیده است که شامل فعالیت های یک گروه بزرگ برای چند ماه یا حتی یک سال خواهد شد. اگر مشخص نکنید که چه کاری باید به صورت دقیق انجام شود و چه کسانی در چه بخشی مسئول چه چیزهایی خواهند بود، شما ممکن است هرگز این کار را به پایان نرسانید.

3- آماده سازی

شما باید درک درستی از گواهینامه ی ISO 27001 داشته باشید و یا آن را به دست بیاورید. روش های متفاوتی برای ارتقا سطح درکی و شناختی از ایزو 27001 وجود دارد:

– یک مقاله ی استاندارد شده درباره ی آن بخوانید
– اطلاعات رایگان در خصوص گواهینامه ی ایزو 27001 را در فضای اینترنت جستجو کرده و آن را مطالعه نمایید.
– یک کپی از متن استاندارد ایزو 27001 را خریداری نمایید.
– همین طور می توانید در یک دوره ی آموزشی پایه ی آنلاین یا حضوری در باب ISO 27001 مقدماتی شرکت کنید.

4- پشتیبانی گرفتن از مشاور ایزو

هیچ پروژه ی اخذ ایزو بدون کمک گرفتن از مشاور ایزو مطمئن با موفقیت لازم در زمان مشخص روبرو نخواهد شد. شما باید حتما از حمایت مشاور ایزو که بتوانید بررسی جامع در تمام تداخل های امنیتی اطلاعات موجود در برابر الزامات ISO 27001 داشته باشد. تجزیه و تحلیل جامع باید در طرحی ایده آل شده شامل یک برنامه ی اولویت بندی از اقدامات گردد. نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل می تواند برای مراحل پیش روی دریافت ایزو به عنوان یک هموار کننده عمل نماید.

اشتراک:

3 دیدگاه