خود ترمیمی دندان پوسیده با کمک علم

0

یکی از گرانبها ترین چیزهایی که هر کسی پس از از دست دادن قدرش را خواهد فهمید دندان ها هستند. معمولا همه پس از پوسیدگی دندان و شروع شدن دردهای طاقت فرسا به فکر حفظ این گوهر گران بها می افتند، این در حالی است که چاره ای جز کشیدن یا پر کردن دندان خراب ندارد!

شاید رویای همه آن کسانی که یکی دو تا دندان پوسیده دارند این باشد که دندان هم همانند ناخن و مو رشد یابد و خود را ترمیم کند!

علم به تازگی مرزهای رویا و واقعیت را در هم شکسته و ثابت کرده که دندان ها هم قابل ترمیم هستند، البته به کمک تحریک توسط موادی مخصوص.

به تازگی محققان کالج کینگ لندن روشی را کشف کردند که دندانها توسط آن قادر به خود ترمیمی هستند و بخش های پوسیده شده را به صورت خودکار ترمیم می کنند و دیگر به مواد مصنوعی برای پر کردن حفره دندان نیازی نیست.

خود ترمیمی دندان پوسیده با کمک علم

خود ترمیمی دندان پوسیده با کمک علم

این محققان دریافتند که با قرار دادن دندان های آسیب دیده در معرض داروهای تحریک کننده سلول های بنیادی، آنها وادار به خود ترمیمی می شوند. برای این منظور از موش های آزمایشگاهی کمک گرفتند و با ایجاد سوراخ هایی در دندان موش ها و خوراندن داروهایی حاوی اسفنج های کوچک کلاژنی کار خود را آغاز کردند.

پس از مدت زمانی تمام سوراخ هایی که در دندان موش ها ایجاد شده بودند ترمیم شده و کاملا مثل روز اول سالم شدند.

نتیجه این تحقیقات نشان داد که دندان ها هم می توانند خود را ترمیم کنند به شرط آنکه تحریک شوند و به صورت خود به خودی بدن انسان این قابلیت را ندارد.
با این کشف بزرگ در آینده شاهد جامعه ای با دندان های سالم خواهیم بود. البته هنوز تا زمان انجام بالینی این تحقیقات روی انسان راه درازی باقی مانده که پیش بینی می شود چند سالی به طول بیانجامد.

از آنجایی که برخی از داروهای استفاده شده در این تحقیق علمی برای انسان نیز قابل استفاده هستند امید به اجرای این روش خود ترمیمی دندانها را بالاتر برده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند