هشدار برای جاری شدن خطرناکترین رودخانه جهان

0

هشدار در مورد پدیده گرمایش زمین چندین سال است که از سوی دانشمندان شنیده می شود اما کمتر کسی آنرا جدی گرفته است. گفته می شود با ادامه این روند فجایع بزرگی در انتظار قطب جنوب است!

دانشمندان می گویند با تداوم گرمایش زمین یک کوه یخ بسیار بزرگ در قطب جنوب آب و شکسته می شود که پیامد های خطرناکی برای محیط زیست به دنبال دارد.

محققان آمریکایی و انگلیسی می گویند با آب شدن این کوه یخی که نام آنرا یخچال Thwaites نهاده اند خطرناکترین رود جهان جاری خواهد شد.

سالانه حدود 40 سانتی متر از ارتفاع این یخچال کم می شود و این امر در طول 25 سال اخیر آب اقیانوس ها را 4 درصد افزایش داده است. بررسی ها نشان داده است که اگر چنین روندی ادامه یابد در نهایت تکه ای از این کوه یخی که به اندازه ایالت فلوریدا است جدا شده و به اقیانوس وارد می شود و چنین حادثه ای آب اقیانوس ها را حدود 60 سانتی متر تا 3 متر بالا خواهد آورد.

دیوید هلند یکی از پژوهشگران دانشگاه نیویورک در این مورد می گوید: افزایش سطح آب دریاها مهم ترین تحول قرن آینده است و یخچال Thwaites تقریبا کل این رویداد را به خود اختصاص می دهد.

یخچال قطب جنوب

یخچال قطب جنوب

قرار است ۱۰۰ دانشمند از سراسر جهان در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند و بودجه ۵۵ میلیون دلاری نیز به این پژوهش اختصاص یافته است. این دانشمندان امیدوارند راه هایی برای کند شدن این روند خطرناک پیدا کنند.

اگر چه به نظر میرسد افزایش سطح آب در اقیانوس ها امری بی خطر است اما اگراز زوایای مختلف این موضوع بررسی شود احتمالا خطرات پنهان آن ملموس تر شوند.

تغییرات آب و هوایی، ایجاد سونامی، تغییر اکوسیستم دریایی و مواردی از این دست می تواند تنها گوشه ای از پیامد آب شدن این کوه یخی باشد.

اشتراک:

نظرات بسته اند